Elon Musk SpaceX Mars Kolonileri Hakkında Detay Paylaştı

Çılgın deha Elon Musk 2050 yılına kadar kızıl gezegen Mars‘a milyonlarca insanı taşıma hayali kuruyor. Üstelik bunu da yüksek olasılık olarak gören Elon Musk, SpaceX kolonileri hakkında detay paylaştı!

Elon Musk, SpaceX Mars Kolonileri İçin Yeni Bilgiler Verdi

SpaceX Mars Kolonileri Render Görseli
SpaceX Mars Kolonileri Render Görseli

SpaceX’in paylaştığı bu görsel gelecekteki uzay gemilerinin toplandığı alanı temsil eden bir render.

Bir Yılda Ne Kadar İnsan Mars’a Götürülebilir?

Elon Musk Bir Yılda Ne Kadar İnsanı Mars'a Taşıyabilir?
Elon Musk Bir Yılda Ne Kadar İnsanı Mars’a Taşıyabilir?

Her ne kadar SpaceX gemi prototipleri inşa bile edilmemiş olsa da Elon Musk‘ın uzay araçlarının insanlığı birer uzay yerlisi yapması hakkında hayalleri var. Attığı tweet ile aklındaki sayılardan da bahsetti.

Yıllık 100 uzay gemisi inşa etmek, 10 yılda 1000 ya da yüz megaton, hatta belki Dünya-Mars yörünge başına yaklaşık 100 bin kişiye ulaşıyor.”

Bu cümlenin devamını da “hedefimiz bu” diye devam ettirdi.

Elon Musk insanları sadece Mars’a ulaştırmak değil orada bir yerleşim kurmanın hayallerini yapıyor. İşte bu yüzden de her yıl 100 bin insanı Mars’a taşıyacak 100 Starship (uzay gemisi) inşa etmeyi hedefliyor.

Musk sorulması üzerine, “Gitmek isteyen herkesin gidebileceği bir yer olmalı, parası olmayanlar için kiralık şeylerin olduğu bir yer.” dedi.

Gezegenler arası seyahati mümkün kılacak uzay gemileri başarılı prototip testlerinin ardından inşasına başlanmıştı. Bir uzay gemisinin ömrünün yaklaşık 20 ila 30 yıl arasında olması planlanıyor.

Çağımızın belki de en önemli kişisi haline gelen Elon Musk, yaptıkları ve yapmak için uğraştıkları ile her zaman gündeme oturmuş birisidir. Ancak en önemlisi gittiği yolda kesinlikle başarılı olmasıdır. En önemlisi de söylediklerinin arkasında boş hayaller değil, insanlığın belki de geleceğini kurtaracak hamleler olması.

Avustralya’daki orman yangınları veya Dünya’nın ciğerleri olarak görülen Amazon Ormanları’ndaki yangınlar gibi gezegenimizi mahveden olaylar maalesef tüm canlılar için ciddi tehditler oluşturuyor.

Gün geçtikçe geleceği kararan Dünya için yine de çok geç olmayabilir. Eğer daha fazla insanı bilinçlendirip bu konuda herkesin katkısını kullanabilseydik gezegenin ölümcül yaralarını zamanla onarabilirdik.

Her neyse, belki de yakın bir gelecekte Elon’ın da planladığı gibi Mars’a taşınmak üzere giden ilk insanlara şahit oluruz. Gelecek ne getirir bilinmez fakat eskiden bilim-kurgu filmlerde gördüğümüz onca hayali şey artık birer potansiyel gerçek. Uzay ve gezegenleri keşfetmek ve tüm bunlar yaşanırken her şeyi çıplak göz ile deneyimlemek olağanüstü, heyecanlandırıcı bir hayal.

Siz de SpaceX’in planlarından ve duyularından anında haberdar olmak isterseniz buradaki web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Sizce Elon Musk söylediklerini başarıp, insanlığın geleceğini baştan aşağı değiştirebilecek “insanlığı Mars’a taşıma” projesini gerçekleştirebilir mi? Artık Elon Musk’ın inatçılığını anladığımıza göre belki de bu soruyu “Musk kaç yıl sonra insanlığı Mars’a taşır” olarak sormalıyız.

Ayrıca SpaceX NASA İçin Ay’a Kargo Taşıyacak adlı yazımıza göz atmanızı öneriyorum.

Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

1 Yorum

  1. AvatarMali kalkır Yanıtla

    Bu adama biraz daha ilgi gösterip, bütün devletler destek olsaydı şimdiye oraya insanlı araç göndermiş olurduk bence.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: