Anker Atom PowerPort PD1 İncelemesi | Küçük Ama Hızlı!

Anker Atom PowerPort PD1 incelemesi ile karşınızdayız. Bu yazımızda bir süredir düzenli olarak kullandığım Anker Atom PowerPort PD1 hızlı şarj adaptörü ile yaşadığım deneyimleri sizlere aktarmaya çalışacağım.

Anker Atom PowerPort PD1 İncelemesi

Anker Atom PowerPort PD1 İncelemesi
Anker Atom PowerPort PD1 İncelemesi

Kısaca Anker Atom PowerPort PD1 alma sürecim ve sebeplerimden söz edeyim öncelikle. Yaklaşık 3 sene Android telefon kullanmış birisi olarak iPhone 8’e geçiş yaptığımdan beri hızlı şarjı mumla arar oldum adeta. Malum kutunun içerisinden çıkan standart iPhone adaptörü telefonu bir hayli yavaş şarj ediyor.

Apple hızlı şarj adaptörünü ayrı olarak satıyor. Fiyat olarak kablosu ile birlikte yaklaşık 300-400 lira civarlarına bulabiliyorsunuz. Ben de tam bu süreçte Anker Atom PD1 30W hızlı şarj adaptörü ile karşılaştım.

Bir YouTube videosunda karşıma çıkan Anker adaptör inanılmaz hoşuma gitmişti. Doğrusu her ne kadar bir mit olarak kalsa da telefonlarımı farklı marka şarj aletleri ile kullanmaktan kaçınan birisiyim. Ama Anker öyle rastgele bir marka değil. Spigen, Baseus gibi çeşitli alternatiflerinin yanı sıra Anker’in bu konudaki kalitesi, güzel işçiliği ve sunduğu teknoloji onu bir hayli öne çıkardı. Ben de bir süre araştırmalarımın ardından adaptörü aldım. Ortalama olarak 4 aydır da kullanıyorum.

Şimdi gelelim adaptörün özelliklerine…

Anker Atom PowerPort PD1 Özellikleri

Bu adaptörün şüphesiz en dikkat çekici yanı boyutu. Gerçekten küçük bir adaptör olmasına rağmen 30W hızlı şarj desteği sunabiliyor. Telefon, tablet, powerbank, kulaklık ve hatta bazı bilgisayarlar da dahil olmak üzere birçok aleti şarj edebiliyor. Resmen çantaya at ve gerisini düşünme!

Şık görünüme sahip Anker Atom PowerPort PD1 adaptörünün teknik özelliklerine yakından bakalım.

Anker Atom PowerPort PD1Özellikleri
Watt30W
Giriş Değerleri100 – 240V ~ 1.2A 50 – 60Hz
Çıkış Değerleri5V – 3A/9V – 3A/15V – 2A/20V – 1.5A
Ebatlar46 x 41 x 38mm
Ağırlık53gr
USB GirişiUSB Type C

GaN Teknolojisi Nedir?

Yeni nesil şarj adaptörlerinin kullandığı GaN teknolojisinin en dikkat çekici özelliği benzer güçleri daha küçük bileşenler ve boyutlar ile sunabiliyor olması.

Sıradan şarj adaptörleri silikondan üretilir. GaN ise adını aldığı Galyum Nitrit bileşeninden oluşur. Bu sayede çok daha verimli şekilde şarj adaptörleri üretilebiliyor.

Anker Atom PowerPort PD1 GaN Teknolojisi Kullanıyor

Anker Atom PowerPort PD1, yukarıda bahsettiğimiz GaN teknoloji sayesinde bu boyutlara sahip aslında. Bu da çok küçük bir adaptör olmasına rağmen yüksek hızları sunmasına olanak sağlıyor. Yine de bu teknoloji için ucuz bir adaptör olduğunu söylemeliyim.

Anker Atom PowerPort PD1 Hangi Cihazları Şarj Edebiliyor?

Denenmiş ve onaylanmış şekilde Anker Atom PowerPort PD1 aşağıdaki telefon ve diğer cihazlar hızlı şarj edebilir.

  • iPhone 8 Serisi, iPhone SE (2020), iPhone X, iPhone XS Serisi, iPhone XR, iPhone 11 Serisi, iPhone 12 Serisi
  • Samsung Galaxy Serisi (S6 ve Sonrası)
  • Samsung Galaxy Note Serisi
  • Bazı Android Telefonlar (LG ve Motorola hariç)
  • Google Pixel Serisi
  • iPad Serileri
  • 12′ USB C Laptoplar
  • Bluetooth Kulaklıklar

Not: Adaptör Quick Charge 3.0 teknolojisini desteklemiyor. Quick Charge 3.0 desteği gerektiren telefonlar normal hızda şarj olacaktır. Adaptörü almadan cihazınız ile uyumluluğunu kontrol edin.

Anker Atom PowerPort PD1 incelemesine kaldığımız yerden devam edelim.

Anker Atom PowerPort PD1 Kutu İçeriği

Basit bir kutuya sahip olan bu adaptör herhangi bir USB C kablosu barındırmıyor. Kullanacağınız cihazınızın giriş portuna göre kabloyu ayrıca satın almalısınız.

Ben yine Anker’in USB C – Lightning uçlu kablosunu birlikte satın aldım.

Anker markasının bazı ürünlerinden alışmış olduğunuz herhangi bir koruyucu kılıf, çanta kutuda yer almıyor.

Kablo alırsanız kablo için bir adet kılıf sağlıyorlar.

Anker Atom PowerPort PD1 Nasıl? | Kullanıcı Yorumları

4 aylık bir kullanıcı olarak son derece memnun olduğumu söyleyebilirim. Bu adaptör iPhone 8 ve sonrası iPhoneları 30 dakika ortalama olarak %50 civarında doldurabiliyor. Hızlı şarj kullanmamış veya bir süredir kullanmayanlar için gerçekten ne kadar hayat kurtarıcı bir teknoloji olduğu, kullanılınca fark ediliyor.

Hızlı şarj destekleyen hemen hemen her cihazı 30W hızlı şarj desteğine kadar şarj edebiliyor. Bu da seyahat veya basit şehir içi ulaşımlarda çok kolay bir kullanım sağlıyor. Keşke iPhone, Lightning yerine USB C tercih etseydi de tek kablo taşıyabilseydik…

Bu şarj aleti ile MacBook Air ve hatta MacBook Pro bile şarj edebiliyorsunuz. Ama MacBook Pro için şarj hızı yavaş kalıyor. Bunun dışındaki her cihaz için tek bir adaptörü kullanabiliyor olmak güzel bir kolaylık. Ben şu ana kadar ısınma, kesinti veya herhangi bir sorunla henüz karşılaşmadım.

Ama bir sorunla karşılaşırsam tabii ki bu yazıyı güncelliyor olacağım.

Anker Atom PowerPort PD1 Fiyatı

Tamam bu kadar övdük ve tavsiye ettik ama bunun fiyatı ne? İşte orada maalesef ülkemizdeki fiyatlandırmadan dolayı biraz para harcamanız gerekiyor. Yine de sunduğu teknoloji ve ergonomiyi düşününce fiyatını ucuz buluyorum.

2020 Aralık ayı itibariyle Anker Atom PowerPort PD1 fiyatı 300 lira civarında. Ben indirimle 200 lira civarına satın almıştım. O yüzden indirimleri beklemekte yarar var.

Alternatif bazı hızlı şarj adaptörlerini derlediğimiz bu yazımıza mutlaka göz atın!

En İyi Hızlı Şarj Adaptörleri (2020)

Anker Atom PowerPort PD1 İncelemesi | Küçük Ama Hızlı!
Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: