Amazon COVID-19 Sosyal Mesafe İçin Yapay Zeka Geliştirdi

Amazon COVID-19 sosyal mesafe için yapay zeka geliştirdi. Geliştirdiği sistem ve sistemin ne işe yaradığını gelin hep birlikte inceleyelim.

Corona için Yapay Zeka

Yakın zamanda çalışanlarının COVID-19 salgını nedeniyle gerekli özeni göstermediği ve yeterli önlemleri almadığı konusu ile dava edilen Amazon bir çözüm arayışına girdi.

Amazon’un pandemi nedeni ile işleri aksatmadan ve çalışanlar arasında herhangi hastalık bulaşma riskini göze almadan bir çözüm sağlaması gerekiyordu. Amazon COVID-19 sosyal mesafe için yapay zeka geliştirdi ve çözümü henüz tanıttığı cihaz ile buldu. İşte karşınızda Amazon’dan Sosyal Mesafe Asistanı.

Amazon COVID-19 Sosyal Mesafe İçin Yapay Zeka Geliştirdi
Amazon COVID-19 Sosyal Mesafe İçin Yapay Zeka Geliştirdi

Sosyal Mesafe Asistanı | Amazon

Amazon’un tanıttığı bu yeni yapay zeka cihaz Amazon çalışanlarına sosyal mesafe kurallarını takip etmesi gerektiklerini ve sosyal mesafeyi bozduklarında anlık uyarı veren bir sistem ile çalışıyor.

Şirketin “Sosyal Mesafe Asistanı”, içeriğinde çalışanların hareketlerini izlemek ve onlara gerçek zamanlı geri bildirim vermek için bir TV ekranı, derinlik sensörleri ve yapay zeka özellikli kameraları barındırıyor.

Amazon COVID-19 Sosyal Mesafe İçin Yapay Zeka Geliştirdi
Amazon COVID-19 Sosyal Mesafe İçin Yapay Zeka Geliştirdi

Amazon COVID-19 Sosyal Mesafe İçin Yapay Zeka Geliştirdi

Amazon’un geliştirdiği bu sistemde her bir çalışanın kendine ait etrafına çizilmiş yapay zeka ürünü halkalar oluyor.

Çalışanlar sosyal mesafe kurallarına uyarak diğer bir çalışana yaklaşmadığı sürece etraflarındaki halka yeşil renkte kalıyor ve ssitem herhangi bir uyarıda bulunmuyor.

Ancak çalışanlardan herhangi biri diğerine 1 metre 80 cm civarı ya da daha fazla yaklaşırsa o zaman Sosyal Mesafe Asistanı bu süreçte devreye giriyor ve eş zamanlı olarak uyarı veriyor bu süreç içinde çalışanların etrafındaki yapay zeka halka ise yeşil renkten kırmızı renge çevriliyor.

Cihazlar bir yere bağlı değildir ve taşınılabilir şekildedir.

Sosyal Mesafe Asistanı

Amazon bu sistemi yolda araçların hızını tespit eden radar hız sistemlerine benzetiyor.

Amazon Robotik başkanı Brad Porter bir blog gönderisinde Sosyal Mesafe Asistanları’nın inanılmaz derecede fazla şirket binasında test edildiğini ve firmanın “yüzlerce” cihazın önümüzdeki haftalarda yeni yerlere de geleceğini planladıklarını söyledi.

Brad Porter’ın paylaştığı orijinal duyuruya buradan ulaşabilirsiniz:

Amazon COVID-19 Sosyal Mesafe İçin Yapay Zeka Geliştirdi

Ayrıca şu nokta da önem taşıyor ki, Amazon geliştirdiği bu yapay zeka teknolojisini tamamen kaynakları, nasıl yapıldığı bilgisini açık şekilde piyasaya sürüyor ve diğer firmaların bu teknolojiyi kullanmasına ve şirketlerine dağıtmasına izin veriyor.

Coronavirüs nedeniyle bu tarz sistemleri yalnızca Amazon değil birçok sistem geliştiriyor, Bluetooth sistemi ile yakınlığı algılayarak kural dışı durumlarda bir bip sesi ile çalışanlar uyarılıyor ancak çalışanların yaptıklarını izlemek Amazon için zaten yeni bir şey değil.

Bu da ilginizi çekebilir!

Akıllı Asistan Amazon Alexa Hırsızlığa Önlem Alıyor!

Netflix Orman Dizisi Nasıl? | The Woods Yorumları

IOS 14 Nasıl Olacak? | IOS 14 Özellikleri

Fotoğraf Renklendirme Programı

Avatar
Büşra Güler

Adnan Menderes Üniversitesi Turizm Rehberliği mezunu, Beykent Üniversitesi Grafik Tasarım ve Anadolu Üniversitesi Web Tasarım Kodlama öğrencisi. 22 yaşında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: