Apple Watch İçin Beklenen Özellik Bu Sene Geliyor Olabilir

Gözler 10 Eylül’de yapılacak olan Apple lansmanına çevrilmişken bu yıl beklenen iPhone’ların yanında bir de merak konusu olan Apple Watch 5 serisi var. Apple Watch için beklenen özellik bu sene geliyor olabilir!

Major feature not expected on the Apple Watch until next year could be on the device this year
Apple Watch İçin Beklenen Özellik Bu Sene Geliyor Olabilir

Kabul ediyorum Apple Watch 4 kullanıcıları sağlık değerlerini oldukça iyi takip edebiliyor. Kalp hızı ölçüm sensörü, kalp atışlarınız çok hızlı veya çok yavaş atarsa bu durumun ritm bozukluğu veya kalp krizine gitmesinden ötürü sizi uyararak hayati bir önem taşıyor.

Ayrıca cihazın düşme algılama sensörü sayesinde siz düştüğünüzde kalkmayacak ve yardım çağıramayacak durumda iseniz cihaz bunu algılıyor ve yardım çağırmanızı sağlıyor. Bu olağanüstü özelliklerin yanında eksik bazı şeyler de mevcut tabii.

Bu özellik 65 yaş üstü kişiler için geçerli olmakla birlikte, düşme algılanmasının ardından bir süre hareket algılanmazsa ise cihaz sizin için yardım çağırabiliyor.

9to5Mac’in haberine göre bu yıl gelecek yeni sensörlerden bir tanesi kan basıncı ölçme sensörü olacak. Bunun yanında eksikliği hissedilen ve bir sensör daha var.

O Sene Bu Sene

Photograph of the Apple Watch Series 5 expected to be unveiled a week from tomorrow - Major feature not expected on the Apple Watch until next year could be on the device this year
Apple Watch 5 ile gelecek yeni özellik

Çıkan sızıntı görsellere göre ebat olarak Apple Watch 4’ten pek bir fark görünmüyor. Bu da demek oluyor ki pek donanımsal bir yenilik bizi beklemiyor. Doğrusu buna kimse şaşırmamıştır. Eğer siz Apple’dan fazla şeyler bekliyorsanız maalesef Apple sizi ısrarla üzmeye devam edecek gibi görünüyor.

Pek donanımsal bir iyileştirme olmaması beklenen bir diğer sensörün gelmesi ihtimalini kuvvetlendiriyor.

Haberin burasına kadar okudum ve tek duyduğum şey bir sensör. Haklısın işte şimdi o değerli zamanını daha fazla çalmadan asıl konuya geliyorum.

Uyku Takip Sensörü

Burrito isimli bir kod bu söylentiye sebep oluyor. Uzun süredir beklenen bu özellik uykunuzu da takip edip diğer değerlerinizin ölçüm kalitesini de artırmaya ve istatistikleri detaylandırmayı sağlayacaktır. Bunu yapan üçüncü parti uygulamalar mevcut fakat bunu çok iyi düzeyde yaptıkları söylenemez. Bunun için gelecek bir sensör Apple Watch 5’in alınma sebeplerinden olabilir.

Fakat genel olarak Apple Watch kullanıcıları saatlerini gece uyumadan şarja koyuyor. Bu durum şarj alışkanlığınızı değiştirmenize sebep olabilir.

Nasıl Çalışıyor

Sensör sayesinde yatak içerisinde geçirdiğin süre hareketleriniz ve çıkan seslere bağlı olarak takip edilecek. Muhtemel olarak size değerler verilecek. Buna bağlı olarak size uyku alışkanlık önerileri alabilir ve yaşamınızı olumlu açıda değiştirebiliyor olacaksınız.

O yüzden umarız bu yıl Apple bu özelliği yeni seri Apple Watch modelinde tanıtır.

Daha İyi Batarya Ömrü

Bir başka söylenti ise batarya ömründe iyileştirmeler olacağı yönünde. Cihazın boyut olarak çok değişmediğini de göz önünde bulunduracak olursak eğer, Apple bunu daha küçük teknolojide üretilmiş daha iyi performanslı işlemci kullanarak veya yazılımsal geliştirmelerle yapabilir.

Şimdilik detaylar bunlar. 10 Eylüle kadar bu makaleyi güncelliyor olacağız. O yüzden sen sevgili takipçimiz arada bir mutlaka makaleye göz at!

Bir sonraki güncellemeye dek kendine iyi bak!

Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: