Android 11 Geliştirici Sürümü Yayınlandı | Yenilikler Neler?

Android 11 geliştirici sürümü Google tarafından yayınlandı. Peki ya Android 11 yenilikleri neler?

Android 11 Özellikleri

Android 11 Özellikleri | WidgetUp
Android 11 Özellikleri | WidgetUp

Google, Android 11 sürümünün geliştirici sürümünü duyururken ilk kez bu kadar erken davrandı. Genellikle önceki Android geliştirici sürümleri mart ayının ortasında yayınlanırdı. Google bu kez daha erken davranıyor.

Google Pixel telefonlara yüklenebilir olan Android Geliştirici Sürümü ilk versiyonu ile gün yüzüne çıktı. Bu sayede yeni Android sürümünün bazı özelliklerini öğrenmiş olduk.

Geçen yıllardan daha farklı olan bir başka konu ise yayınlanan ilk Android sürümünün daha az hazır halde yayınlanmış olması. Bundan kastımız: Android 10 ilk duyurulduğunda Beta seviyesinde ve daha kararlı bir haldeydi. Google bu kez geliştirici sürümünü daha erken ve yalın hali ile yayınladı. Bu alacağı geri bildirimlere daha fazla zaman ayırmak istediklerini gösteriyor olabilir.

Dilerseniz geliştirici sürümünden gördüğümüz kadarıyla Android 11 nasıl olacak bir özelliklerine göz atalım.

5G Hazırlığı

5G Android 11
5G Android 11

2020 yılında en çok beklenen şeylerin başında 5G geliyor. Google’ın da 5G üzerinde yoğunlaşması tabii ki şaşırtıcı değil.

Google, Android 11 geliştirici sürümü ile birlikte geliştiricileri, mobil kullanıcılara sunacakları bağlantı kalitesini iyileştirmeleri konusunda teşvik ediyor.

Yeni Ekran Tipleri İçin Uyum

Son zamanların akıllı telefonlarındaki trendlerden biri de şüphesiz yeni ekran tasarımları. Katlanabilir telefonlar ve sonsuz ekran teknolojisi gelişiyor.

Son zamanların ilgi çeken ekran tasarımlarından biri de şelale ekranlar (waterfall ekran). Google yeni API’lar ile birlikte daha fazla ekran tipine destek sunacak.

Yenilenmiş Mesajlaşma

Android 11 Baloncuk Mesajlaşma
Android 11 Baloncuk Mesajlaşma

Google, Android 11 ile birlikte mesajlaşma için yenilikler getirecek.

Google “baloncuk” yapısı ile mesajlaşma uygulamalarını farklı bir seviyeye taşıyacak.

Aslında bu özellik Android 10 geliştirici sürümünde ortaya çıksa da final sürümünde yer almamıştı.

Baloncuk mesajlaşma ile herhangi bir mesajlaşma uygulamasına hızlıca erişip mesajlaştıktan sonra tekrar baloncuk haline küçülterek aynı anda farklı işlerinizi de halledebiliyor olacaksınız. Tıpkı yıllardır Facebook Messenger ile gördüğümüz gibi.

Ayrıca Google’ın farklı uygulamalar kullanırken aynı anda mesajlaşmayı kolaylaştıracak başka iyileştirmeler yapacağını da söyleyelim.

Bildirim Ekranından Görsel Gönderme

Bazı zamanlarda gelen mesajları bildirim ekranından cevaplamak çok daha pratik olabiliyor. Ancak durum bildirim panelinden görsel göndermeye geldiğinde mevcut Android sürümleri bunu mümkün kılmıyor.

Android 11 ile gelecek bir başka yenilik de bildirim ekranından görsel gönderme olacak. Eğer uygulama destekliyorsa kopyala yapıştır ile bildirim panelinden mesaj olarak görsel gönderebiliyor olacaksınız.

Tek Seferlik İzin Ver

Güvenlik açısından önem arz eden bu özellik birçok kullanıcının hoşuna gidecektir. Her uygulama işlevlerini aktif edebilmek için telefonunuzdaki bazı verilere erişmek istiyor. Bazen bu durum akıllarda soru işareti bırakabiliyor. Google da tam bunu düşünmüş olacak ki “tek seferlik izin ver” özelliği üzerinde çalışmış.

Bundan böyle artık bir uygulamaya konum, depolama, kamera, mikrofon gibi izinleri isterseniz yalnızca tek sefere mahsus izin verebiliyor olacaksınız. Uygulamadan çıktığınız andan itibaren uygulamaların bu izinlere erişimi kesilmiş olacak. Son derece güvenli ve batarya dostu bir özellik!

Kamera Kullanırken Rahatsız Etme

Bazen kamera kullanırken özellikle de bir video kaydı yaparken gelen bir bildirim sesi veya titreşim çektiğiniz videoyu mahvedebiliyor.

Android 11 ile birlikte gelen bir diğer özellikte kamera kullanımı esnasında gelen bildirimlerin sesi ve titreşiminin kapatılması. Kısacası artık fotoğraf çekip, video kaydı yaparken herhangi bir kesinti yaşamıyor olacaksınız.

Android 11 ile Ehliyetiniz Cep Telefonunuzda Olacak

Eminim bunu okuduğunuzda şaşırmışsınızdır. İşte Google sırf bu yüzünüzdeki tatlı şaşkınlık ve mutlu ifadeyi görmek için çalıştı!

Mobil cihazlarımızda kredi kartı, uçak veya konser biletleri gibi şeyleri kullanmaya alıştık. Artık kimlik ve sürücü ehliyeti gibi belgeleri de telefonunuzda kullanmak mümkün olacak.

Ama yine de belirtmek gerekiyor ki bu süreç devletler ile özel anlaşmalar ve çeşitli izinlerin alınması sonucunda uygulanabilecek bir sistem. Yine de teoride bu seviyeye geliyor olmak güzel. Umarım bu verileri daha iyi bir güvenlik çatısı altında da koruyabiliyor olurlar.

Biyometrik Doğrulama Geliştirmeleri

Artık yüz tanıma, parmak izi okuma gibi çeşitli biyotmetrik güvenlik önlemleri ile cihazlarımızı rahatça kullanabiliyoruz. Birçok uygulama da buna uyum sağlamış durumda.

Google, farklı biyometrik güvenlik kriterleri belirleyip, geliştiriciler için daha iyi arayüz sunmayı planlıyor. Artık uygulamalar biyometrik verileri geliştirirken daha iyi geçiş ve daha iyi arayüzler üzerinde çalışabilecekler.

Android 11 Ne Zaman Çıkacak?

Google, Android 11 çıkış tarihini açıkladı.

Android 11 Ne Zaman Çıkacak?
Android 11 Ne Zaman Çıkacak?

Google’ın açıkladığı takvime göre Android 11 Beta Mayıs 2020’de yayınlanacak. Tam sürüm ise 2020’nin üçüncü çeyreğinde yayınlanacak.

Her zaman olduğu gibi güncellemeler ilk olarak Google Pixel telefonlara gelecek.


Yeni Android güncellemesinden detaylar şimdilik bu kadar. Dilerseniz daha fazla mobil dünyadan haberleri edinmek için Mobil sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca eski bilgisayarlarınızı hızlandırmak için Chrome OS Kurarak Bilgisayar Hızlandırma Rehberi makalemize göz atmanızı öneriyoruz.

Peki ya siz yeni Android’i nasıl buldunuz? Beklediğiniz veya görmek istediğiniz Android özelliklerini dilerseniz aşağıdaki yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz!

Son Güncelleme: 20.02.2020

WidgetUp

Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: