En İyi 6 VSCO Filtresi

VSCO filtreleri ile fotoğraf düzenlemek çektiğiniz fotoğrafın tarzını bir hayli değiştirebiliyor. Biz de yazımızda favori en iyi 6 VSCO filtresi ve bazı fotoğraf düzenleme önerilerimizi sizinle paylaştık! Ayrıca Photoshop Nasıl Yapılır | Photoshop Yapmak Zor Mu? adlı yazımıza mutlaka göz atmanızı öneriyoruz.

En İyi 6 Vsco Filtresi
En İyi 6 Vsco Filtresi

En İyi 6 VSCO Filtresi

Instagram başta olmak üzere, günümüzde fotoğraf çekmek ve bunu görsel öncelikli uygulamalarda insanlarla paylaşmak gündelik hayatımızın bir parçası olduğu yadsınamaz bir gerçek.

Fotoğrafları nasıl çektğiniz ne kadar önemli ise, onları düzenlemek de bir o kadar önemli. Doğru fotoğrafı, doğru şekilde düzenlemezseniz, ne kadar güzel bir kadraj olursa olsun fotoğraf etkiliyiciliğini yitirir.

Öncelikle eğer fotoğraflarınızı bilgisayardan düzenliyorsanız şanslısınız, Lightroom, sıradan bir fotoğrafı bile bir sanat eserine çevirmek konusunda adeta bir uzman.

Peki telefon ile fotoğrafları düzenleyenler için olmazsa olmaz uygulamalar hangileri?

Fotoğraf İçin En İyi Filtre Uygulamaları Hangileri?

 • VSCO: Başlığımızda da yer aldığı gibi birinci sırada, renklerle inanılmaz doğal oynayan VSCO uygulaması yer almakta. Favoriye atmanız gereken filtreleri birazdan paylaşacağız.
 • Snapseed: İkinci sıramızı fotoğrafların renk geçişleri ve anahatlarıyla detaylı şekilde değişiklik yapıp, düzenlemelerde bulunduğunuz Snapseed var. Snapseed fotoğrafların kalitesini minimum düşürerek bizi kendine mest ediyor.
 • PicsArt: Photoshop severler buraya! Picsart’ın içindeki dünya, fotoğraflarınızı sıradanlıktan uzak tutup, rengarenk bir hayalgücü ile sizi kendisine hayran bırakacak.
 • Lens Distortions (LD): Bu uygulama sıcak bir günü yağmurlu, açık bir havayı sisli hale getirebileceğiniz nice yaratıcı filtreler ile dolu
İlginizi Çekebilir

Ayrıca En İyi Fotoğraf Uygulamaları adlı makalemizde birçok işe yarar güzel uygulamalardan bahsettik. Göz atmanızı öneriyoruz.

Fotoğraf Nasıl Çekilir ve Düzenlenir?

VSCO fotoğraf düzenleme konusunda çok iyi işler çıkarıyor olabilir. Ama aşağıdaki fotoğraf çekme önerilerimizi dikkate alırsanız çok daha başarılı sonuçlar ortaya koyabilirsiniz.

 • Fotoğrafları düzenlerken, fotoğraf bir objeyi ya da manzarayı içeriyorsa filtre kullanımı çok yakışıyor ancak insan yer alan fotoğraflarda her zaman kullandığınız filtreleri biraz daha kısmanızı öneriyoruz.
 • Renkler tamamen değişmemeli, buğday bir ten bembeyaz olmamalı, sadece tonlar ile hafif oynanmalı.
 • Yoğun filtre günümüzde demode raflarda çoktan yerini aldı. Fotoğraflarınızdaki doğallığı asla kaybetmeyin.
 • Fotoğraflarınızı çekerken ya da sonrasında düzenlerken ufuk çizgisinin düz olmasına özen gösterin.
 • Fotoğrafta sadece çektiğiniz objeye odaklanmayın, çevresine göz gezdirin, kadrajda güzel görünmeyecek şeyleri ortadan kaldırın ya da kadrajınızı değiştirin.
 • Fotoğraf çekerken ters ışıkta kalmayın. Şayet silüet olarak çıkacak gölge fotoğrafı çekiyorsanız ters ışıktan elbette faydalanabilirsiniz ancak durum böyle değilse ışığı her zaman arkanıza alın, karşınıza değil.
 • Güneşli bir gün fotoğraf çekilmek için her ne kadar uygun görünse de, güneşin en tepede olduğu, yani ışığın her yerden gelme potansiyeline sahip olduğu saatlerde ortaya istediğiniz fotoğraflar çıkamayabilir.
En İyi 6 VSCO Filtresi

En İyi VSCO Filtre Önerileri

İşte sizler için derlediğimiz bazı VSCO filtre önerileri:

 • A9: Her filtre her fotoğrafa uymaz. Fotoğrafların renkleri, filtre seçimi yaparken en önemli detaylardan biridir. A9 filtresi temiz bir görüntü katar ve daha çok “sarı, turuncu ve kırmızı” renk içeren fotoğraflarınıza uyum sağlar. Soluk ve karanlık fotoğraflarda birazdan önereceğimiz filtrenin yanında da bazen A9’u deneyip, kullanabilirsiniz. Aşağıdaki birkaç fotoğrafı A9 ile düzenledik.

Daha fazla fotoğraf için Instagram’da @FelinaRetouch’ı ziyaret edebilirsiniz.

 • A8: Siyah, gri, beyaz yoğunluklu fotoğraflarınız için yaratılmış, mucizevi kurtarıcı. Kırmızı detayların yer aldığı fotoğraflar için pek önerebileceğimiz bir filtre olmamakla birlikte bu filtreyi güzel yapan detaylardan biri “yok gibi bir filtre” olması. Birkaç renk detayı ile profesyonelce oynaması. Aşağıda A8 ile düzenlediğimiz fotoğraflar yer almakta;
VSCO Filtreleri: A8
VSCO Filtreleri: A8
VSCO Filtreleri: A8
VSCO Filtreleri: A8
VSCO Filtreleri: A8
VSCO Filtreleri: A8
 • 04 ve 05: Tumblr artık kullanılmıyor olsa da bir zamanlar en ilham verici fotoğraf kaynağının o olduğu yadsınamaz bir gerçek. Bir diğer gerçek de “Tumblrvari” fotoğraflar. Siyah ön planda olmak üzere, koyu tonların yer aldığı soluk ve sisli bir kadrajı bizlere sunan 04 ve 05 filtresi ile Tumblrvari dediğimiz fotoğraflardan çekmek mümkün. İşte 04 ve 05 ile düzenlediğimiz fotoğraflar;
İlginizi Çekebilir
 • J1 ve J2: J1 mavi aralıklarda koyu bir alt ton eklerken J2 ise toprak tonlarında çok başarılı olan bir filtre. Eğer koyu ve karanlık renkler içinde kahverengi odaklı fotoğraflar için bir filtreye ihtiyacınız varsa J1 ve özellikle J2 işinize yarayabilir. Aşağıda sizler için VSCO J1 ve J2 filtreleri ile fotoğraf düzenledik.
VSCO J1 ve J2 filtreleri ile düzenlenmiştir.
VSCO J1 ve J2 filtreleri ile düzenlenmiştir.
VSCO J1 ve J2 filtreleri ile düzenlenmiştir.
VSCO J1 ve J2 filtreleri ile düzenlenmiştir.
VSCO J1 ve J2 filtreleri ile düzenlenmiştir.
VSCO J1 ve J2 filtreleri ile düzenlenmiştir.

Bu makalemizde, mobil fotoğrafçılık ile nasıl daha iyi fotoğraflar çekebileceğinizi ve önerdiğimiz en iyi 6 vsco filtresi ile çektiğiniz fotoğrafları daha iyi hale getirebileceğinizi anlatmış olduk.

En İyi 6 VSCO Filtresi
Mobil Fotoğrafçılık mı yoksa Profesyonel Fotoğrafçılık mı?

Telefon kameralarının fotoğrafçılık konusunda çığır açtığı günlerde sizce Mobil Fotoğrafçılık mı yoksa Profesyonel Fotoğrafçılık mı?

Etkileyici Instagram Hikaye Nasıl Atılır? adlı yazımızda Instagram Hikayeler için önemli tüyolar paylaştık. Dilerseniz göz atabilirsiniz.

Ayrıca yeni paylaştığımız Google 3D ile Hayvanları ve Gezegenleri Yanınıza Getirin yazımızda Çita, Aslan, Kaplan, Timsah gibi hayvanları ve gezegenleri yanınıza AR efekti olarak nasıl getirebileceğinizi anlattık.

Remini Uygulaması ile Eski Fotoğrafları Netleştirmek adlı makalemize mutlaka göz atmanızı öneriyoruz. Remini uygulaması sayesinde eski görselleri yeniden çekilmiş gibi gösterebilirsiniz.

Waifu İle Fotoğrafları Animeye Çevirme adlı yazımıza göz atmayı unutmayın.

Avatar
Büşra Güler

Adnan Menderes Üniversitesi Turizm Rehberliği mezunu, Beykent Üniversitesi Grafik Tasarım ve Anadolu Üniversitesi Web Tasarım Kodlama öğrencisi. 22 yaşında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: