5 Seconds of Summer CALM Albümü İncelemesi

5 Seconds of Summer CALM albümü 27 Mart tarihinde yayınlandı. Peki Avustralyalı Pop Rock grubunun yeni albümü nasıl olmuş! İşte 5SOS CALM albümü incelemesi!

5 Seconds of Summer CALM İncelemesi

5 seconds of summer calm albümü incelemesi
5 seconds of summer calm albümü incelemesi

Öncelikle 5 Seconds of Summer‘ın ilk çıkış dönemlerinden beri bir takipçisi olduğumu söylemeliyim. Gotta Get Out single’ından tutun da Girls Talk Boys şarkısına kadar hemen hemen her projesini dinleme fırsatı buldum.

Bunun yanında canlı performanslarını da takip ettim. Neredeyse sıkı bir hayran bile sayılabilirim.

Tüm bunları anlatmamın sebebi de bu 4 genç adamın değişimlerine yakından şahit olduğumu belirtmek istemem.

Bu sayede gerçek bir inceleme yapabileceğimi düşünüyorum. Öyleyse daha fazla uzatmadan 5 Seconds of Summer CALM albümü incelemesine geçelim!

CALM Albümü İncelemesi

5SOS CALM İncelemesi
5SOS CALM İncelemesi

Sakin” anlamına gelen albüm ismi yüksek çoğunlukla adının hakkını veriyor. Albümü çıkan single’ların haricinde dinledikten sonra gerçekten 5SOS’un bir olgunluk evresine girdiğini sezdim.

Birçok şarkıda daha olgun harmoniler kullanılmış.

5 Seconds of Summer Youngblood albümü ile 2018 yılında adeta piyasayı değişimlerine hayran bırakarak yeniden sallamıştı. Aslına bakarsanız 5SOS yeni albümünden ilk single olan Easier‘ı ilk dinlediğimde de bir önceki albümün sevilen yanlarını kullanarak devam edeceklerini düşündüm.

Bass ve vokallerin ön planda olduğu ve Luke’ın daha fazla kafa sesi kullanması da bunların en büyük örnekleri idi.

Daha sonra 13 Reasons Why 3. Sezonu için hazırlanan ve albümde yer alan ikinci single Teeth parçası da nispeten benzer yoldaydı.

Daha sonra albüm duyurulurken No Shame parçası yayınlandı. Bununla birlikte albümdeki parçalardan kısa kesitlerin olduğu bir fragman videosu da paylaşmışlardı.

C.A.L.M adını verdikleri bu albüm hakkındaki beklentilerim neredeyse oluşmuştu. Daha sonra Old Me parçası paylaşıldı. Ardından bir müzik videosu da geldi. İşte burada değişimlerin sinyalleri gelmeye başladı belki de.

5 Seconds Of Summer Old Me
5 Seconds Of Summer Old Me

Old Me parçası 5SOS’un hikayesinin başlangıcına yazılmış bir şarkı. Klip ve şarkı sözleri ile beni etkilemeyi başarmıştı. Üstelik gittikleri yolu bu kez daha iyi benimsemiştim. Bilmiyorum Old Me çok hoşuma gitti işte.

Sonra albüm için geri sayıma geçerken Luke Hemmings karantinadaki insanlar için Best Years parçasını akustik olarak çalarak bir video paylaştı. Doğruyu söyleyeyim çok hoşuma gitmemişti.

Daha sonra Wildflower yayınlandı. Wildflower, CALM albümündeki “sakinlik” algısını yansıtan ilk parça oldu. Her ne kadar nakaratındaki hareketlilik sakinlikten biraz uzak olsa da genel anlamda 5SOS’un olgunlaşma çabasını gösteriyordu.

Sonra vakit geldi ve 5SOS’un yeni albümü CALM‘ı dinledim.

Neden bilmiyorum ilk açtığım parça Lover of Mine oldu. Hani bazen bir şarkıyı açarsınız ve belli bir kısmında yüzünüze saçma bir gülümseme oturur ya. İşte bu parça da tam olarak bana olan şey buydu.

Gerçekten farklı, orijinal ve başarılı bir çalışma olmuş. Lover of Mine sanırım albümdeki şu ana kadarki favorim.

Red Desert parçası ise bu sakinliği artıran parçalardan kesinlikle. Çok güzel harmoniler eşliğinde sizi sakinleştiren bir tarza sahip.

Yine de albümdeki en sakinlik hissettiren parçanın High olduğuna inanıyorum. Güzel şarkı sözleri ve sakin vokallerin eşliği ruhunuza dokunuyor resmen.

Ancak Not In The Same Way ile yıldızım bir türlü barışmadı. Hatta kulaklarımı tırmaladığını bile söyleyebilirim.

Son sözlerime geçmeden önce albümü genel anlamda beklentimden farklı bulduğumu belirtmek isterim. Niye bilmiyorum. Aslında albümün adı “CALM“. Ee, albüm kapağında tüm grup üyeleri huzura ermiş pozu da vermiş. Niyeyse ben albümün bir önceki albüm Youngblood’tan çok da farklı olacağına inanmamıştım.

Ancak 5 Seconds of Summer beni güzel bir anlamda şaşırttı. İlk başta çok tuhaf hissettirse de dinledikçe albüm üzerindeki çalışılmışlık hissini ve emeği hissediyorsunuz.

Ama keşke alışagelmiş şekilde bu albümde de Deluxe versiyon olsaydı da şöyle 5-6 ekstra parça dinleseydik. Kim bilir belki B-Sides olarak yayınlanır!

CALM Şarkı ListesiPuan (0-5)
1. Red Desert4.4
2. No Shame4.2
3. Old Me4.7
4. Easier4.4
5. Teeth4.1
6. Wildflower3.9
7. Best Years4
8. Not in the Same Way3.7
9. Lover Of Mine4.9
10. Thin White Lies4.6
11. Lonely Heart4.5
12. High4.3
5 Seconds Of Summer – CALM Albümü Değerlendirmesi (5 Puan Üzerinden)

Henüz dinlemediyseniz:

5 Seconds of Summer CALM Albümü Apple Music
5 Seconds of Summer CALM Albümü Spotify
5 Seconds of Summer CALM Albümü YouTube Music

Yukarıdaki linklerden albümü kütüphanenize ekleyebilirsiniz.

Albümü dinleyenler ile aşağıdaki yorumlar kısmında tartışalım!

Ayrıca Müzik Savaşları: En İyi Müzik Uygulamaları adlı yazımıza göz atarak müzik dinleme platformunu seçerken yaşadığınız kafa karışıklığına son verebilirsiniz.

Ya da Müzik sayfamıza göz atarak son müzik gelişmelerinden haberdar olup, sizler için hazırladığımız WidgetUp Spotify Çalma Listesine erişebilirsiniz.

Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: