Among Us Nasıl Bir Oyun? | Among Us İncelemesi

Son zamanların en çok konuşulan oyunlarından Among Us nasıl bir oyun? Among Us hakkında bilmeniz gerekenleri bu yazımızda derliyoruz. Şimdi imposter’ı bulma zamanı!

Among Us İncelemesi

Among Us İncelemesi
Among Us İncelemesi

Bir şey söyleyeyim mi? Ben senden çok şüpheleniyorum. Sen kesinlikle bir imposter olmalısın!” İşte Among Us tam olarak böyle bir oyun…

Özellikle son zamanlarda popülaritesini bir hayli artıran, Twitch’te çok izlenen yayınlardan düşmeyen Among Us nasıl bir oyun birlikte göz atalım.

Among Us Nasıl Oynanır?

Vampir köylü oyun mantığını birçok kişi bilir. İşte Among Us bu mantığa dayanıyor. Ama şimdiden söyleyen Among Us basit bir vampir-köylü oyunundan çok daha fazlasını veriyor size.

PC ve mobil platformlarında bulunan oyun 10 kişiye kadar oynanabiliyor. Oynayabilmek için en az 4 kişilik bir odada olmanız gerekiyor. Dilerseniz kendi arkadaşlarınızla dilerseniz de yabancı oyuncularla oynayabiliyorsunuz.

Among Us Nasıl Bir Oyun?

Among Us Nasıl Bir Oyun?
Among Us Nasıl Bir Oyun?

Herhangi bir odaya dahil olduktan sonra birkaç farklı harita ve oyun ayarlarını da kararlaştırdıktan sonra eğlence başlıyor. Oyun yükleme ekranında rastgele imposter ve crewmate olarak atanıyorsunuz. Eğer yan yana birileri ile oynuyorsanız ekranınızı gizleyin, oyunun sesini kapatın önce. Sonra imposter olduğunuz aman sen ekranımı gördükten aman sesimi duydun olmasın.

Oyuna başlarken imposter olduysanız kırmızı bir imposter yazısı ile oyuna başlıyorsunuz. Herkesin aynı yerde oyuna giriş yapması kargaşayı başlatıyor. Kimin imposter olduğunu bilmiyorsunuz ve imposter da sizi ayrı noktalarda kimsenin görmediği anlarda öldürmeye çalışacak. Imposter sadece bundan ibaret değil. Bir de sabotaj yeteneği var. Haritanın belli odalarındaki oksijeni, elektriği kesebiliyor.

Ama bunu çok sık yapmayın çünkü sol üstteki görev barı dolarsa oyunu kaybedersiniz.

Imposter olmayanlar da bu kesintileri hızla tamir etmeye çalışıyor yoksa ölecekler çünkü. İşte bu kargaşada Imposter olmak çok eğlenceli. Ayrıca Imposterlar, vent adı verilen havalandırmaları da kullanarak bir nevi teleport yapabiliyorlar. Ama dikkatli olun mantıksız hareketlilik sizi ele verebilir.

Imposter’ın öldürdüğü kişiler hayalete dönüşüyor. Oyuna doğrudan etki edemiyorlar ama oyundan da çıkmıyorlar. Aksine daha özgürce dolaşıyorlar. Onları kimse duymuyor, görmüyor. Ve gerçek bir hayalet gibi duvarlardan da geçebiliyorlar!

Phasmophobia İncelemesi – Phasmophobia Nasıl Bir Oyun?

Eğer Imposter’ın öldürdüğü cesedi bir başkası görürse hem report yapabiliyor. Bu report ekranında da eğer birinden şüphelendiyseniz veya birini öldürdüğünü gördüyseniz sohbette bunları anlatmanız lazım. Imposter oynuyorsanız çok stratejik olmanız gerekiyor tabii.

Imposter sayısını seçebiliyorsunuz. Tek başınıza da olabilirsiniz 2-3 kişilik imposter ekibinin bir parçası da.

Crewmate oynuyorsanız oyunu çok iyi takip etmeniz gerekiyor. Eğer şüphelendiğiniz birisi varsa veya net şekilde gördüyseniz acil toplantı butonuna basabilirsiniz. Ama dikkat edin yolda kurban olabilirsiniz. Acil toplantılarda da sohbet ekranı geliyor ve orada neden bastığınızı anlatıp ekibinizi ikna ederek Imposter oylaması yaptırıyorsunuz.

Bunun dışında Imposter’ın sabotajlarını tamir etmek yalnızca sizi hayatta tutmuyor aynı zamanda da zafere yaklaştırıyor. Sol üstteki görev barı dolduğunda Imposter hayatta dahi olsa oyunu kazanmış oluyorsunuz.

Valheim İncelemesi | Bir Viking Hayatta Kalma Oyunu

Eğer Crewmate olarak öldüyseniz bir hayalet oluyorsunuz ve diğer hayaletler ile birlikte oyunda serbest şekilde dolaşıyorsunuz. Bunun yanı sıra basit görevleri yerine getirerek takımınızın galibiyete ulaşmasında küçük katkılarda bulunabiliyorsunuz.

FIFA 21 Alınır Mı? – FIFA 21 İncelemesi


Among Us’ta dilerseniz kendiniz oda kurabilir ekip toplayabilirsiniz, dilerseniz kod ile özel odalar oluşturarak takım arkadaşlarınızı davet edebilirsiniz. Aynı ortamda oynuyoruz diyorsanız da aynı İnternet bağlantısını kullanarak ortak bir oyuna da girebiliyorsunuz. O odaya sizden başkası giremiyor.

Among Us Ücretli Mi?

Among Us Ücretli Mi?
Among Us Ücretli Mi?

Among Us mobilde ücretsiz oynanabiliyorken bilgisayarda oynamak isteyenler küçük bir miktar ücret ödemek zorunda.

Among Us, Steam üzerinde şu an 10 TL civarında bir fiyata sahip.

Among Us Cross-Play Oynanıyor Mu?

Evet! Among Us oyuncuları PC ve mobil cihazlar arasında birbirleri ile oynayabiliyorlar.

Among Us Neden Popüler Oldu?

Among Us son derece keyifli, kısmen ücretsiz ya da düşük fiyatlı, şirin ve sürükleyici bir oyun. Özellikle sevdiklerinizle oynadıkça harika bir oyun oluyor. Şahsen ben arkadaşlarımı Imposter olarak oynarken odaya çağırıp gizlice katletmekten haz duyuyorum, tavsiye ederim!

Sony PS5 Güncellemeleri ile Fan Performansını İyileştirecek

Bu yazımızda Among Us nasıl bir oyun bundan söz ettik. Sizin de Among Us oyunu hakkında görüşleriniz varsa aşağıdaki yorumlar bölümünden bizimle paylaşmaktan kendinizi alıkoymayın!

Among Us Nasıl Bir Oyun? | Among Us İncelemesi
WidgetUp Google News'ü Takip Edin!
WidgetUp Google News’ü Takip Edin!
Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

4 Yorumlar

 1. Avatarİmposter Yanıtla

  Biz ailecek oynuyoruz birde teyzem ler geliyor efsane zevkli 10 kişi 2 imposter oynuyoruz kill i alınan kişi ilk başlarda bağırıp ya oha ama senmiydin diyince aile anlıyor bizi reportlayıp atıyordu 🙂 sonra kural getirdik kimse konuşmayacaktı fakat bu seferde ölen öldürene bakınca anlaşılıyordu bir kural daha getirdik ölen kafasını önüne eğip hemen odadan çıkıyor başka odada hayalet olarak devam ediyor mükemmel eğlenceli birde istatistikler daha iyi olsa her oyuncunun profili olup arkadaş eklemesi olsa level sistemi olup belli levellere gelene kıyafet verilse veya her oyun kazanlıdığında belli miktarda coins verilse biriktirip kıyafet skin alsak mükemmel bir oyun olur bal dök yala :)))

 2. AvatarBatuhan Yanıtla

  abi bişi sorcam abi şimdi diyelim impostor olduk ama sonra bir adamı herhangi bi odada ama hiçkimse de yok yani öylebi odada adam öldürürsekmi kazanyomuşuz robloxta ama gerçek oyunda taaki 2 kişikalana kadar hayatta kalmaya çalışıyo bu murder mystery 2 ye benzemiş

  1. Hakan AltunokHakan Altunok Gönderi Yazarı Yanıtla

   Hayır tek bir oyuncuyu öldürerek kazanamazsın. Tek bir Imposter varsa oyunda iki kişi kalana kadar devam eder. Bu sürede yakalanmaman veya oylamadan adının çıkmaması lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: