2020’de iPhone 8 Alınır Mı?

2020’de iPhone 8 alınır mı? Bu soruyu kendi içinde cevaplamış biri olarak deneyimlerimi sizlere aktarmak istiyorum. Haydi başlayalım!

2020’de iPhone 8 Alınır Mı Alınmaz Mı?

2020'de iPhone 8 Alınır Mı?
2020’de iPhone 8 Alınır Mı?


Öncelikle bunu belirlemenin kesin bir yolu yok. Çünkü bu sizin bir telefondan ne beklediğinize göre değişir. Ancak kendi beklentilerim doğrultusunda verdiğim kararı size yardımcı olması için sizlerle paylaşmaya karar verdim.

iOS 13.6 Ne Zaman Çıkacak?

Dilerseniz öncelikle bu serüvenimden kısaca söz edeyim.

Öncelikle ilk çıktığı zamanda iPhone 6 almış ve iki yıl kullanmış biri olarak, iOS maceramı iki yılın sonunda Samsung Galaxy S8 alarak sonlandırmıştım. Galaxy S8 maceram ise yaklaşık olarak iki buçuk yıl sürmüştü.

Daha sonra da iki ay boyunca Google Pixel 4 XL kullandım. Bu arada Google Pixel 4 XL özellikleri ve kutu açılışı videomuza göz atmak için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

Apple Watch 6 Nasıl Olacak?

Google Pixel 4 XL ile maceram çok uzun sürmedi. Bu kesinlikle memnun olmamam ile alakalı değil. Ancak yine de Google Pixel 4 XL olumlu ve olumsuz deneyimlerimi bir yazı ve WidgetUp YouTube Kanalı’nda paylaşacağım bir video ile aktaracağım yakında.

Google Pixel 4 XL‘ı, Sahibinden üzerinden satarken ve Samsung Galaxy S8’i de HepsiBurada’nın “Eskiyi Getir Yeniyi Götür Kampanyası” kapsamında sattıktan sonra bir iPhone almaya karar kıldım.

Ancak malum fiyatlar yüzünden çok yüksek bir bütçe de ayırmayı düşünmüyordum. 3500-5000 lira civarında bir iPhone almayı planladım.

iPhone 7 ve iPhone 8 arasında kalmıştım. Alacağım telefonu HepsiBurada üzerinden almak zorundaydım. Doğrusu ikinci el almak şu durumda çok da mantıklı gelmemişti bana.

iPhone 7 ile iPhone 8 arasındaki farklar bir kenara konduğunda benim için aradaki fiyat farkını vermek mantıklı geldi.

Hızlı şarj ve kablosuz şarj, A11 Bionic Çip, nispeten daha iyi hoparlör ve kamera performansı ve tabii ki en önemlisi en az bir yıl daha fazla iOS güncellemesi alıyor olması iPhone 8 alma kararımı verdirdi.

iPhone 7 ve iPhone 8 arasındaki kararı vermek çok zor olmadı. Ancak asıl sorulara gelelim.

Alacağınız Telefondan Ne Bekliyorsunuz?

Öncelikle tasarım konusunda iPhone 8 ve geçtiğimiz hafta çıkışını yapan yeni iPhone SE güncel durmuyor bunda sanırım hem fikiriz. Galaxy S8 ve Google Pixel 4 XL gibi şık cihazları kullandıktan sonra tasarımsal olarak bir düşüş yapacağımı da kabullenmek zorundaydım.

Peki ya neredeyse bir iPhone 6 tasarımına sahip telefonu 2020 yılında kullanmak sizin için gerçekten bir sorun mu? Öncelikle bunu kendi içinizde tartışmalısınız. Çünkü birkaç gün sonra pişman olma ihtimaliniz yüksek.

Benim için şık bir görünüme sahip olan iPhone 8 Siyah modeli bu süreçte çok fazla kafa patlatmama neden olmadı.

Telefonunuzdan kararlı çalışması, uzun süre güncel kalması, güzel bir seviyede fotoğraf ve video performansı ve ortalama bir pil ömrünün yanında hızlı şarj desteğinin olmasını bekliyorsanız iPhone 8 sizin için uygun olabilir.

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus arasındaki kararı da ben aradaki fiyat farkının yanı sıra cepte ve tek elle kullanımı göz önünde bulundurdum. Her ne kadar Galaxy S8 çok büyük bir cihaz olmasa da ekran olarak daha büyüktü. Ama Google Pixel 4 XL kesinlikle çok büyük bir telefon. iPhone 8 Plus’tan kasa olarak daha büyük ve kaba bir telefondu.

Ortalama büyüklükteki ellere sahip birisi olarak tek dileğim küçük minimal bir telefona geçmekti.

Daha önce iPhone 6 kullanmış birisi olarak iPhone 8’in ergonomisini çok iyi tahmin ediyordum. Sonuçta aynı boyuttalar.

Ancak sadece boyutları ebatlarından ibaret değil tabii. iPhone 8 ile iPhone 8 Plus arasındaki önemli farklardan birisi de ekran çözünürlük farkı. iPhone 8 720p çözünürlük sunarken iPhone 8 Plus 1080p çözünürlüğe sahip. Aradaki fark belirgin olsa da yine de o büyüklükte bir telefon almama yetecek bir sebep oluşturmadı.

Siz düşünün 2K ekrana sahip iki telefon kullandıktan sonra 720p ekrana sahip bir telefon almaya karar verdim. İşte bu kadar bıkmıştım büyük telefonlar kullanmaktan.

iPhone 8 Plus batarya kapasitesi olarak da iPhone 8’den sıyrılıyor. Ancak iPhone 8 Plus’ın 1080p çözünürlükteki ekranı işler batarya performansına geldiğinde yakın seviyelere taşıyor.

Daha sonra satış işlemlerimi gerçekleştirdikten sonra kendi içimde 2020’de iPhone 8 alınır mı sorusunu cevaplayıp ve HepsiBurada üzerinden 4749 lira fiyatı ile iPhone 8 128GB versiyonunu sipariş ettim.

iPhone 8 ile İlk Deneyimlerim

iPhone 8’i bir süre kullandım ve gerçekten küçük bir telefon kullanmayı çok özlediğimi fark ettim.

iPhone 8 Batarya Performansı ve Ekran Deneyimi

Ekranından daha kötü bir performans beklesem de True Tone teknolojisi ve yeterli parlaklık seviyesi beni memnun etti.

Batarya performansı ise çok yoğun bir kullanımda beş buçuk saat ekran süresi verdi. Çok yoğun bir kullanımdan kastım neredeyse bir gün boyunca telefonunun kilidini hiç kapatmadan oyun, müzik, video, İnternet gibi birçok yoğun işlemler altında kullandım.

Normal bir günde ise rahatça bir günü çıkarıyor. Ancak siz kesinlikle kutudan çıkan şarj ile telefonu kullanmayı düşünmeyin ve telefonun hızlı şarj desteğine saygı duyun. Malum Apple duymuyor ve kutuya koyduğu şarj adaptörü ve kablosu hızlı şarj desteklemiyor.

Her neyse batarya ve ekran performansı beni tatmin etmişti.

iPhone 8 Arayüz Hızı

Bir diğer önemli nokta da kesinlikle genel arayüz hızı ve performansı. Kesinlikle şunu söyleyebilirim ki özenli bir kullanımda iPhone 8 hız olarak sizi çok rahat birkaç yıl götürebilecek bir cihaz.

Tabii Apple gelecek iOS güncellemeleri ile telefonunuzu mahvetme kararı vermezse.

Şu ana kadar çok performanslı ve akıcı bir arayüz deneyimi yaşadığımı söyleyebilirim. Hatta Google Pixel 4 XL’ın 90HZ ekranını çok aramadım bile.

Kamera Performansı ile iPhone 8, 2020’de Yeterli Mi?

iPhone 8 Kamera Performansı 2020'de Yeterli Mi?
iPhone 8 Kamera Performansı 2020’de Yeterli Mi?

Bunu tam olarak kamerasından ne beklediğinize bağlı olarak yanıtlayabiliriz. Eğer siz gerçekçi renkler ile fotoğraf çekerken ne yaptığını iyi bilen biri iseniz iPhone 8 ile herkesi kıskandıracak işler ortaya koyabilirsiniz.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki cihazınızın kamera performansının yanı sıra fotoğraf çekme tekniklerini iyi bilmek ve sonrasında çekilen fotoğrafları iyi düzenleyebiliyor olmak asıl işi ortaya koyan kısımlar.

Bunu için aşağıdaki yazılarımızı ziyaret ederek kendinizi geliştirebilirsiniz.

Tabii tüm bunlar iPhone 8 kötü kamera performansına sahip demek değil. Aksine gerçekten iyi bir kameraya sahip. Tek lensi ile çok iyi işler çıkarabilirsiniz.

Kimler Şu An iPhone 8 Tercih Etmemeli?

Şu ana kadar hep neden almalısınız yönünde sorulara yanıt verdik. Şimdi de kimler iPhone 8 kullanmamalı buna bir bakalım. Tabii siz yine de yukarıda verdiğim bilgileri değerlendirerek kararınızı verebilirsiniz.

Eğer siz telefonda çok oyun oynayan ve YouTube, Netflix gibi uygulamaları saatlerce kullanırım diyen biri iseniz iPhone 8 gerek ekran kalitesi, gerekse batarya performansı ile sizi çok memnun etmeyebilir.

Apple Translate Uygulaması Tanıtıldı

Bunun dışında tasarımsal olarak eski nesil duruyor. Daha şık ve yeni bir telefon tercih etmeyi düşünebilirsiniz.

Özellikle Android bir telefon da kullanabilirim diye düşünüyorsanız Galaxy S9 ailesi gibi modellere yönelebilirsiniz.

Bu yazımızda 2020’de iPhone 8 alınır mı sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Sizin 2020’de iPhone 8 alınır mı gibi bir düşünceniz varsa bizimle paylaşabilir ve sorularınızı aşağıdaki yorumlar kısmından bize sorabilirsiniz.

2020'de iPhone 8 Alınır Mı?
WidgetUp Google News'ü Takip Edin!
WidgetUp Google News’ü Takip Edin!
Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: