E-Sim Kullanmalı Mısınız? (2020 Aralık)

Bu yazımızda e-Sim kullanmalı mısınız yoksa henüz e-Sim’e geçiş yapmak için erken mi sorusunu yanıtlıyor olacağız!

e-Sim Nedir?

e-Sim Hakkında Merak Edilenler - e-Sim Sorunları - e-Sim Ücreti
e-Sim Hakkında Merak Edilenler – e-Sim Sorunları – e-Sim Ücreti

e-Sim nedir bilmiyor olabilirsiniz. Her ne kadar yurt dışında uzun süredir aktif kullanılıyor olsa da Türkiye’de e-Sim kullanımı yaklaşık olarak bir haftadır (2020 Aralık sonu) mümkün. Peki ya bu e-Sim nedir?

  • e-Sim, adından da anlaşılacağı üzere fiziksel sim kartı yerine kullanılan elektronik sim teknolojisidir. Bu sayede destekleyen telefonlarda herhangi bir fiziksel sim kartına ihtiyaç duymadan e-Sim şekilde tamamen sanal operatöre geçiş yapabiliyor olacaksınız.

Biz de bu yazımızda e-Sim hakkında merak edilen soruların yanıtlarını sizinle paylaşmak istiyoruz. Gelelim ilk soruya!

e-Sim Kullanmalı Mısınız?

e-Sim Kullanmalı Mısınız
e-Sim Kullanmalı Mısınız?
  • Birçok kişinin merak ettiği şeylerden birisi de “e-Sim kullanmalı mıyım” sorusunun yanıtı. Öncelikle e-Sim size ne gibi avantajlar sağlar bunun üzerine kafa patlatalım. Kullandığınız telefon destekliyorsa e-Sim sayesinde herhangi bir fiziksel karta ihtiyaç duymadan operatörünüzü kullanmaya devam edebiliyor olacaksınız. Bu size ikinci hattı da fiziksel kullanma olanağı sağlayacağı için çift sim kart kullanabiliyor olacaksınız.

Hem sim kart kaybetme ve taşıma problemlerini bir kenara fırlatmak için hem de ikinci sim kartınızı da tek telefonda kullanabilme olanağına erişebilmek için e-Sim kullanabilirsiniz.

e-Sim Ücretli Mi?

  • Evet! Ücretsiz mi olur sandınız? Maalesef. Operatörün müşterisi olmanız da önemli değil. E-Sim geçişini talep ettiğiniz anda size bir fatura kesilecek, kaçış yok!

e-Sim Fiyatı Ne Kadar?

  • Bu operatörlerin fiyatlandırmasına göre değişiklik gösteriyor. Ama ortalama olarak 30-40 TL civarında bir ödeme yaparak e-Sim kartınızı alabilirsiniz.

e-Sim Kartına Geçiş Yaptıktan Sonra Eski Sim Kartıma Ne Olacak?

  • Merak edilen konulardan birisi de e-Sim kartına geçiş yaptıktan sonra eski sim kartına ne olacağı. E-Sim kartı için başvuru yapıp onayladığınız andan itibaren eski sim kartınız tamamen bloke oluyor. Artık o karttan size hayır gelmez!

e-Sim Kartı Beğenmedim Eski Sim Karta Dönüşte Para Öder Miyim?

  • Tabii ki ödersin! Yoksa operatörler her fırsatta sizin paranızı almadan nasıl daha iyi(!) çekim alanı sağlayacaklar ki? Bu aslında “kazanç-kazanç” durumu!

e-Sim Karta Geçiş Nasıl Yapılır?

  • E-Sim karta geçiş yapmanın tek yolu bayilerden birine uğramak. Geçiş için belirli bir ücret karşılığında operatörünüzün bayisinden e-Sim aktivasyonunu yaptırabilirsiniz.

Ancak uyaralım. Pandemi sürecinden ötürü bayiler normal çalışma saatlerinden farklı şekilde çalışabiliyor. Siz en iyisi gitmeden bir kontrol edin.

Türkiye’de Operatörler e-Sim İçin Hazır Mı?

  • İşte burada büyük bir soru işareti var. Geçiş yapan birçok kullanıcı şikayetlerinden ve pandemi sürecinde alamadığı hızlı yanıtların yoksunluğundan muzdarip görünüyor. Problemin ortaya çıktığı en büyük konu ise e-Sim aktivasyonunu ikinci bir cihaza taşırken ortaya çıkıyor. Şimdilik tüm operatörler için bu sorun geçerli mi bilemiyoruz ama bu sorunu yaşayan birçok kullanıcı var. Eğer e-Sim geçişi yaptıysanız onu aktifleştireceğiniz telefonu iyi seçin derim!

Kararlı çalışma konusundaki adımların atılması ne yazık ki biraz zaman alacak gibi görünüyor. Bu yüzden e-Sim için acele etmemenizi tavsiye ediyorum.

Bu yazımızda e-Sim kullanmalı mısınız sorusunun yanı sıra e-Sim hakkında merak edilen birçok soruyu yanıtlamaya çalıştık. Yine de e-Sim hakkında merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bize sorabilirsiniz!

Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: