Bluetooth Kulaklık ve Kablolu Kulaklık Farkları Neler?

Bluetooth kulaklık ve kablolu kulaklık arasındaki farklar neler? Aralarındaki kalite farkı nedir? Kablolu kulaklıklar ve kablosuz kulaklıklar arasındaki kayda değer farkları, avantajlar ve dezavantajlar olarak bir araya topluyoruz!

Bluetooth Kulaklık ve Kablolu Kulaklık Arasındaki Farklar Neler?

Bluetooth Kulaklık ve Kablosuz Kulaklık Arasındaki Farklar
Bluetooth Kulaklık ve Kablosuz Kulaklık Arasındaki Farklar

Kulaklık almayı düşünüp ve Bluetooth kulaklık ve kablolu kulaklık arasında kalanlar için bu makaleyi hazırladık.

Vereceğimiz bilgiler ve deneyimlerin ardından aklınızdaki Bluetooth kulaklı mı kablolu kulaklık mı alsam sorusuna dair bir soru işaretinin kalmayacağını umuyoruz.

Öncelikle dilerseniz kulaklıklar arasındaki farklar neler bir göz atalım.

Bluetooth kulaklık ve Kablolu Kulaklık Farkları

Adından da anlaşılacağı üzere Bluetooth kulaklıklar kablosuz bağlantı ile cihazlarınıza bağlanarak kablo problemini ortadan kaldırıyor. Bu ciddi bir avantaj olabilir. Ancak bu durum herkes için geçerli değil.

Ayrıca Samsung’un yeni Bluetooth kulaklığı Galaxy Buds+ özellikleri makalemize göz atabilirsiniz.

Bluetooth Kulaklık Avantajları (+)

Bluetooth Kulaklık Avantajları ve Dezavantajları
Bluetooth Kulaklık Avantajları ve Dezavantajları
 • Bluetooth kulaklıklar kablosuz oldukları için çok daha kolay bir kullanım sunuyor.
 • Koşu ve diğer spor aktiviteleri için harikalar.
 • İstediğiniz anda farklı cihazlara kolayca bağlayabilirsiniz.
 • Kablosuz olduğu için aşınıp, bozulacak bir kablo problemi de oluşmuyor.
 • Cihazınızda ki kulaklık girişi veya şarj soketinin bozulma olasılığı bir hayli düşüyor.
 • Kulaklık girişi olmayan telefonlar için çok uygun ve ayrıca bu sayede aynı anda şarj ederken telefonunuzu kullanabiliyor olacaksınız.
 • Bu görüş biraz göreceli olsa da günümüzde popülerleşen kablosuz kulakların aynı zamanda güzel görünümlü aksesuar olarak da kullanabileceğine inanıyorum.
 • Birçok kablosuz kulaklık günümüzde ter ve su damlacıklarına karşı dayanıklı. Bu da spor esnasında veya hafif yağmurda kulaklıklarınızı kullanabilirsiniz demek.

Şimdi Bluetooth yani kablosuz kulakların dezavantajları neler bir bakalım.

Bluetooth Kulaklık Dezavantajları (-)

 • Bluetooth kulaklık dezavantajları deyince akla ilk gelen şey yaşanılan kalite kaybı olacaktır.

Bluetooth Kulaklıkların Ses Kalitesi Nasıl?

Bluetooth kulaklıklar ses kalitesi konusunda günümüz teknolojisinde kablolu kulakların bir hayli gerisinde.

Kablolu kulaklıklar FLAC dosya formatı yani kayıpsız ses kalitesi sunabiliyor. Tabii ki kulaklığın hi-fi desteği, sürücüleri ve kalitesine bağlı olarak değişiliklik gösteriyor.

 • Ancak fiyat olarak düşünürsek örneğin 500 liralık bir kablolu kulaklık yine 500 liralık bir Bluetooth kulaklıktan çok daha iyi ses kalitesi sunuyor.

Bluetooth 5.0 Ses Kalitesini Etkiler Mi?

 • Cevap hayır. Bluetooth 5.0 teknolojisi verimlilik üzerine gelişmeler sağlıyor. Bluetooth 5.0 ile de alabileceğiniz maksimum kalite 320 kbps olacaktır.

Eğer bir Bluetooth kulaklık ile hi-fi müzik dinleme hayaliniz varsa biran önce suya düşürseniz iyi olacak.

 • Bir başka Bluetooth kulaklık dezavantajı da yaşanılan ses gecikmeleri olacaktır.

Ucuz Bluetooth kulaklık modelleri genellikle video izlerken ve oyun oynarken ses gecikme sorunları doğururlar. Bu da deneyiminizi baltalayabilir.

 • Bluetooth kulaklık kullanıcıları ortalama 1-2 günde bir kulaklıklarını şarj etmek zorundalar. Bu da ekstra bir alışkanlık gerektiriyor.

Yine ucuz Bluetooth kulaklık modelleri düşük bataryalara sahip olabiliyor ve bu durum da günlük kullanımda problem çıkarabilir.

 • Yine bazı ucuz Bluetooth kulaklık modelleri dokunmatik yüzeylerindeki kötü hassasiyetleri ile dokunma algılamamaları veya çok hassas dokunmatikleri ile sürekli, dinlediğiniz müziği durdurabiliyorlar.
 • Bluetooth kulaklıklar birer çift olarak geldikleri ve kablosuz oldukları için onları kaybetme olasılığınız daha da artmış oluyor.
 • Her ne kadar silikon uçları değiştirebilir olsa da aldığınız kulaklık, kulak şeklinize uymayabilir ve sürekli çıkıp düşebilir.
 • Pek büyük bir etki oluşturmasa da Bluetooth kulaklıklar aynı zamanda cihazlarınızdaki Bluetooth’u aktif ettiğinden şarj tüketiminin normalden biraz daha fazla olabilir demek.

Kablolu Kulak Avantajları (+)

Bluetooth Kulaklık ve Kablolu Kulaklık Farkları Neler?

Kablolu kulaklıklar günümüzde artık birçok telefon kutusunun içinden çıkmıyor bile. Neredeyse eski moda olmaya yakınlar. Örneğin Google Pixel 4 XL kutusunun içinden bir kulaklık çıkmıyor.

Google Pixel 4 XL kutu açılışı ve ilk bakış deneyimlerimizi anlattığımız makalemize göz atıp videoyu izleyebilirsiniz.

 • Kablolu kulaklık avantajları arasında en başta şüphesiz ses kalite farkı geliyor. Kablolu kulaklık hi-fi kalitesinde müzik sunabiliyor. Bu da onları Bluetooth kulaklıklardan ayıran en önemli özelliği yapıyor.
 • Bir diğer önemli avantaj da kararlı çalışıyor olmaları. Kablolu kulaklar bozulmadıkları sürece hatasız ve kesintisiz çalışırlar.
 • Kablolu kulaklıklar ile video izlerken ya da oyun oynarken ses gecikmesi yaşamazsınız.
 • Kablo aracılığı ile bağlı oldukları için ekstra bir şarj tüketimi söz konusu değil.
 • Bu avantaj size garip gelebilir. Ancak bazen insanlar müzik dinlerken rahatsız edilmek istemezler. Kablolu kulaklıkların müzik dinlediğinizi çok net gösterdiğini kabul edebiliriz sanırım.
 • Herhangi bir güce ihtiyaç duymadıkları için şarj etme gereksinimini ortadan kaldırıyor.

Gelelim kablolu kulakların olumsuz yanlarına…

Kablolu Kulaklık Dezavantajları (-)

 • Şüphesiz adı üstünde kablolu olmaları en büyük problemleri. Zaman zaman karışıp, dolaşan bu kablolar can sıkabiliyor. Aynı zamanda kablolar aşınıp bozulduklarında kullanılamaz hale geliyorlar.
 • Spor aktiviteleri esnasında kablolar sizi rahatsız edebiliyor ve bu durum da kulaklıkların kulağınızdan çıkıp düşmesine yol açıyor. Tam gaza gelmişken hiç olacak şey değil!
 • Kablolu kulaklıklar telefonunuzun konumunu belirlediği için bu durum bazen sorun oluşturabiliyor. Yani telefondan biraz uzaklaşmanız gerektiğinde telefonu da yanınızda götürmeniz şart.
 • Kablosuz kulaklıklar popüler hale gelmeye devam ediyor. Bu da kablolu kulaklıkları eski moda olmaya itiyor.
 • Bağlandıkları kulaklık girişi veya şarj soketi fazla kullanımdan dolayı bozulmalara sebep olabilir.
 • Eğer kulaklık için şarj soketini kullanıyorsanız bu da telefonu şarj ederken kulaklığınızı kullanamayacağınız anlamına geliyor.

Kablolu Kulaklık Mı Yoksa Kablosuz Kulaklık Mı Tercih Etmeliyim?

Aslında yukarıdaki avantajlar ve dezavantajları göze alarak bu kararı kolayca verebilirsiniz. Ancak biz yine de bu konuda size yardımcı olmaya çalışalım.

Kimler Bluetooth Kulaklık Tercih Etmeli?

Eğer kablolu kulaklıklardan bıktıysanız, hareketli bir yaşamınız var ve müzik kalitesi sizin için stüdyo kalitesi olmasa da olur ise Bluetooth kulaklık tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda spor yapıyor olmanız da büyük bir etken olacaktır.

Zaten Spotify, Apple Music, YouTube Music gibi uygulamalar yalnızca 320 kbps kalitesinde yayın yapabiliyor.

En iyi müzik uygulamaları hakkında yazdığımız Müzik Savaşları: En İyi Müzik Uygulamaları makalemize mutlaka göz atmanızı öneriyoruz. Kulaklığınızın yanında aynı zamanda müzik dinleme platformunuzu da seçmenize yardımcı olabiliriz.

Eğer YouTube’un müzik uygulaması olan YouTube Music nasıl diye merak ediyorsanız YouTube Music Nasıl? | YouTube Music İncelemesi yazımıza da göz atabilirsiniz.

Kimler Kablolu Kulaklık Tercih Etmeli?

Eğer müzik kalitesi sizin için önemliyse ve oyun oynayıp video izlerken ses gecikmesi problemi ile kesinlikle karşılaşmak istemem diyenlerdenseniz ve “çok hareketli sayılmam, zaman zaman kulaklık takıyorum” diyorsanız kablolu kulaklık tercih etmelisiniz.

Müzisyenler için de tabii ki kablolu kulaklık performansı daha verimli olacaktır.

Aynı zamanda telefonunuzun batarya performansı çok kötü durumda ise bluetooth kulaklık kullanmak bataryanızı daha da çabuk tüketmenize yol açabilir.

Bu yazımızda Bluetooth kulaklık ve kablolu kulaklık seçimi arasında kalmış kişilere yardımcı olmaya çalıştık.

HepsiBurada Bluetooth Kulaklıklar

Sizin de bu listeye ekleyeceğiniz olumlu ya da olumsuz yanlar varsa aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Daha fazla müzik konusunda haberler ve öneriler almak isterseniz Müzik adlı sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: