Apple Koronavirüs Alarmı Verdi

Çin, Wuhan kentinden yayılan ve dünyanın gündeminde olan bir çeşit ölümcül virüs Apple için de tehdit oluşturdu. Apple Koronavirüs alarmı verdi!

Apple Koronavirüs Alarmı Veriyor

Apple Koronavirüs Alarmı Verdi
Apple Koronavirüs Alarmı Verdi

Apple CEO’su Tim Cook salı günü yaptığı açıklama ile Apple çalışanlarının Çin’e seyahatleri kısıtlanırken bir de Çin’deki bir Apple mağazası kapatılmıştı.

Bu açıklama gösteriyor ki Çin’in Wuhan kentinden dünyaya hızla yayılan tehlikeli koronavirüs teknoloji sektörü için de tehdit oluşturuyor. Apple gibi büyük ve paragöz bir markanın dahi bu tip kısıtlamalar alması durumun ciddiyetini biraz açıklıyor.

Üstelik bu kısıtlamayı yapan şirketler arasında sadece Apple yok. Aynı zamanda Facebook, LG ve Razer markaları da çalışanlarının koronavirüs sebebi ile Çin’e olan seyahatlerini kısıtlayan diğer büyük teknoloji şirketleri arasında yer alıyor.

Apple’ın önemli iş ortaklarından Foxconn ise yaptığı açıklama ile koronavirüsün üretim planlamalarını etkilemeyeceğini söyledi. Henüz bu durumun Apple’ı etkilediği doğrulamadı. Ama tabii ki potansiyel olarak Apple’ın satışlarını ve üretimini yavaşlatabilecek bir durum.

Tim Cook, Koronavirüs Hakkında Açıklama Yaptı
Tim Cook, Koronavirüs Hakkında Açıklama Yaptı

Tim Cook Apple’ın satış değerlerini açıklarken şunları da dile getirdi:

“Perakende satış mağazalarımızdan birini kapattık. Aynı zamanda bazı ortak markalarımız da çalışmalarını durdurdu.”

Tim Cook, Koronavirüs Hakkında Açıklama Yaptı

Apple, koronavirüsün yayıldığı Wuhan şehrindeki satışlarının düşük olduğunu belirtirken aynı zamanda ülke genelinde satış rakamlarının düşüşe geçtiğini söylüyor.

Bunun sebeplerinden biri de Çin hükumetinin, Çin Yeni Yılı tatilini uzatarak halkını evde kalmaları konusunda teşvik edip, gereksiz yere koronavirüs ile temas etmelerini engellemeye çalışması olarak görülebilir.

Tim Cook, Çin Yılı tatilinin uzamasından ötürü üretimde gecikme yaşadıklarını doğrulamıştı. Şirketin önümüzdeki çeyrek gelirlerinin bunu yansıtması gerektiğini de ayrıca belirtti.

Ek olarak, Apple, Wuhan bölgesindeki çalışanlarına sağlık ekipmanları da sağlıyor. Çalışanlarında genel olarak ateş, grip benzeri koronavirüs etkilerinin görülüp görülmediğini takip edip ofis ve satış ofislerinin temizliğini ciddi ölçüde tutuyor.

Koronavirüsün dünyayı etkilediği aşikar. Birçok insanın bu virüsten yaşamlarını yitirdiğini biliyoruz. Henüz bir tedavi de bulunmuş değil. Türkiye Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamalara göre henüz Türkiye’de koronavirüs görülmedi ve havaalanı gibi yerlerin kontrol eşliğinde rutinine devam ediliyor. Siz yine de kalabalık ortamlara girerken maske kullanmaya özen gösterin.

Koronavirüsün etkileri ne kadar sürecek öngörmek henüz mümkün değil. Ama şimdiden şirketlerin Çin ile olan ilişkilerini olumsuz yönde etkilediği aşikar.

Merak ettiğim diğer bir konu ise Çinli teknoloji şirketlerin ihracatının nasıl etkileneceği…

Peki ya siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce koronavirüs teknoloji şirketlerini olumsuz yönde etkilemeye devam edecek mi?

Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: