ABD 28 Çin Teknoloji Şirketini Yasakladı

Yıllardır Çin devletinin Uygur Türklerine yaptığı zulümden ötürü ABD 28 Çin Teknoloji Şirketini Yasakladı!

Çin, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde eğitim merkezi faaliyetleri olarak anılan kamplarda yaşayan Uygur Türkleri kültürleri ve kimlikleri sebebiyle işkence görüyor. İnsan haklarını hiçe sayan bu tavır Amerika Birleşik Devletleri’nden tepki gördü.

Bu bölgedeki yapılan insan hakkı ihlalleri ile ilişki içerisinde yer alan bazı şirketler ABD tarafından kara listeye alınmış durumda. ABD 28 Çin teknoloji şirketini yasakladı.

Çin son iki buçuk yıldır “gözetim altında” diye nitelendirdiği binlerce Uygur Türkünü suçsuz yere alıkoyuyor. Siyasi bakımdan tehdit olarak gördüklerini ve toplama kamplarına gönderildiklerini belirterek geri adım atmadılar.

28 Şirket Kara Listede

Sincan bölgesindeki Müslüman grupları alıkoyulmasının yanında ismi geçen 28 şirketin yüksek teknoloji ile yüz tanıma ve yapay zeka gibi teknolojileri geliştirdikleri öğrenildi.

ABD Ticaret Bakanı ise “Hükümetin, Çin’de yaşanan bu olaylar tahammül edemeyeceklerini belirtti.

ABD tarafından kara listeye alınan 28 şirket arasında teknolojik güvenlik şirketi olan Hikvision ve lider dijital adli tıp firması Meiya Pico var.

Hikvision ise Amerika’nın verdiği kararın son derece karşısında olduğunu belirtti. Şirketin, ABD başkanı Donald Trump ile uzun süredir görüştüklerini ve yanlış anlaşılmaları düzeltmek istediklerini söylüyorlar.

Hikvision’ın konu hakkındaki açıklaması ise:

Dünya güvenlik endüstri şirketi Hikvision, insan haklarına saygı gösteriyor, ABD ve dünyadaki insanları korumayı sorumluluğumuz olarak biliyoruz.”

İlginizi Çekebilir

Meiya Pico ise henüz konu hakkında sessizliğini koruyor.

Öyle ya da böyle tüm bu yapılanların insan haklarına aykırı olduğu aşikar. Köken ve kültür gibi etkenlerden ötürü suçsuz insanların dışlanarak özgür yaşama haklarının elinden alınıyor olması ırkçılığın hala dünyada çok büyük bir yere sahip olduğunun bir başka net göstergesidir. Umarız ABD dahil diğer ülkelerin de bu konu hakkında en az bizim ülkemiz kadar duyarlı olurlar ve bu iğrenç durum bir son bulur.

ABD 28 Çin Teknoloji Şirketini Yasakladı
Çin’deki Uygur Türkleri

İnsan hakları ile sıkça adı geçen ABD’nin böyle bir adım atmış olması güzel. Fakat bunun yeterli olmayacağı çok belli. Bu ve bunun gibi tepkilerin artması belki Çin’i bu korkunç yanlıştan geri döndürmeyi sağlar.

Peki siz ABD’nin konu hakkındaki tavrını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: