Apple Watch 6 Nasıl Olacak? | Apple Watch 6 Hakkında Her Şey

Apple Watch 6 nasıl olacak? Apple’ın yeni akıllı saati Apple Watch 6 ne zaman çıkacak?

Apple Watch 6 Nasıl Olacak?

Apple Watch 6 Nasıl Olacak
Apple Watch 6 Nasıl Olacak

Birçok kullanıcı Apple Watch 6 çıkacak mı diye merak ediyor. Gözler iOS 14 ve iPhone 12 serisine çevrilmişken beklentiler arasında Apple Watch Seri 6 akıllı saat de yer alıyor.


Peki Apple’ın yeni saati Apple Watch 6 nasıl olacak?

Apple Watch 6 Çıktı!

Güncelleme: 15 Eylül


15 Eylül’de düzenlenen Apple Event ile birlikte Apple Watch Series 6, iPad 8 ve iPad Air, Apple One duyulurken iOS 14, iPadOS 14, tvOS 14 ve watchOS 7 çıkış tarihi belirlendi.


Apple Watch 6 Özellikleri

Apple Watch 6 söylentileri gün geçtikçe artarken gelin birlikte beklenen ve yüksek olasılıkla göreceğimiz yeniliklere bir göz atalım.

  • Apple, Apple Watch 6 ile birlikte kablosuz bağlantı anlamında ciddi bir iyileştirme sağlayabilir. Bağlantı antenlerini yeniden dizayn ederek Apple Watch 6’yı iPhone ve diğer Apple ekosistem cihazları ile çok daha iyi ve hızlı çalışabilir hale getirebilir.

Apple Watch 6 Yeni Ekran Tipine Geçebilir

Yüksek olarak görülen özelliklerden bir tanesi de Apple’ın yeni seri Apple Watch akıllı saatlerde kullanması beklenilen yeni ekran tipi.

Apple Watch 5, OLED ekran tipini kullanıyor. Önceki habere göre ise Apple Watch 6 ile birlikte MicroLED ekran tipine geçiş yapılacak. Peki yeni ekran tipi MicroLED ne gibi avantajlar sağlayacak.

Apple Music ile Instagram Story Paylaşma

MicroLED ekran tipine geçiş yapılırsa bunun en büyük etkisi güç tüketimi konusundaki verimlilik olacak. Böylece çok daha uzun süre batarya ömrüne sahip olabilecek.

Ancak birkaç gün önceki gelişmelere göre MicroLED heyecanınızı bir kenara bırakmanız gerekebilir gibi gözüküyor.

Zira son gelişmelere göre Apple Watch 6 için de OLED ekran kullanılacak. Açıkçası bana da bu daha yüksek ihtimal geliyor.

Apple Watch 6 Tasarımı

Apple Watch 6 Tasarımı
Apple Watch 6 Tasarımı – Yeni Apple Watch Nasıl Görünüyor

Ne yazık ki bu kısımda pek heyecanlanmanıza gerek yok. Beklentilere ve çıkan render görsellerine bakılırsa Apple Watch 4 tasarımı devam edecek gibi görünüyor.

Apple Watch 6 Parmak Kaydırma Hareketi

Son zamanlarda konuşulanlardan birisi de Apple’ın aldığı bir patent ile alakalı. İddialara göre Apple, Apple Watch’un yan tarafındaki tuş ile yukarı aşağı parmak kaydırma hareketleri ile bazı yeni opsiyonlar sunacak.

Apple Watch 6 Özelliği - Parmak Kaydırma Hareketi
Apple Watch 6 Özelliği – Parmak Kaydırma Hareketi

Uyku Takibi Özelliği

Uzun süredir beklenen özellik olan Uyku Takibi özelliği bu yıl Apple Watch 6 ile gelebilir! Bazı kaynaklara göre WatchOS 7 kodları arasında uyku takibi özelliği keşfedildi.

Bloomberg’ün haberine göre ise 2019 yılından beri Apple, uyku takibi özelliğini test ediyormuş. Belki 5. seriye yetişmemiş olabilir. Ancak ben bu kez Apple Watch 6 ile bu özelliği göreceğimize inanıyorum.

Oksijen Doygunluğu Ölçer

Gelmesi beklenen bir diğer özellik de kandaki oksijen miktarını ölçen bu sensör. Sağlık açısından önemli bir konum alan Apple Watch bu alandaki yeteneklerini artırarak sensörlerinin arasına oksijen doygunluğu ölçer ekleyecek.

Panik Atak Modu

Günümüzün ciddi sağlık sorunları arasında yer alan anksiyete veya diğer adıyla kaygı bozukluğu problemi kişinin sağlığını büyük ölçüde tehdit eden bir rahatsızlık.

Apple da akıl sağlığının öneminin farkında ve panik atak modu ile kişi panik atak belirtileri gösterdiği anda uyarıda bulunacak. Stres seviyesine bağlı olarak çalışacak bu özellik Everything Apple Pro kanalı üzerinde detaylıca anlatıldı.

Batarya Ömrü Geliştirilecek Mi?

Açıkçası kapasite olarak bir artış beklemiyorum batarya konusunda. Fakat yeni işlemci ve WatchOS 7 optimizasyonu ile önceki serilere göre %20’lik bir batarya ömrü uzunluk artışı öngörüyorum.

Tabii ki bunlar sadece tahmin. Ama güçlü tahminler olduğunu hatırlatmak da fayda var. Zira Apple Watch 4 tasarımı ile aynı olacaksa zaten fark edilebilir bir batarya kapasitesi artışı beklemek doğru olmaz.

Apple Watch 6 Ne Zaman Çıkacak?

Apple Watch 6 çıkış tarihi muhtemelen olarak iPhone 12 sunumu ile birlikte yapılacak. Bu da 2020 Eylül ayının ilk iki haftasında gerçekleştirilecek.

iOS 13.6 Ne Zaman Çıkacak?

Apple Watch 6 Türkiye’de ne zaman satışa çıkacak bilemiyoruz ama tanıtımın akabinde birkaç hafta içerisinde gelecektir. Tabii bu süreci Covid-19 ile birlikte değerlendirmek gerekiyor. Bekleyip göreceğiz.

iPhone 12 Nasıl Olacak?


iOS 14 Nasıl Olacak?

iOS 14 Beta Nasıl Kurulur?


Apple Watch 6 Fiyatı

Apple Watch 5‘in çıkış fiyatının 399 dolar ile başladığını düşünürsek Apple Watch 6 da en az 399 dolar fiyat etiketi ile çıkış yapacaktır. Yine ülkemizdeki kur ve vergi farkından ülkemizde de 3500-4000 lira arasında satışa çıkacaktır.

Apple Glass Nedir? – Apple’ın Gizli Silahı

Apple Watch 6 nasıl olacak diye merak edenler için bu yazıyı hazırladık. Gelişmeler oldukça yazımızı güncellemeye devam edeceğiz. WidgetUp’ı takipte kalmaya devam edin.

Ya siz Apple Watch 6 hakkında ne düşünüyorsunuz? Sızıntılara göre gelecek özellikleri beğendiniz mi? Farklı beklentileriniz ve görüşleriniz varsa aşağıdaki yorumlar bölümünden düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: