Android 12 Ne Zaman Gelecek?

Android 12 ne zaman gelecek? İşte şu ana kadar öğrendiğimiz detaylar!

Android 12 Detayları

Android 12 Ne Zaman Gelecek
Android 12 Ne Zaman Gelecek?

Android 12 birçok söylenti arasında merakla beklenirken Google bu merakı kırdı ve 19 Şubat tarihinde Android 12 Geliştirici Sürümü 1 versiyonunu yayınladı. Bu sayede Android 12 ile ilgili ilk resmi detaylara erişmiş olduk. Her ne kadar Android 12 Geliştirici Sürümü 1 versiyonu pek heyecan verici olmasa da sonuçta bu sadece geliştiricilerin uygulamalarını optimize etmeleri için önceden paylaşılan bir sürümden ibaret. Biz yine de Android 12’den beklentilerimizi burada paylaşmayacağız. Yakın zamanda Android 12 hakkında bir video paylaşacağız o yüzden henüz abone olmadıysanız WidgetUp YouTube kanalına abone olabilirsiniz!

WidgetUp YouTube Kanalına Abone Olun

Gelelim asıl konumuza: Android 12 ne zaman gelecek?

Android 12 Ne Zaman Gelecek? | Android 12 Çıkış Tarihi

Google, Android 12 çıkış tarihi ile ilgili detayları her zaman olduğu gibi paylaşarak Android 12 ne zaman gelecek sorularını bir nebze de olsa yanıtlamış oldu. Yine de resmi bir tarih henüz verilmedi. Pandemi süreci devam ettiği için geçtiğimiz yıl Google, Android 11’i yayınlama konusunda ufak aksaklıklar yaşamıştı. Bu yıl da tahminlerimizi bu ölçüde değerlendireceğiz tabii.

Android 12 Ne Zaman Gelecek? - Android 12 Çıkış Tarihi Takvimi
Android 12 Ne Zaman Gelecek? – Android 12 Çıkış Tarihi Takvimi

Android 12 Geliştirici Ön İzlemesi 2 ve 3 Sürümü Ne Zamana Gelecek?

  • Google paylaştığı resmi blog yazısında yukarıdaki Android 12 çıkış takvimini bizlerle paylaşmış oldu. Şu anda yayınlanmış halde olan Android 12 Geliştirici Ön İzlemesi’nin birinci sürümünü takip eden Android 12 Geliştirici Ön İzlemesi 2 sürümü mart ayının son haftası civarında yayınlanabilir. Son geliştirici sürümü olan Android 12 Geliştirici Ön İzlemesi 2 sürümü de benzer şekilde nisan ayı sonlarına yakın bir tarihte yayınlanacaktır.

Android 12 Beta Ne Zaman Gelecek?

  • Geliştirici Ön İzlemesi sürümlerini mayıs, haziran, temmuz ve ağustos aylarında 4 sürüm yayınlanmak üzere Android 12 Beta sürümleri takip edecek.

Android 12 Beta Nasıl Yüklenir?

Android 12 Çıkış Tarihi

Android 12 tam sürüm için Google her zaman olduğu gibi ilk aşamada net bir tarih paylaşmadı.Android 12 Geliştici Ön İzleme ve Beta sürümlerinin gidişatına göre eklenecek özelliklerin test aşaması ve kararlı çalışma süreci Android 12 çıkış tarihini şüphesiz doğrudan değiştireceği için net bir tarih vermemek doğru seçenek.

  • Android 12, 2021’in son çeyreğinde ilk olarak Google Pixel telefon modelleri için yayınlanacak. Geçtiğimiz yıl Android 11, Google Pixel telefonlar için 8 Eylül tarihinde yayınlanmıştı. Bu yıl da herhangi bir aksilik yaşanmaz ise muhtemelen Android 12, Eylül ayının ilk haftalarında Google Pixel telefonlar için yayınlanmış olacak.

Tabii ki Android tarafında herkes aynı anda güncelleme almıyor maalesef. Her marka kendi programını ve arayüzünü test ederek belli bir tarih veriyor. OnePlus, Nokia ve Oppo gibi bazı markalar çıkış sürecinin bulunduğu ay içerisinde kullanıcılarına yeni Android sürümünü hızla paylaşmasıyla bilinir. Bu yıl da farklı bir şey beklenmiyor.

Bir diğer nokta da: Google ile Qualcomm’un anlaşmasından ötürü Snapdragon 888 kullanan telefonlar ile başlayacak bu dönem ile artık 3 yıl boyunca yeni Android güncellemesi ve 4 yıl boyunca da güvenlik güncellemesi alacak olması. Aynı zamanda Samsung da bu konuda elini iyi koruyarak ve 2019 sonrası çıkardığı amiral gemisi modellere 3 yıllık bir Android güncelleme sözü vermişti.

Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: