Apple Watch Uyku Takibi Nasıl Yapılır?

Apple Watch uyku takibi nasıl yapılır ve Apple Watch için en iyi uyku takibi uygulaması hangisi gibi konulara değiniyor olacağız bu yazımızda.

Apple Watch Uyku Takibi

Apple Watch Uyku Takibi
Apple Watch Uyku Takibi

Bildiğiniz üzere Apple Watch SE ve Apple Watch Series 6 modellerinin çıkışıyla birlikte Watch OS 7 ve üzeri tüm Apple Watch saatlerde artık uyku takibi yapılabiliyor. Yine de bu konuda herkesin memnun olmadığı aşikar. Zira Apple Uyku uygulaması üzerinden alınan veriler birçok kullanıcıyı memnun etmemiş görünüyor. Bunun pandemi sürecinden ötürü sıkışan takvim ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Zira Apple çok daha fazlasını yapabileceği birçok şeyi ertelemek veya iptal etmek zorunda da kaldı bu süreçte. Belki de ana odak iPhone 12 serisi ve M1 Çipli Mac modelleri olmak zorundaydı ki bu daha anlaşılabilir bir olasılık, işte bu yüzden de Apple Watch biraz ilgisiz kaldı.

Bunu uyku takibi ile sınırlamadığımızda da aynı sonuçları görebiliyoruz. Apple Watch Series 6 ile birlikte gelen U1 Çip daha iOS 14.5 ile ilk kez bir işe yarıyor olacak. Apple Watch Series 6 çıkalı aylar oldu ve içerisine eklenen ve büyük şeyler vaat eden U1 Çipi henüz kullanamadık bile. Arabaları, iPhone’u, sadece Apple Watch Series 6 kullanarak kilitlerini açabiliyor olmalıydık ama gelin görün ki hala mümkün değil bu tip özellikler. Tam da aynı konudan ötürü bence uyku takibi modu da yeterince üzerinde çalışma görmedi. Umuyorum ki Watch OS 8 bu durumu değiştirecek.

Apple Watch Uyku Takibi Nasıl Yapılır?

Apple Watch Uyku Takibi Nasıl Yapılır?
Apple Watch Uyku Takibi Nasıl Yapılır?

Apple her ne kadar uyku takibi konusunda kendi imkanlarını sınırlı tutup kullanıcılarını hayal kırıklığına uğratmış olsa da bu konuda sınırları genişleten üçüncü parti uygulamalar mevcut.

Gelin birlikte bir süredir kullanmakta olduğum bir uygulamada yaşadığım deneyimlere göz atalım.

Apple Watch Pillow Uygulaması İle Uyku Takibi Yapmak

Apple Watch Pillow Uygulaması İle Uyku Takibi Yapmak
Apple Watch Pillow Uygulaması İle Uyku Takibi Yapmak

Bu uygulamayı denemeden önce farklı uygulamaları da denedim. Ancak sonuçlarını ve arayüz bakımından tasarımını en çok beğendiğim uygulama Pillow oldu. Pillow uygulamasını Apple Watch SE ile birlikte yaklaşık 1 ay boyunca kullanma imkanım oldu. En sevdiğim yanı kesinlikle uygulama içi tasarım oldu. Sanki Apple tasarlamış ve harici bir uygulama kullanmıyormuşsunuz gibi hissettiriyor doğrusu. Uyku kalitenizi size Apple stili olan halkalar şeklinde sunuyor.

Bunun dışında uyku takibi yapmak için Sleep Cycle gibi uygulamaların aksine her şeyi otomatik şekilde takip ediyor. Tek yapmanız gereken saati uyurken de takmak. Uyku esnasında hareketleriniz, çıkardığınız sesler, kalp ritminiz, kandaki oksijen değeriniz (sadece Apple Watch Series 6) gibi birçok veriyi derleyerek uyandığınızda size bu verileri yüzdesel bir kalite olarak sunarken, grafikler halinde de uykunuzun bölümlerini ve detaylarını paylaşıyor.

Apple Watch ile iPhone Kilidi Nasıl Açılır?

Uykunuzun hangi bölümlerini yeterince uyuyarak geçirdiğinizi görebilmek sağlık açısından önemli. Uygulama ücretsiz sürümü ile size pek fazla uyku kalitesini geliştirmek için geri bildirimde bulunmuyor. Ayrıca bazı verileri alabilmek için ücretli abone olmanız gerekiyor. Ben deneyimlerim boyunca ücretsiz sürümde kaldım. Doğrusu benim için yeterli oldu da. Uyku kalitemi görerek, REM ve derin uyku gibi önemli uyku evrelerini yeterince verimli geçirip geçirmediğimi öğrenmek motive ediciydi. Bunların bilincinde olarak yatağa normalden daha erken girdim ve uyku düzenimi daha iyi hale getirdim.

Ama bu konuda kararlı değilseniz uygulama sizin uyku kalitenizi geliştirmek için pek bir uğraş vermiyor. Sadece verileri gösteriyor ve nasıl uyuduğunuz konusunda bilgilendirme yapıyor. Ücretli sürüm için pek bir bilgim yok. Ama eğer bu verilere göre tavsiyeler ve önemli uyarılarda bulunuyorsa belki o zaman fiyatına değebilir.

Pillow Uygulamasını App Store’dan indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Sizin de Pillow uygulaması ile ilgili deneyimleriniz veya Apple Watch için kullandığınız başka uyku takibi uygulamaları da varsa bizimle yorumlar bölümünden paylaşmayı unutmayın!

Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: