2020’de iPhone X Alınır Mı?

2020’de iPhone X alınır mı? Hala iPhone X tercih edilir mi? İşte 2.5 yıllık iPhone X deneyimleri ve yorumları!

iPhone X Hikayem

2020'de iPhone X Alınır Mı?
2020’de iPhone X Alınır Mı

Şu anda kullanmakta olduğum iPhone X telefonu Apple tarafından tanıtıldığı günden yaklaşık 6-7 ay sonra almıştım. Zaten telefon tanıtıldığı tarihten yaklaşık 3 ay gibi bir süre sonra satışı sunulmuştu.

Cihaz Boyutu

Bu telefondan önce kullandığım cihaz yine Apple ürünü olan iPhone6S Plus idi. Bu geçişte cihazın boyutuyla alakalı hiç bir sıkıntı yaşamadım öncelikle, tabi bu tercih meselesi şahsen ben biraz daha büyük ekranlara sahip telefonları sevdiğim için sıkıntı yaşamadım.

Çentik

Merak ettiğim konulardan birisi çentik meselesiydi. Zira o sıralarda yeni telefonlara gelen yeni bir özellikti ve genel kitle beğenmediği ile ilgili yorumlar yapıyordu. Ancak telefonu aldım ve bir süre kullandım. Çentik başlarda birazcık rahatsız etse de kullandıkça göze alışıyordu ve bir süre sonra orada olduğunu dahi unuttuğum zamanlar oldu. Hatta şu an sevdiğimi bile söyleyebilirim.

Kamera

Kamera konusuna gelecek olursak fotoğraf kalitesi ne üstün düzeyde idi ne de vasat diyebilirim. Ortalama bir derece verecek olsaydım orta ile iyi arasında diyebilirdim. Tabi portre modu bu derecenin bir tık daha üstü diyebilirdim zira portre modu en azından ihtiyacım olan kaliteyi tam anlamıyla veriyordu.

FaceID ve Home Butonu

Beni en çok etkileyen, çıktığı zamanlarda insanları heyecanlandıran FaceID özelliğiydi. Bu özellikle birlikte telefonun “Home” tuşu da kalkmıştı tabi. İlk defa home tuşu olmadan iPhone kullanmıştım ve çabucak adapte olmuştum hatta daha iyi bir özellik olduğu fikri yerleşmişti beynime. FaceID özelliğine gelecek olursak sanırım bu telefonda beni o yıllarda en çok şaşırtan özelliğiydi. Kendi deneyimlerimden yola çıkarak kusursuzun biraz altında bir kalite sunuyordu. Sıfır ışığın olduğu ortamlarda bile benim yüzümü tanıyabilmesi çok ilgimi çekmişti.

Batarya

Bataryasına gelecek olursak, telefonu ortalama 2.5 senedir kullanmaktayım. Pil ömrüm %84 civarlarında. Önceki kullandığım Apple cihazına oranla çok daha iyi durumda. Zira diğer telefonumda bu yüzdeye düşmesi ortalama 1.5 yıl sürmüştü. Telefonu oyun vb. gibi işlerde kullanmadığım taktirde günde 1 kere şarj ediyorum . Sosyal medyayı yoğun kullandığım zamanlarda ise gün içerisinde ekstradan 1 kere daha şarj ettiğimi söyleyebilirim.

2020’de iPhone X Alınır Mı?

iPhone X Özellikleri

  • 5.8 inç OLED Çentikli Ekran
  • Apple A11 Bionic Çipiyle 64 Bit Mimariye Sahip İşlemci
  • Arkasındaki Çift Kamerasıyla 12 MP / 60 FPS / 4K Video Kaydı
  • Ön Kamerası 7 MP
  • Neredeyse Kusursuz Yüz Tarayan FaceID Teknolojisini Destekleyen TrueDepth Özelliği
  • Depolama Özellikleri – 64/256 GB
  • Batarya Kapasitesi 2715 mAh
  • Kablosuz ve Hızlı Şarj Desteği
  • Toz ve Suya Karşı IP67 Sertifikası

iPhone X Olumlu Yanları

iPhone X Hala Alınır Mı?
iPhone X Hala Alınır Mı?

Apple bu cihaz ile önceki sürümleriyle arasında belirli bir fark açmış gibi. Yani eğer fiyat ile alakalı sıkıntı olmadığı taktirde daha alt modelini almaktansa iPhone X daha iyi biri seçenek olacaktır.

Apple Watch 6 Nasıl Olacak?

iPhone X Olumsuz Yanları

Depolama kapasitesi 64 GB ve 256 GB olmak üzere iki seçeneği var. 64 bu telefon için yetersiz geliyor fikrimce. Haliyle diğer seçenek 256 olunca fiyatı da biraz tuzlu oluyor. İki seçenek arasında ek bir seçenek olmaması hangi opsiyonu seçsem diye insanı biraz düşüncelere daldırıyor.

Her ne kadar iPhone X hızlı şarj destekliyor olsa da kutunun içinden bir hızlı şarj adaptörü çıkmıyor. Ayrıca iyi bir 3mm girişli kulaklığa sahipseniz kendi dönüştürücünüzü kendiniz almak zorundasınız.

Kamerada gece performansı vasatın altında. Aynı zamanda ultra geniş açılı kameraya ihtiyacınız varsa aradığınızı iPhone X’da bulamayacaksınız.

Neden iPhone X Alınır?

2020’de iPhone X alınır mı sorusunu yanıtlamak çok göreceli olacaktır. Ancak iPhone X serisi bence Apple için önemli bir yer tutuyor.

iPhone X, Apple iPhone serisinin onuncu yılını temsil eden özel bir seridir. Aynı zamanda iPhone 6’dan beri kullanılan sıradan tasarımı bir kenara bırakıp yenilikçi bir tasarımla telefon dünyasına rol veren ikonik bir tasarımı getirdi.

iPhone X günümüzün şartlarını fazlasıyla yerine getirebilecek özelliklere sahip. Sorun yaşayacağınız hiçbir nokta olmayacaktır. Tabii daha üst düzey kamera özellikleri ya da batarya ömrü beklemiyorsanız.

Günlük kullanım, fotoğraf video performansı ve batarya ömrü ile hala alınabilir konumda duruyor.

Apple Translate Uygulaması Tanıtıldı

Neden iPhone X Alınmaz?

2020'de iPhone X Alınır Mı?
2020’de iPhone X Alınır Mı?

Apple iPhone X serisini satıştan kaldırması nedeniyle olsa gerek telefonun fiyatı olması gerekenden biraz daha üst seviyede. Bu nedenle ortalama bu fiyatlara daha üst iPhone modellerini almak mümkün.

Benzer paralara iPhone 11 modelini tercih etmek daha akıllıca bir seçenek olabilir.

Dilerseniz buradaki linkten Apple’ın resmi sitesine giderek iPhone X, iPhone XR ve iPhone 11 modellerini kıyaslayabilirsiniz.

Bu yazımızda 2020’de iPhone X alınır mı sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Bu konuda sizin görüşleriniz neler? Peki ya sizce 2020’de iPhone X alınır mı?

2020'de iPhone X Alınır Mı?
WidgetUp Google News'ü Takip Edin!
WidgetUp Google News’ü Takip Edin!
Talha Demirhan
Talha Demirhan

Talha Demirhan, 23 yaşında. Bilim, teknoloji ve E-Spor ile ilgileniyor. Starcraft delisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: