Akıllı Asistan Amazon Alexa Hırsızlığa Önlem Alıyor!

Sizce evinize siz evdeyken mi hırsızın girmesi daha korkunç? Yoksa siz değilken mi? Cevabınız evde değilken ise size iyi bir haberimiz var. Akıllı asistan Amazon Alexa hırsızlığa önlem alıyor!

Akıllı Asistan Amazon Alexa Hırsızlığa Önlem Alıyor

İş, ev güvenliğine geldiğinde hiçbirimiz evini çok özel güvenlik önlemleriyle korumuyor, bunu kabul edelim. Ama her zaman kendisi evde değilken aklı evinde kalan her zaman birileri vardır. Bu durum için Amazon’un bir çözümü var!

Amazon Alexa Dot evinize hırsız girdiğinde size haber veriyor

Maalesef ülkemizde resmi satışı bulunmayan Amazon akıllı hoparlörler akıllı asistan Amazon Alexa sayesinde yapabildiği birçok işin yanında bir de siz evde yokken olası durumlarda hırsızlığa karşı size haber verecek.

Amerika ekonomisini baz aldığımızda yalnızca 20 dolara satın alacağınız Amazon Echo Dot akıllı hoparlörü uzağı işitebilen mikrofonları sayesinde evinizden gelen cam kırılma ve alarm seslerini algıladığında, sizi olası bir  tehlikeye karşı önlem amaçlı haber verebilecek.

Amazon Alexa akıllı ışıklara da bağlanabiliyor

Ayrıca akıllı asistan Amazon Alexa, akıllı ışıklara da bağlanabiliyor. Bu sayede çevrede birisi yürüdüğünde bunu size bildirebilir.  Üstelik alarm sistemi kullanıyorsanız ve aktif olmamışsa o an akıllı asistan Amazon Alexa alarmı devreye sokabilir.

amazon alexa evinizde cam kırılma seslerini algılıyor

Doğrusu siz işin stresini atmak için güzel bir tatil geçirirken bir anda Alexa’dan “evinde hırsız var” bildirimi almak ne kadar iç açıcı olur bilemiyorum. Ama en azından evine hırsız girdiğini anında öğrenip zararı azaltabilirsiniz.

Nasıl Aktif Edilir?

Akıllı asistan Amazon Alexa hırsızlığa önlem alıyor. Tamam, peki bu ayarı nasıl aktifleştirebiliriz?

Ayarlardan, Guard bölümünden posta kodunuzu doğrulamanız gerekiyor. Ardından “Alexa, ben evden çıkıyorum.” derseniz ki bunu şimdilik İngilizce söylemeniz lazım, Alexa, Güvenlik Modunu aktif edecek.

Eğer Alexa cam kırılma sesi duyarsa size bir kesit gönderecek. Siz sesi dinledikten sonra dilerseniz evi dinleyebiliyor olacaksınız.

Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: