Apple Glass Nedir? | Apple’ın Gizli Projesi

Apple Glass nedir? Apple Glass hakkındaki tüm detayları sizinle paylaşıyoruz!

Apple Glass Nedir? Neler Sunacak?

Apple Glass Nedir?
Apple Glass Nedir?

Apple Glass özellikle son günlerde çok fazla konuşulan konulardan birisi oldu.

iPhone 12 Nasıl Olacak? | iPhone 12 Özellikleri

Akıllı gözlükler şüphesiz yeni bir şey değil. Zira bu konu birkaç senedir sıkça konuşulan bir durum. Fakat Google bu girişimi ilk gerçekleştirmeye çalıştığı anda Google Glass insanlardan tepki topladı. Bunun sebebi de gözlüğün üzerinde yer alan kameradan dolayıydı.

Apple Toplu Abonelik Paketleri Geliyor

Üzerinde kamera olan bir akıllı gözlük kişisel alan ve mahremiyeti tehdit edeceği için kamuoyundan geçer not alamadı. Google da bu konuda geri adım atmak zorunda kalmıştı. Şu günlerde Google Glass 2 satışta olmasına rağmen sadece kurumsal firmalar için satın alınabilir konumda.

iOS 13.6 Ne Zaman Çıkacak? | iOS 13.6 Özellikleri

O halde dönelim asıl konumuz olan Apple Glass konusuna. Son zamanlarda ayak sesleri bir hayli yükselen Apple Glass ciddi bir teknoloji sızıntıları paylaşan kişiden detaylar geldi.

  • Apple Glass, basitçe AR teknolojisini kullanarak gözlük sayesinde gerçek zamanlı önünüzde bazı objeleri getirip onlarla etkileşim kurmanızı sağlayan bir gözlük. Evet sıradan bir gözlük gibi. Sadece birazcık VR gözlük yeteneklerine sahip.

Apple Glass Hakkında Detaylar

Apple’ın gizli projesi bir YouTube kanalı Front Page Tech tarafından sızdırıldı. Söylediğine göre Apple bu durumdan hiç de hoşnut olmamış. Hatta bir Apple çalışanı Twitter’dan onu engellemiş bile! Bu da iddiaların gerçeklik payını artırıyor.

Apple Translate Uygulaması Tanıtıldı

Paylaştığı iddialara göre Apple Glass, Apple’ın “One More Thing” planı olacak. Apple’ın bazı ürünlerini tanıttıktan sonra asıl büyük planı açıkladıkları bölümden bahsediyorum.

Apple Glass Ne Zaman Çıkacak?

Bunun için net bir bilgi şimdilik yok maalesef. İlk iddia en erken tarih ile iPhone 12 tanıtımı esnasında duyurulması yönünde. Ancak Covid-19 salgını bu etkinliği etkilerse söz konusu duyuru 2021 Mart ayına kalabilir.

Apple Glass Ne Zaman Çıkacak
Apple Glass Ne Zaman Çıkacak

Apple Glass Nasıl Çalışıyor?

Daha önce söylediğim gibi Apple Glass herhangi bir kameraya sahip değil. Bunun yerine AR teknolojisini kullanabilmek için farklı bir teknolojiden yararlanıyor. iPad Pro 2020 ile gördüğümüz LiDAR tarama.

LiDAR mesafe algılayarak AR efektlerinin gösterilmesini mümkün kılan bir sensör.

Bir diğer iddia da Apple Glass’ın iPhone ile birlikte çalışacağı. Bu sayede cihazın kompaklığı korunurken aynı zamanda maliyeti de düşürülmüş olacak. Maliyet demişken Apple Glass fiyatı ne olacak dersiniz?

Apple Glass Fiyatı Ne Olacak?

Apple Glass fiyatı ilk iddialara göre vergiler hariç 499 dolar’dan başlayacak. Doğrusu böyle bir teknoloji için çok yüksek bir fiyat değil. Ama söz konusu şirketin Apple olduğunu düşünürsek sanırım sadece Apple cihazları ile senkronize olacağından geliri bu yönde planlayacaklar.

Şimdilik Apple Glass ile ilgili bilgiler bu kadar. Daha fazla sızıntı gün yüzüne çıktığında makalemizi güncelliyor olacağımızdan şüpheniz olmasın.

Peki ya siz Apple Glass hakkında ne düşünüyorsunuz?

Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: