Aktif Gürültü Engelleme Zararlı Mı?

ANC olarak bilinen Aktif Gürültü Engelleme zararlı mı? Uzun süreli kullanım işitme kaybına neden olur mu? Bu yazımızda yapılan bazı araştırmaları sizlerle paylaşıyor olacağız.

Aktif Gürültü Engelleme Nedir?

Aktif Gürültü Engelleme Zararlı Mı? - İşitme Kaybı Olur Mu?
Aktif Gürültü Engelleme Zararlı Mı? – İşitme Kaybı Olur Mu?

Aktif Gürültü Engelleme zararlı mı sorusunu yanıtlamadan önce bir bakalım neymiş bu Aktif Gürültü Engelleme teknolojisi!

Son birkaç senedir popüler bir teknoloji haline gelen Aktif Gürültü Engelleme teknolojisi kulaklıklarda kullanılan ve belli düzeydeki frekansları engelleyerek size daha sessiz bir ortam sağlayan teknolojidir basitçe.

Sony WH-1000XM4 ve Sony WH-1000XM3 Farkları

ANC (Active Noise Cancelling) özelliğini Sony WH-1000XM, AirPods Pro ve AirPods Max ve Boss 700 gibi orta düzey kulaklıklarda adını duymuş olmalısınız. Bu teknoloji düşük bir frekans aralığında sesleri kulağınıza göndererek bazı (özellikle devamlı) sesleri yalıtmayı sağlıyor. Kısacası sizin işitme oranınızı düşürüyor. Tamam biliyorum böyle söyleyince biraz korkutucu oldu. Peki Aktif Gürültü Engelleme zararlı mı ve herhangi bir kalıcı işitme kaybına neden olur mu? Gelin akademik araştırmalar bu konu hakkında ne diyor bir bakalım!

Aktif Gürültü Engelleme Zararlı Mı, İşitme Kaybına Neden Olur Mu?

Aktif Gürültü Engelleme özelliğine sahip kulaklar kulaklığın dış ve iç yüzeyinde konumlanan mikrofonlar sayesinde uçak kabini, toplu taşıma, kafe ortamı veya herhangi bir çevresel ortamda bulunan sürekli sesleri duymanızı engelleyecek şekilde kulağınıza düşük frekansta sesler gönderir.

Hatta bası kulaklıklar bunu yaparken “hıss” benzeri sesler bile çıkarabiliyor. Uzun süre ANC teknolojisine sahip bir kulaklığı (Sony XM3) kullanmış biri olarak bu kulaklıkların uzun süreli kullanımının sağlığa zararlı olup olmadığını sizinle paylaşmak istedim.

Aktif Gürültü Engelleme Özellikli Kulaklıklar Radyasyon Yayar Mı?

Telefonların aksine ANC özellikli kulaklar radyasyon yaymaz. Yani kulağınıza telefonu yaklaştırmaya kıyasla kulaklık sağlığınız için radyasyon açısından hiçbir zarara neden olmuyor. Siz telefonunuz için endişe duyun!

Aktif Gürültü Engelleme Kulak için Zararlı Mı?

Daha önce söylediğimiz gibi ANC teknoloji basitçe “ses karşıtı” bazı sesleri kulağınıza ileterek ortam seslerini duymanızı engelliyor. Bunu yaparken kulağınıza herhangi bir zarar da vermiyor.

Aktif Gürültü Engelleme Zararlı Mı - ANC İşitme Kaybına Neden Olur Mu?
Aktif Gürültü Engelleme Zararlı Mı – ANC İşitme Kaybına Neden Olur Mu?

Ancak! Bazı kulaklık bu seviyeyi daha üst düzeye çıkarma adına daha basınçlı bir ortam sağlıyor. Bu da baş ağrısına neden oluyor. Uyumaya çalışırken sinir bozucu bir baş ağrısına neden olabilir. Hani şu uçak yolculuğunda olanlara benzeyenlerden.

Aksine, Aktif Gürültü Engelleme teknolojisi zararlı değil, yararlı. Bunu söylerken tabii ki işitme duyunuzu artırmasından bahsetmiyorum. Sizi çevresel seslerden soyutlayarak daha kolay odaklanma ve daha kolay uykuya dalmak için uygun bir ortam sağlıyor.

Eğer bu özellik açıkken rahatsız edici bir basınç seziyorsanız çok uzun süreli kullanımlardan kaçınmakta yarar var. Tabii ki nerede kullandığınızda oldukça önemli. Örneğin trafikte “ben kenardan yürüyorum, bir şey olmaz” diyerek dışarıyla bağınızı tamamen kopartmayın. Zira siz hata yapmıyor olsanız bile herhangi bir kaza size doğru geliyor olabilir ve siz gerekli refleksi zamanında sağlayamadığınız için zarar görebilirsiniz. Bu herhangi bir kulaklık için geçerli ama ANC özelliği olanlar için ekstra dikkat edilmesi gereken bir konu.

Felaket senaryolarından örnek vermeyi bir kenara bırakalım ve varsayalım ki dışarıyı duymuyorsunuz ve size seslenen birileri veya sizin için yapılan anonsları duymama gibi olasılıklar da mevcut.

Yine de bu teknolojiye sahip kulaklıklar dışarıyla bağlantınızı tamamen kesmiyor tabii ki. Hala insan sesleri duyabiliyorsunuz. Sadece ciddi ölçü de yalıtım sağlıyor. Müzik 2-3 seviye açıksa dahi dışarıyı neredeyse duymuyorsunuz.

ANC Kulaklık Kullanırken Buna Dikkat Edin!

ANC özellikli kulaklardan birine sahipseniz mutlaka göz ardı etmemeniz gereken bir konu var. Bu kulaklıklar ortam seslerini engellerken dikkatsiz davranmanıza sebep olabilir. Bundan kastım: ANC özelliği açıkken müziğin sesine dikkat etmeniz. Normalden farklı bir duyma aralığına sahip oluyorsunuz bu da özellikle dış ortamlarda sesi fark etmeden tamamen açmanıza neden olabilir. Uzun süreli yüksek sesli kulaklık kullanmak işitme sağlığınız için tehlikeli olacaktır. Bunu alışkanlık haline getirmeyin!

Bu konuda detaylı hazırladığımız makalemize aşağıdan erişebilirsiniz.

Kulaklıkla Uyumak Zararlı Mı?


Bu yazımızda Aktif Gürültü Engelleme zararlı mı sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Sizin de Aktif Gürültü Engelleme ile ilgili deneyimleriniz veya sorularınız varsa aşağıdaki yorumlar bölümünü kullanabilirsiniz!

Aktif Gürültü Engelleme Zararlı Mı?
WidgetUp Google News'ü Takip Edin!
WidgetUp Google News’ü Takip Edin!
Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: