Çamaşır Suyu Kokusu İnsan Sağlığını Tehlikeye Atıyor

Çamaşır suyu kokusu bazı maddelerle karıştırıldığında evdeki bebekler ve çocuklar başta olmak üzere insanların ve evcil hayvanların sağlığını tehlikeye atıyor!

Çamaşır Suyu Kokusu İnsan Sağlığını Tehlikeye Atıyor
Çamaşır Suyu Kokusu İnsan Sağlığını Tehlikeye Atıyor

Hepimiz evimizi temizlerken aynı zamanda iyi temizlenmesi ve kalıcı bir temizlik kokusu için çamaşır suyu etkisini kullanmışızdır. Bazı zamanlar “çamaşır suyu zararları” ve hatta “çamaşır suyu kokusu anne sütüne geçer mi” gibi konular akıllarda soru işaretleri bırakıyor.

Çamaşır suyu kokusunun ağır ve solunuma kötü etkisi olduğunu tahmin edebiliyoruz. Fakat yapılan yeni araştırmaya göre çok daha tehlikeli bir durum ile karşı karşıya olabiliriz.

Çamaşır Suyu Kokusu İnsan Sağlığını Tehlikeye Atıyor
Çamaşır Suyunu Bu Maddelerle Karıştırmayın

Yapılan araştırmaya göre camsil ürünler ile birlikte çamaşır suyunu karıştırmak, havadaki moleküllerin solunum yolu ile ciğerlere ulaşması sebebiyle insanlar ve hayvanların sağlığını tehdit ediyor.

Çamaşır Suyu Kokusu İnsan Sağlığını Tehlikeye Atıyor
Çamaşır Suyu Kokusu Limonen Maddesiyle Karışınca Tehlikeli Oluyor!

Limonen adı verilen narenciye bazlı bir koku salgılamasını sağlayan maddenin çamaşır suyu ile teması bu durumu ortaya çıkarıyor. Limon ve portakal bazlı bir koku yayan bu madde ile çamaşır suyunu kesinlikle birlikte kullanmayın.

Amerikan Kimya Derneği’nin araştırmalarına göre çıkan sonuçlar bu şekilde. Kısaca özetlemek gerekirse çamaşır suyunu özellikle limonen adlı madde ile bir araya gelmesi siz ve sevdiklerinizin sağlığını olumsuz etkiliyor.

Mümkünse aynı gün içerisinde bu iki madde bir oda temizliği için yan yana bile gelmesinler.

Genellikle evdeki temizlik ürünleriyle karıştırılan çamaşır suyu, bu gibi durumlarda sağlık için ciddi tehditler oluşturabiliyor. İki maddenin karışımı havadaki moleküllerde uzun süre kalıyor. Odayı ziyaret eden insanlar ve evcil hayvanlar ise o havayı soluyarak sağlıklarını tehlikeye atmış oluyor.

Siz evinizi daha hijyenik hale getirmek isteyebilirsiniz ama bazı maddeler bir araya geldiğinde zehirli hale dönüşebiliyor. Bu sebeple kendinizi ve evde yaşayan diğer insan ve evcil hayvanlarınızın sağlığını tehlikeye atmamak için çamaşır suyunu diğer temizlik maddeleriyle karıştırmaktan kaçının.

Bu makalemizde çamaşır suyu kokusunun insan sağlığını nasıl tehlikeye attığını yapılan bilimsel araştırma sayesinde açıklamış olduk.

Siz de konu hakkında görüşlerinizi bildirmek isterseniz aşağıdaki bölümden yorum yapabilirsiniz!

Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

1 Yorum

  1. AvatarÖzkan Yanıtla

    Çamaşır suyu annelerimizin vazgeçilmezidir böyle haberlerle insanların kafasınj karıştırmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: