Akıllı Ev Nasıl Oluşturulur? | Akıllı Ev Kurma Rehberi

Akıllı ev nasıl oluşturulur? Akıllı ev için nelere ihtiyacınız var? En ucuz akıllı ev nasıl kurulur bu yazımızda anlattık!

Akıllı Ev Nasıl Oluşturulur?

Akıllı Ev Nasıl Oluşturulur? - WidgetUp
Akıllı Ev Nasıl Oluşturulur? – WidgetUp

Akıllı ev artık günümüzde daha popüler ve merak konusu bir konu haline geldi. Eskiden filmlerde gördüğümüz evin içinde konuşan hayali bir asistan şu an gayette herkesin evinde yer alabilecek kadar mümkün. Üstelik düşündüğünüz kadar maliyetli bile değil. Tabii ne istediğinize bağlı!

Öncelikle dilerseniz akıllı ev ne işe yarıyor ya da akıllı evin normal bir evden farkları neler bir gözden geçirelim.

Akıllı Ev Ne Demek?

Akıllı Ev Nasıl Oluşturulur - Akıllı Ev Kurma Rehberi - WidgetUp
Akıllı Ev Nasıl Oluşturulur – Akıllı Ev Kurma Rehberi – WidgetUp

“Akıllı” algısı birçok kişi tarafından tam olarak anlaşılmış bir konu olduğu söylenemez. Hala birçok insan “akıllı diş fırçası“, “akıllı ütü” benzeri eşyaları duyduğunda tepki olarak “akıllı diş fırçası mı olur” gibi söylemlerde bulunuyor.

“Akıllı” demek sanırım direkt olarak insan aklı ile eşleştiriliyor. Merak etmeyin muhtemelen dünya bir gün o seviyeye de ulaşacak ama şimdilik akıllı ev eşyaları ile kastımız daha basit bir konu.

Bu yine de çok işlevsel olmalarına engel değil. Madem “akıllı diş fırçası” dedik: o zaman akıllı bir diş fırçası varsayımı üzerinden ilerleyelim.

Akıllı diş fırçaları tıpkı diğer tüm akıllı eşyalar gibi bir uygulama sayesinde bazı verileri size aktarır. Örneğin diş fırçalama süreniz veya sıklığınız gibi veriler.

Bu veriler sayesinde diş fırçalama alışkanlıklarınızı ölçerek bu durumu daha da iyileştirebilecek tavsiyeler ile geri bildirim gönderir. Diş fırçalama süreniz veya dişlerinizi doğru basınç ile fırçalamanız konusunda sizi bilgilendirir.

O halde akıllı eşyaların neler yapabildiğine çok kısa şekilde değindiğimize göre asıl konuya geri dönelim.

Akıllı Ev Kurmak İçin Ne Gerekir?

Öncelikle akıllı evi oluşturmak için Google, Samsung veya diğer markaların ürettikleri Home Hub adındaki temel eşyaya ihtiyacınız var.

Google Home Hub, HepsiBurada üzerinde şu an için 1399 TL. Alternatif olarak Samsung Smartthings Smart Home Hub ise 2000 TL üzerinde bir fiyata sahip.

Google Home Hub ile Akıllı Ev Kurmak
Google Home Hub ile Akıllı Ev Kurmak

Fiyatlar biraz fazla görünebilir. Ama maalesef ucuz bir şey kalmadı. Akıllı ev konusunda tam potansiyeli yaşayabilmek için Google ve Samsung gibi markaları kullanmak daha verimli olacaktır.

Home Hub’ları akıllı evin beyni olarak düşünebilirsiniz. Home Hub ile diğer bağlayacağınız tüm akıllı eşyaları yönetip senkronize şekilde çalışmalarını sağlayabilirsiniz.

Amazon Alexa henüz Türkçe dil desteğine sahip olmadığı için ondan söz etmiyorum.

Bir Home Hub’a sahip olduktan sonra ilgili uygulamayı telefonunuza indirip bağlantıyı gerçekleştirmeniz gerekiyor. Tebrikler artık “Hey Google” diye seslendiğinizde evinizde size cevap verecek bir asistan var!

Sıra geldi evdeki diğer akıllı eşyalara. Burada neler alabileceğiniz tamamen size bağlı. Akıllı televizyon, akıllı ampul, akıllı güvenlik sensörleri ve çok daha fazlası…

Akıllı olan her elektroniği Google Home Hub’a bağlayarak uzaktan sadece sesiniz ile bu eşyaları kapatıp açabilirsiniz. Örneğin ampulün rengini değiştirip ya da televizyonda belli bir Netflix dizisini sadece ses komutu ile açabilirsiniz.

Akıllı Ev Google Home Mini
Akıllı Ev Google Home Mini

Belirli kısayollar oluşturabilirsiniz de. Örneğin “iyi geceler” komutu altında belirlediğiniz eylemlerin içerisine “ışıkları ve televizyonu kapat” seçeneğini ekleyebilir varsa akıllı gece lambasını tek bir komutla aktifleştirebilirsiniz.

Akıllı olmayan eşyaların kapatıp açma komutları için de akıllı prizler iş görecektir. Akıllı prize bağlı her elektroniği yine tek tek uzaktan açıp kapatabilirsiniz.

Bunun dışında kapı girişlerine akıllı sensör takarak oradan geçtiğinizde ışıkları açma gibi belirli kombinasyonlar oluşturabilirsiniz. Dilerseniz sensörleri belirli saatlerde harekete bağlı olarak alarm çalmasını da sağlayabilirsiniz.

Kısacası eviniz tamamen sizin dilinizi konuşuyor olacak. Birkaç bin lira ayırarak evinizdeki teknoloji düzeyini çok yukarılara çıkarabilirsiniz.

Akıllı evinize ekleyebileceğiniz birçok farklı eşya bulunuyor. Akıllı hoparlör alarak evinizin farklı konumlarından rahatça sesiniz ile komut verebilir ve geri bildirimleri duyabilirsiniz.

İşe bir Home Hub satın alarak başladıktan sonra zamanla diğer akıllı eşyaları ekleyerek akıllı evinizi oluşturabilirsiniz.

Bu yazımızda akıllı ev oluşturmak için neler almalısınız ve akıllı ev nasıl oluşturulur sorularına cevap vermeye çalıştık ve temel olarak yapmanız gerekenleri anlattık.

İlave konular için sorularınızı dilerseniz aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Ayrıca ilginizi çekebilecek bazı yazılarımızı aşağıdaki bölümde paylaştık. Mutlaka göz atmalısınız!

Akıllı Ev Nasıl Oluşturulur? | Akıllı Ev Kurma Rehberi
WidgetUp Google News'ü Takip Edin!
WidgetUp Google News’ü Takip Edin!
Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: