Beyin Gücüyle Tekerlekli Sandalye Kullandıran İcat!

Kulağa şok edici gelse de araştırmacılar, enseye takılan bir çipin ve bir kafa bandı sayesinde kablosuz biçimde beyin gücü kullanarak tekerlekli sandalyeyi kontrol ettirebilen beyin entegreli makine icat edildi.

Beyin Gücüyle Tekerlekli Sandalye Kullandıran İcat!
Tekerlekli Sandalyeyi Kontrol Ettirebilen Beyin Entegreli Makine İcat Edildi!

Elon Musk’tan, Facebook’a birçok araştırmacı ve firma beyin gücüyle nesneleri kullanabilme üzerinde çalışmalar yapıyor.

Şu anki beyin entegreli makinelerin genel problemi kafayı tamamen saran ve birçok kablodan oluşan kaba bir sisteme ihtiyaç duyuyor olması. Araştırmacılar ise bunu günlük kullanımı mümkün kılabilecek küçük boyutlara indirgemek istiyor.

Georgia Teknoloji Enstitüsü, Kent Üniversitesi ve Wichita Eyalet Üniversitesi’nin ortak çalışmalarıyla üretilen EEG (Elektroensefalografi) sistemi enseye yapıştırarak ve kafa bandı desteğiyle taşınabilir halde kablosuz olarak verileri beyinden bluetooth aracılığıyla bir bilgisayara aktarabilmeyi mümkün hale getirdi.

Beyin Gücüyle Tekerlekli Sandalye Kullandıran İcat!
Tekerlikli sandalyeyi kontrol edebilen eeg sistem

Sistem 15 metre içerisinde kullanılabilir durumda. Bedensel engelli kişiler için üretilen bu teknoloji tıp için büyük bir adım demek.

Georgia Teknoloji Enstitüsü’nde asistan profesör Woon-Hong Yeo, bu kablosuz EEG sistemin civardaki asistan cihazlar, akıllı ev cihazları gibi birçok cihaza erişim sağlayabildiğini söylüyor.

Test aşaması için 6 sağlıklı birey üzerinde, elektrikli araçlar ve küçük robot araçların kontrolleri için çalışmalar başladı. Bu aşama ile hataların giderileceği ve ileride yaygın ve uzun süreli kullanımın mümkün hale geleceği söyleniyor.

Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: