Android Telefonlarda Instagram Hikaye Kalitesi Neden Düşüyor?

Android telefonlarda Instagram Hikaye kalitesi neden kötü? Instagram hikaye kalitesini artırma yöntemleri var mı?

Neden Android Telefonlarda Instagram Hikaye Kalitesi Düşüyor?

Android Telefonlarda Instagram Kalitesi Neden Düşüyor
Android Telefonlarda Instagram Kalitesi Neden Düşüyor

Şüphesiz Instagram uygulaması günümüzün vazgeçilmezleri arasında. Artık hayatımızdan birisi oldu desek yeridir. Hal böyle olunca insanlar yaptığı her şeyi özellikle Instagram Hikayeler aracılığı ile paylaşmak istiyor. Sonuçta tüm tanıdıklarınızı bir araya sanal olarak toplayan görsel bir platform.

Ancak fark etmişsinizdir bazen Instagram Hikaye kalitesi sizin çektiğiniz fotoğrafa kıyasla bir hayli düşük oluyor? Peki ne oluyor da çektiğiniz o kaliteli şaheser fotoğraf, Android telefonlarda Instagram Hikaye kalitesi yüzünden mahvoluyor?

Android Telefonda Instagram Hikaye Kalite Problemi

Eminim ki Instagram Hikayeleri çok kullanan ve aynı zamanda Android telefon sahibi biri iseniz bu konuda iPhone ile paylaşılan hikayelere hep imrenmişsinizdir.

Doğrusu Android kullanıyorken yaşadığım problemlerin başında geliyor bu durum benim de. Peki buna sebep olan şey ne? Neden iPhone’da Instagram Hikaye kaliteli iken Android’te kalite düşüşü oluyor?

Aslında adı üzerinde: Android.

Sakın yanlış anlamayın Android telefonların bir problemi yok. Problem bu kadar fazla telefon çeşidinin olması.

Ama iPhone deyince tek bir ekosistemden ve aynı yazılımdan söz ediyoruz. Sorun aslında tam olarak Android de denilemez. Çünkü Instagram uygulamasını iPhone için geliştireceği zaman tek bir yazılımı baz alıyor. Bu yazılım da bütün iPhone telefonlarda aynı olduğu için fotoğraf kalitesinde düşme gibi sorunlar olmuyor.

Ama işler Android deyince bir hayli karmaşık hale geliyor. Android ekosistemi altında onlarca marka, yüzlerce farklı telefon var.

Instagram geliştirici mühendisleri de dolayısı ile her markanın kendi yazılımına özel bir uygulama geliştiremiyor çünkü bir tane Android uygulama mağazası var.

Bu nedenle Android bir telefondan atılan Instagram Hikaye ciddi bir işlem sürecinden geçerek kalitesi bir hayli düşürülmüş oluyor. Bunun nedeni uyumsuz yazılım.

YouTube Music İlgili Sekmesi Yayınlandı

Açıkçası bunun bir çözümü yok değil. Çözmek için basit yöntemler uygulanabilir. Zira Samsung Galaxy S10 serisinden itibaren Samsung ve Instagram ortaklığı ile yeni nesil Samsung telefonlarda bu sorun aşıldı.

Ancak Google, Pixel telefonlar ile bu çözüme daha kökten bir çözüm getirdi diyebiliriz. Google Pixel telefonların kullandığı bir algoritma sayesinde paylaşılan fotoğraflar sosyal medyada fazla kalite kaybı yaşamamış oluyor.

Google Pixel 4 XL Kutu Açılışı ve İncelemesi

Ancak işler Instagram, Whatsapp veya Twitter gibi uygulamaların uygulama içi kameralarından doğrudan fotoğraf çektiğinizde sonuç tüm Android telefonlar için felaket oluyor. Sanki boşuna o telefonun kamerasına para vermişsiniz gibi.

Android Telefonlarda Instagram Hikaye Kalitesini Yükseltme Çözümleri

Instagram Story Kalite Problemi Nasıl Çözülür?
Instagram Story Kalite Problemi Nasıl Çözülür?

Maalesef bunun net bir çözümü yok. Ancak uygulayacağınız bazı adımlar ile sorunu bir nevi azaltabilmek mümkün!

  • Fotoğrafları telefon kameranız ile çekin. Uygulama içi kameralar ile değil.

    Bunun sebebini yukarıda yazdık. Android telefonlarda fotoğrafı telefon kamerası ile çektikten sonra Instagram Hikayelere yüklemeniz gerekiyor. Boomerang benzeri işlemler için ise ek uygulama indirmeniz gerekli.
  • Fotoğrafın kalitesine dikkat edin: Bazı kullanıcılar fotoğraflarına çeşitli filtreler ya da işlemler uygulamak için bazı uygulamaları kullanıyor. Bu uygulamalar fotoğrafınızı işleyerek kalitesini düşürebilir. Fotoğrafınızı paylaşmadan önce boyutunu kontrol edebilirsiniz.
  • Ekran görüntüsü paylaşmayın: Telefondan aldığınız ekran görüntülerinin kaliteleri bir hayli düşük. Bazı kullanıcılar fotoğrafları ekran görüntüsü alarak paylaşıyor. Bu ciddi kalite kaybına neden olmaktadır.
  • Lightroom ile Instagram Hikaye Kalitesini Artırma: Açıkçası bu yöntemi çok işlevsel bulmuyorum. Zira basit seviyede Adobe Lightroom bilgisine sahip olmalısınız. Yapılan işlemlerin de aman aman sonuç vermediği görüşündeyim. Yine de anlatmak gerekirse bazı Lightroom Export Ayarları ile fotoğrafı 1080p çözünürlüğe sabitleyip kalitesini %80 civarına indirerek Instagram’ın uygulayacağı işlem sürecinden kaçmak hedefleniyor. Pek işe yaradığını görmedim.

Remini Uygulaması İle Eski Fotoğrafları Netleştirmek

Android telefonlarda Instagram Hikaye kalitesi konusundaki problemleri çözmek için bazı tavsiyelerde bulunduk. Pek kesin bir çözümü yok ne yazık ki. Sanırım tek kesin çözüm bir iPhone kullanıyor olmak. Belki gelecek Android güncellemeleri ile birlikte Google bu soruna bir çözüm bulur. Gerçi bu sorunu Instagram’ın çözmesi gerekiyor ama işbirliği şart tabii.

Android 12 Ne Zaman Gelecek? | Android 12 Çıkış Tarihi

Peki ya siz ne düşünüyorsunuz? Sizin Instagram Hikaye kalitesini artırmak için uyguladığınız farklı bir çözüm öneriniz varsa bizimle paylaşabilirsiniz!

WidgetUp Instagram Hesabını Takip Edin

Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

3 Yorumlar

  1. AvatarÖzlem Yanıtla

    Teşekkürler çok açıklayıcı olmuş, bir çözüm var mıdır diye arıyordum ama yokmuş Xiaomi redmi note 8 pro kullanıyorum videolarda aynı sorun var, umarım bir gün çare bulurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: