AMD İşlemciler Yeniden Revaçta!

Uzun süredir pazardaki liderliğini koruyan Intel, en büyük rakibi karşısında son dönemde darbe aldı. AMD işlemciler yeniden revaçta!

AMD İşlemciler Yeniden Revaçta! | WidgetUp
AMD İşlemciler Yeniden Revaçta! | WidgetUp

Yıllar önce Intel ve AMD arasında daha sıkı bir rekabet söz konusu iken son yıllarda ise bu alanda Intel tek başına at koşturuyor. Geri dönüş çabasında olan AMD markası son dönemdeki işlemcileri sayesinde yarışta yeniden kan kazanmaya başladı gibi görünüyor.

AMD İşlemciler Yeniden Revaçta Görünüyor

Black Friday kapsamında Amazon’un ABD marketinde en çok satan 10 işlemci arasında 8 AMD işlemcisi yer alıyor.

Amazon’un en popüler işlemciler listesinin başında 8 çekirdekli işlemci AMD Ryzen 7 2700X yer alıyor. İkinci sırada yine AMD’den Ryzen 5 2600 ve üçüncü sırada da Ryzen 5 3500 yer alıyor. Bu listedeki en yüksek Intel işlemci ise 4.sıradaki 6 çekirdekli Intel i5-9600K yer alıyor.

AMD son zamanlarda eski popülaritesini geri kazanmış görünüyor. Fakat bu şaşırtıcı olmamalı. Zira AMD çok daha düşük fiyatlara performans canavarları sunuyor.

Bu durum AMD’nin rakipleri karşısındaki yakın zamanda tek başarısı da değil. Geçtiğimiz temmuz ayında Japonya satışlarında AMD, Intel’in önünde geçmeyi başarmıştı.

Steam‘in başlattığı bir ankette ise Steam kullanıcıların tercihi de AMD oldu. AMD’nin işlemci marketindeki yükselişi de 2017’nin ikinci çeyreğinden beri devam ediyor.

AMD ve Intel 2019 İlk Çeyrek Satışları
AMD ve Intel 2019 İlk Çeyrek Satışları

Intel’in 7nm ve PCI 4.0 teknolojilerinde sorun yaşamasının ardından AMD’nin yükselişinin devam edeceğini tahmin edebiliyoruz.

Amazon Türkiye En Çok Satan İşlemciler

Türkiye’de ise durumlar biraz daha farklı yine Amazon’un en çok satan işlemciler listesinde bu kez Intel dominant.

Amazon Türkiye’de en çok satan işlemcilerin başında Intel Coffee Lake i9 9900K yer alıyor. İkinci sırada Intel Coffee Core i5 9600K yer alırken AMD kendine üçüncü sırada AMD Ryzen 3 2200G işlemcisi ile yer buluyor.

AMD’nin bu başarıları umarız Intel’in fiyatlarında düşüşe sebep olur ve biz kullanıcılar için de daha çok seçenek sağlanır. AMD Zen mimarisi ile son iki yıldır pazarda tekrar yükselişe geçerken Intel’in kan kaybını durdurabilmesi için 7nm ve PCI 4.0 teknolojileri üzerinde ciddi bir atılım yapması gerekecek gibi görünüyor. Tabii bir diğer konuda az önce söylediğimiz gibi fiyat politikasında geri atması ile alakalı.

AMD Mi Intel Mi?

amd mi intel mi widgetup
amd mi intel mi?

Peki ya siz ne düşünüyorsunuz? Bir işlemci alacak olsaydınız AMD mi yoksa Intel marka işlemci mi tercih ederdiniz?

Ayrıca dilerseniz düşük bütçeli eski bilgisayarlarınızı nasıl Chrome OS kurarak hızlandırabileceğinizi anlattığımız bu makalemize göz atabilirsiniz.

Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden bizimle paylaşmayı unutmayın!

WidgetUp

Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: