Giyilebilir Cihaz İle Beyin Gücü Kontrolü | NextMind

İnsanoğlu çok uzun yıllardır beyin gücü ile nesneleri kontrol edebilmeyi araştırmakta. Beyin gücü ile akıllı cihaz kontrolü ise günümüzün trendlerinden. Fakat bir çok girişim beyne ameliyat ile yerleştirilen küçük araçlar üzerinden gelişiyor. Ameliyatsız şekilde, bir giyilebilir cihaz sayesinde beyin gücü kontrolü artık NextMind sayesinde mümkün!

Beyin Gücü İle Kontrol | NextMind

Giyilebilir Cihaz İle Beyin Gücü Kontrolü | NextMind
Giyilebilir Cihaz İle Beyin Gücü Kontrolü | NextMind

Nöroteknoloji her geçen gün yeni şeyler keşfediyor. Artık insanların bu teknoloji sayesinde sadece düşünerek bir şeyleri yönlendirebilmesi hayal değil.

Elon Musk, Neuralink şirketini kurarak bu alanda çalışmalar yapıyor. Aynı şekilde Facebook‘un kurucusu Mark Zuckerberg de bu alanda çalışmalar yapıyor.

Birçok şirket bu teknoloji için hızla çalışıyor. Felçli kişiler için yapılan testlerde felçli kol veya bacakların nöroteknoloji ile hareket ettirilebildiğine belki şahit olmuşsunuzdur.

Dikkatinizi çekmiş olsa gerek, tüm bunların ortak noktası çok fazla kablo ve donanımlar sayesinde gerçekleştirebiliyor olmasıdır. Bu da günlük hayatta kullanımı oldukça zorlaştırabilecek bir durum tabii. Peki ya hiç NextMind adlı bir şirketi duydunuz mu?

Nöroteknoloji üzerinde çalışmalar yapmak için kurulmuş bir girişim şirketidir aslında NextMind. Yakın zamanda da ameliyata gerek duyulmadan tıpkı bir kafa bandı gibi kafaya takılan bir aksesuar aracılığı ile beyin gücünü kullanarak elektronik aletlerin kontrolünü mümkün kıldılar. Üstelik test aşamaları için belli sayıda seçilmiş kişilere dağıtımı başladı bile.

Yalnızca filmlerde gördüğünüz veya henüz çok yeni bir buluş olarak nitelendirilen beyin gücü teknolojisi artık gerçek oldu.

İlginizi Çekebilir

Beyin Gücü Kontrolü Sağlayan Giyilebilir Bir Cihaz

NextMind Giyilebilir Teknoloji
NextMind Giyilebilir Teknoloji

2017’de Gwendal Kerdavid ve Sid Koudier tarafından Paris’te kurulan NextMind bir nöroteknoloji şirketidir.

Nörobilimcilerin uzun süredir üzerinde çalıştığı giyilebilir cihaz Kasım 2019′da tanıtıldı.

Basitçe kafanıza takacağınız bir cihaz sayesinde beyin gücünüzle yalnızca düşünerek, video oynatma ve durdurma, ses yükseltip ve kısma veya televizyonda kanal değiştirmek gibi işlemleri gerçekleştirebiliyorsunuz.

NextMind bu giyilebilir cihazı 2020’nin ilk yarısında test için seçilen kişilere gönderecek. Aynı zamanda CES 2020 fuarında da basın görevlilerin incelemesine sunulacak.

NextMind bu cihazla çok fazla şey vaat ediyor. Sırf geliştiriciler için hazırlanmış bir geliştirici kiti de mevcut. Satışa ne zaman sunulacağı kesin olarak bilinmese de bu yıl sonu veya önümüzdeki yılın başlarında piyasada olacağını tahmin ediyorum.

Geliştiriciler İçin NextMind Kiti
Geliştiriciler İçin NextMind Kiti

Nasıl Çalışıyor?

Bir kivi meyvesi ağırlığındaki bu giyilebilir cihazı kafanızın arka bölümüne yerleştiriyorsunuz. Hiçbir tıbbi müdahalenin gerek duyulmadığı bir cihaz sayesinde herkese bu deneyimi kolayca yaşama imkanı sunuyor.

Giyilebilir bu cihaz basitçe EEG olarak tanımlanan beyindeki elektriksel aktiviteleri kaydetmekten ibaret. Uyumlu bir yazılım sayesinde beyinden gelen komutu yazılıma yönlendiriyor ve bu sayede yalnızca beyin gücü ile işlem gerçekleşiyor.

WIRED yazarının bu cihazının test etmesi üzerine kısa bir alıştırma sürecinden sonra rahatça herkesin kullanabileceği bir cihaz olarak tanımlıyor.

NextMind CEO’su Sid Kouider ile özel bir görüşme test etme fırsatı buldu. Kouider cihazı, Arielle Pardes‘in kafasına yerleştirdi. Pardes, cihaz yüzeyinin bir diş fırçasına benzer bir yüzeye sahip olduğunu ve bu sayede o bölgede sabit kalmasını sağladığını söylüyor.

Ardından kişisel bir “nöral profil” oluşturulduktan sonra basit egzersizler yaptıktan hemen sonra bir oyun testi başlatıldı. Nintendo‘nun Duck Hunt (Ördek Avı) oyununu deneme fırsatı bulan Pardes, deneyimini böyle anlatıyor.

Bu testteki bir ördeğe odaklanarak ördeğe ateş edebildiğini söylüyor Pardes. Üstelik bu sürecin yarım saniye olduğunu belirtiyor. Bu cihazı kullanmanın bir Jedi gibi hissettirdiğini söylüyor.

NextMind bu alandaki tek şirket değil. Facebook‘un satın aldığı CTRL-Labs şirketi de benzer teknolojiler üzerinde çalışıyor.

NextMind bu teknoloji için göz takip sistemini kullanıyor. Yani kısacası sadece gözlerini kullanarak televizyon kanalını değiştirebilirsiniz. Sid Kouider gözleriniz kapalı olsa dahi bu cihazı kullanabileceğinizi söylüyor. Şimdilik cihaz sadece odaklanma ile tepkime yapmakta. Fakat Kouider yakın zamanda hayal gücümüzü kullanarak gerçek bir görsel deneyime ulaşabileceğimizi iddia ediyor.

Buradaki videodan yapılan bir testi izleyebilirsiniz.

Sanırım dünya artık insanlığın fantastik filmlerdeki gibi sadece düşünce gücüyle bir şeyleri açıp kapattığı bir hale bürünüyor. Doğrusu bu durum çok fazla şeyi değiştirebilir. Felçli hastalar için yaşam çok daha kolay bir hale daha gelebilir.

Teori

Hayvanlar Beyin Gücü İle Kontrol Etseydi?
Hayvanlar Beyin Gücü İle Kontrol Etseydi?

Bu konuda kişisel bir teorimi sizlerle paylaşmak isterim. Bu cihazların birçoğu insanlar üzerinde test ediliyor ve insanlığın kullanabilmesi için tasarlanmış durumda.

Peki ya sizce benzer bir giyilebilir cihazı hayvanlar da kullanabilseydi?

Düşünsenize evinizdeki kedinizin düşüncelerini telefonunuzdaki bir uygulama sayesinde eş zamanlı öğrenebiliyor olsaydınız. Belki bu durum hayvanlar ile iletişimimizi çok daha farklı bir boyuta taşırdı. Tabii ki hayvanların bu teknoloji kullanarak evimizi bir canavar gibi yönetmeye başlamaması şartıyla!

Her neyse, eğer siz de NextMind‘ın giyilebilir cihazı için test aşamasına katılma şansına sahip olmak isterseniz buradaki linkten başvuru yapabilirsiniz.

Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: