Alışveriş Fişleri Dünya’yı Nasıl Yok Ediyor? | Fişler ve İsraf İlişkisi

Hayatınızın neredeyse her alanında, günlük hayatınızda defalarca kez yaptığınız alışveriş sonrası aldığınız veya almaya bile tenezzül etmediğiniz alışveriş fişleri Dünya’yı nasıl yok ediyor bir fikriniz var mı?

alışveriş fişleri widgetup
Fişler ve Doğaya Verdiği Zararlar | Fotoğraf: Büşra Güler

Alışveriş Fişleri Dünya’ya Nasıl Zarar Veriyor?

Pekala, kendinize kızmayın. Kabul ediyorum ki bir çevreci birey olarak bu makaleyi yazana kadar fişlerin doğaya olumsuz etkileri üzerinde pek bir araştırma yapmamıştım.

Fakat sizi temin ederim ki biraz araştırma yaptıktan sonra benim için her şey değişti. Birazdan sizlerle paylaşacağım araştırmaları okuduğunuzda şok olacaksınız.

Fişler Doğaya Neden Zararlı?

Alışveriş Fişleri Doğaya Nasıl Zarar Veriyor?
Alışveriş Fişleri Doğaya Nasıl Zarar Veriyor? | Fotoğraf: Büşra Güler

İnsanoğlu çoğu kez farkında bile olmadan Dünya’nın yok olması için elinden gelenin fazlasını yapıyor. Otomobiller, fabrikalar, atıklar, çöpler, orman yangınları ve çok daha fazlası…

Peki ya hiç düşündünüz mü? Çoğu kez sizin için hiçbir anlamı olmayan alışveriş sonrasında kasada görmezden geldiğiniz fişlerin aslında doğaya nasıl bir etkisi oluyor?

Yıllardır küresel ısınma adı altında yüzlerce, binlerce haber duyup okudunuz. Peki gerçekten değişmekte olan iklimlerin ve tuhaf doğa olaylarının günlük hayatınızda da net bir şekilde yer almaya başladığını fark ettiniz mi?

En Dahiler Bile Endişeli

Alışveriş Fişleri Dünya'yı Nasıl Yok Ediyor? | Fişler ve İsraf İlişkisi

Size daha ilginç gelebilecek bir konuya değinmek isterim. Belki de günümüzün en zeki insanları arasında yer alan Bill Gates ve Elon Musk sizce neden Dünya’nın yok olması ile ilgili bu kadar endişe duyuyorlar?

Neden dünyanın bir dönem en zengin insanı iken ve günümüzde de hala en zengin ve popüler kişiler arasında yer alırken, Bill Gates sadece Dünya’nın yok olma tehlikesinden korktuğu için kişisel ilgi alanında olmasa da TerraPower‘ı kurarak Dünya’yı kurtarmaya çalışıyor?

İlginizi Çekebilir

Ya da 21. yüzyılın en dahi kişilerinden olan Elon Musk sadece çocukluk hayalleri için mi insanlığı Mars‘a taşımak istiyor?

Yoksa sırf para kazanmak için mi Tesla ve Solar City gibi şirketleri kurdu. Cevap kesinlikle hayır. Hepsi tek bir noktada birleşiyor.

Gün geçtikçe mahvolan Dünya.”

Elon Musk‘ın da temel amacı temiz bir çevreye sahip olabilmek için çevreye zarar vermeyen elektrikli arabalar ve yenilenebilir güneş enerji kaynakları ile gezegenimizi korumak. Fakat muhtemelen bu konu hakkında da çok iyimser hissetmediği için olsa gerek insanlığı Mars’a taşıyabilme adına tüm zamanını ve servetini buna harcıyor.

Eminim birçok kişi bunların farkına varmıştır. İşin kötü yanı ne biliyor musunuz? Bu duruma gelmiş olmamızda ben de, siz de dahil herkesin payı var.

Peki bazı gerçeklerle yüzleştik. Şimdi ise bu makalenin asıl amacı olan alışveriş fişleri (evet, bildiğimiz fiş) hakkında bazı çarpıcı araştırma sonuçlarına bakalım.

Fişler Doğayı Nasıl Katlediyor?

Alışveriş Fişleri Kullanılmasın
Alışveriş Fişleri Kullanılmasın | Fotoğraf: Büşra Güler

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırmaya göre:

  • Amerika’da her yıl fiş üretimi için 10 milyon kadar ağaç kesiliyor.
  • Ve yaklaşık 4 milyar litre su kullanılıyor.
  • Amerika’da yıllık 311 milyon ton fiş israf ediliyor.
  • Eğer fiş kullanımı olmasaydı 6.5 milyon ton karbondioksit üretimi engellenebilirdi. Bu da çalışır durumdaki 1 milyon aracın ürettiği karbondioksit ile eş değer demektir.

Sorun sadece fişlerin, doğaya verdiği üretim kaynaklı hasar ile bitmiyor.

New York Eyalet Sağlık Bakanlığı‘nın araştırmaları sonucu:

Bir birey fişler ile temas ettiğinde sadece birkaç saniye içinde zarar maddeler deri yolu ile emilir. BPA maruziyeti sonucunda gelişimsel ve nörolojik sağlık problemlerine kapı açılıyor demek.

BPA fetal gelişmeyi olumsuz etkiler ve üreme bozukluğu, tip 2 diyabet, tiroid hastalıkları gibi birçok rahatsızlığın oluşmasına sebep olur.

Birçok firma BPA’sız ürünler ürettiğini iddia ederek bir diğer zararlı madde olan BPS kimyasalları kullanıyorlar.

Fiş İsrafı İçin Çözümler

Fiş Kullanmak Yerine Ne Gibi Çözümler Üretilebilir?
Fiş Kullanmak Yerine Ne Gibi Çözümler Üretilebilir? | Fotoğraf: Büşra Güler

Tüm bu araştırmaları yaparken aklıma gelen bazı çözüm önerilerini sizler ile paylaşmak ve bir farkındalık oluşturmak isterim.

Türkiye’de popüler olan A101, Bim, Carrefour, Metro, Migros, Kipa ve ŞOK gibi büyük market zincirlerinin dikkatine:

Böyle bir konuda değişim söz konusu olacak ise öncü olabilecek büyük marketlerin ilgisi ile gerçekleşecektir.

Çözüm Listesi

  • Marketlerin kampanya ve indirimlerinden faydalanmak için kullanılan indirim kartları aracılığı ile fişler, kısa mesaj (sms) veya e-posta yolu ile gönderilebilir.
  • Bu durumu teşvik edici hale getirmek için kağıt fiş tercih etmeyen kullanıcıların kartlarında indirim olarak kullanabileceği küçük miktarlarda birikimler uygulanabilir.

Böylece marketler hem fiş masrafından tasarruf etmiş olur, hem de temiz bir çevre için birlikte çabalanmış olunur.

  • 1 Ocak 2019’da yürürlüğe giren yeni kural ile poşet ücretlendirilmesi sayesinde Türkiye’de poşet kullanımı ciddi ölçüde azalmıştı. Eminim ki birçok insan e-posta adreslerini fiş almama karşılığında severek paylaşacaktır. Doğaya tıpkı poşetler gibi ciddi zararları bulunan fişler için de benzer politikalar uygulanmalı.

Üstelik burada bir ücret de söz konusu olmayacak.

  • Fiş kullanımını kaldıran veya azaltan şirketler fiş kağıtlarına harcadıkları parayı çevre kuruluşlarına bağışlayabilir.

Yine bu konuda insanları teşvik etmek için fiş kullanmak istemeyen müşterilerine belli sayıdaki alışveriş sonrasında kişiye özel bağış yapılacağı konusunda duyurular yapılabilir.

Bu konuda sizin görüşleriniz de oldukça önemli. Çözüm üretici veya teşvik edici çözüm önerilerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden bizlerle paylaşın.

Bir farkındalık oluşturmak için bu makaleyi hazırladık.

Change.org’ta oluşturduğumuz bu kampanyayı imzalayıp siz de destek vermek için paylaşmayı unutmayın!

Alışveriş Fişleri Dünya'yı Nasıl Yok Ediyor? | Fişler ve İsraf İlişkisi
İmzala ve Paylaş
Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

4 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: