Chrome OS Kurarak Bilgisayar Hızlandırma Rehberi!

Bilgisayar hızlandırma birçok düşük bütçeli laptop ve masaüstü bilgisayar kullanıcısı için önemli bir konu. Google’ın basit ve hafif işletim sistemi Chrome OS bu durumda hayat kurtarıcı rol oynuyor. Chrome OS kurarak bilgisayar hızlandırma rehberi!

Bilgisayar Hızlandırma Chrome OS ile Mümkün Mü?

Chrome OS Kurarak Bilgisayar Hızlandırma Rehberi 2020
Chrome OS Kurarak Bilgisayar Hızlandırma Rehberi 2020

Düşük bütçeli ve donanımlı bilgisayarlar zaman zaman aşırı yavaş halleri ile insanı çileden çıkarmaya fazlasıyla yetiyor. Özellikle önemli ve acil bir işinizin ortasında donan ve yavaş çalışan bilgisayar gerçekten çekilmez hal alıyor. Peki her zaman çözüm yeni ve daha iyi bir bilgisayar almak mı?

Durum tabii ki bilgisayarınızın ne denli kötü halde olmasına bağlı. Ama yine de sizler için denemeye değer bir çözüm önerimiz var!

Düşük bütçeli laptop ve düşük bütçeli masaüstü bilgisayar kullanıcıları için bu makaleyi yazarak belki bir nebze olsun hayatınızı kolaylaştırmayı umuyoruz.

Dilerseniz öncelikle çözüme geçmeden önce Chrome OS nedir, Chrome OS kimler için uygun, bunlara bir göz atalım.

Chrome OS Nedir?

chrome os nedir?
Chrome OS Nedir?
 • Chrome OS, Google tarafından geliştirilen Linux tabanlı ve internet tarayıcısı geliştirilmiş oldukça hafif, açık kaynaklı bir işletim sistemidir.

Chrome OS ilk olarak 2009 yılında duyurulurken, Chrome OS kurulu ilk Chromium bilgisayar 2011 yılında satışa sunuldu.

Chrome deyince birçoğumuzun aklında önce web tarayıcısı olan Google Chrome geliyor. Aslında Chrome OS tam olarak bununla alakalı.

 • Chrome OS, tarayıcı merkezli işleri baz alan bir işletim sistemidir. Chrome OS diskinizde yaklaşık 7 GB bir alana ihtiyaç duyuyor. Windows ile kıyaslandığında çok daha hafif bir işletim sistemi olan Chrome OS oldukça kullanıcı dostu.

Tabii ki Windows ile yapabileceklerinizin sınırı Chrome OS işletim sistemine gelince bir hayli kısıtlanıyor.

Adobe Photoshop Chrome OS’a Yüklenir Mi?

Cevabımız hayır. Tarayıcı bazlı işler için geliştirilen bu işletim sisteminde Photoshop veya diğer Adobe programlarını kullanamıyor olacaksınız.

Chrome OS Kimler İçin Uygun?

Daha önce de sözünü ettiğimiz gibi tarayıcı tabanlı bir işletim sistemi olan Chrome OS genellikle günlük hayatta bilgisayarını İnternet’te gezinmek, film, dizi izlemek, müzik dinlemek, yazı yazmak veya iş için not alıp, maillerini kontrol etmek gibi işler için kullanan kişiler için uygun olacaktır.

Bunun dışında yüksek donanıma ihtiyaç duyan programları kuramıyor veya oyun oynayamıyor olacaksınız. Chrome OS’a Steam kurma hayalleriniz varsa biran önce suya düşürseniz iyi olacak. Daha doğrusu Linux tabanlı işletim sistemlerine Steam kurmak daha karmaşık.

İlgilenenler varsa buradaki videodan kurulum talimatlarına erişebilirler.

İyi yanından bakın. En azından küçük kardeşiniz, yeğeniniz, kuzeniniz ya da baş belası ve bir hayli gereksiz küçük komşu çocuğuna “canım benim, bu bilgisayarda oyun oynanmıyor” derken içiniz rahat göğsünüz kabarık hissedeceksiniz!

Chrome OS Her Bilgisayara Kurulur Mu?

Tamam peki, bu kadar anlattık. Güzel yanlarını saydık da saydık. Peki ya sıradan bir Windows bilgisayara Chrome OS kurulur mu?

Kızmayın ama maalesef kurulmaz. O zaman neden anlattın bu kadar şeyi diyorsunuz. Ki muhtemelen birazcık daha kaba sözcükler kullanmış olabilirsiniz. Ama size hak vermiyorum çünkü bunun da bir çözümü var tabii ki!

Şimdi eğer sinirden yaklaştırdığın fare imlecini tarayıcı ya da sekme kapatma bölümünden uzaklaştır ve Chrome OS kurarak bilgisayar hızlandırma rehberimiz başlasın!

Windows İçin Chrome OS, CloudReady

Chrome OS deneyimini her bilgisayarda yaşama deneyimini sağlayan Neverware adlı bir şirket var. Neredeyse Chrome OS ile birebir aynı olan CloudReady işletim sistemi tüm bilgisayarlara kurulabiliyor. Bu sayede Windows bilgisayarlarda Chrome OS deneyimi yaşayabileceksiniz.

Yine de Neverware’in bazı laptoplarda kesin çalışacağını garanti verdiği bir listesi var.

CloudReady Nasıl Kurulur?

 1. CloudReady İndir

 2. USB Belleği Takın

  Ardından 8 GB ya da 16 GB USB Belleğinizi bilgisayarınıza takın.

 3. Kuruluma Hazırlanın

  Daha sonra 64 Bit seçimini yaptıktan sonra USB belleğiniz sıfırlanıp CloudReady indirilerek hazır hale getirilecektir. İnternet hızınıza bağlı olarak yaklaşık olarak 30 dakikada indirme işlemi tamamlanmış olacaktır.

 4. Kuruluma Geçelim

  İndirme işlemi de tamamlandıktan sonra “finish” diyerek programı kapatabilirsiniz.

 5. Kurulumu Başlatın

  Şimdi “boot ile işletim sistemi kurma” mantığı ile bilgisayarınızı yeniden başlatın ve USB belleğinizdeki CloudReady kurulumuna geçebilirsiniz.

CloudReady, Chromium tabanlı Chrome OS benzeri bir işletim sistemidir. CloudReady kişisel ve ev kullanımı için ücretsiz şekilde indirilebilir. Eğitim ve İşletme versiyonları ise ücretli.

Ücretsiz CloudReady İndir
Ücretsiz CloudReady İndir

Dilerseniz aşağıdaki kurulum videosunu da takip ederek işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Chrome OS (CloudReady) kurarak eski ve yavaşlamış bilgisayarınızı yeniden hayata döndürebilirsiniz.

Daha fazla bilgisayar dünyasından haberdar olmak için Bilgisayar sayfamıza göz atın.

Size bu makalemizde CloudReady işletim sistemini kullanarak eski bilgisayarınızı hızlandırma konusunda yardımcı olmaya çalıştık. Yine de herhangi bir konuda yardıma ihtiyacınız olursa bizimle yorumlar bölümünden veya İletişim sayfamızdan iletişime geçebilirsiniz.

Chrome OS kullananlar varsa aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle deneyimlerinizi paylaşmaktan çekinmeyin!

Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

2 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: