En İyi Fotoğraf Uygulamaları

En iyi fotoğraf uygulamaları ile potansiyelinizin çok daha üzerine çıkabilirsiniz. Makalemizde en iyi fotoğraf düzenleme uygulamalarını ve bu uygulamalarla neler yapabileceğinizi sizler için derledik.

2020’deki En İyi Fotoğraf Uygulamaları Neler?

Fotoğraf çekimi ve kullandığınız fotoğraf makinesi ya da mobil fotoğrafçılık yapıyorsanız elinizdeki cep telefonları elbette her şeyi etkileyebilir.

Ancak fotoğraflarınızda oynadığınız bir ışık, yoğunlaştırdığınız bir renk ve artırdığınız herhangi bir ton, bir kadrajda çok şey ifade edebilir.

Bu yüzden kullandığınız uygulamalar çok şey ifade etmekte, aşağıdaki örnek görsellerdeki fotoğrafların hepsi son model bir cep telefonu ile değil iPhone 6S ile çekilmiş olup sadece size önereceğimiz programlar ile düzenlenmiştir.

Fotoğraf Uygulamasında Olmazsa Olmazlar

Fotoğraflarımızı düzenleyeceğimiz bu uygulamalarda aranması gereken en önemli kriter uygulamanın fotoğraf kalitesini düşürmemesidir.

Elbette mobilde düzenlediğiniz bu uygulamalar bilgisayarlarınızdaki Adobe Lightroom kadar kalite koruyucu değil ancak bunun minimum olması çok önemli. Bir diğer önemli nokta ise içeriğindeki filtrelerin kalitesi ve yine içeriğindeki çok özelliğin maksimum seviyede olup, bir fotoğrafı birden fazla uygulamadan defalarca geçirilip kalitesinin düşmemesidir.

Şimdi sizlerle en iyi fotoğraf uygulamaları neler birlikte inceleyelim.

Ayrıca Gif Yapma Programları ve Sitelerine ihtiyacınız olursa bu sayfayı inceleyebilirsiniz.

PicsArt

En İyi Fotoğraf Uygulamaları | PicsArt
En İyi Fotoğraf Uygulamaları | PicsArt

Kuşkusuz birinci sıradaki yerini koruyan ve koruyacak eşsiz uygulamalardan biridir. PicsArt size çok geniş seçeneklerin sunulduğu ve her şeyin sizin yaratıcılığınıza kalmış bir platform sunuyor.

Manuel Alan Seçme Özelliği

Uyguladığınız bir filtreyi sadece kendi seçtiğiniz bir alanda kullanabilirsiniz, arka fon rengini canlandırırken kadrajdaki bir noktanın rengini değiştirmemek size kalmış.

Aşağıdaki görselde arka plan, gökyüzü ve kayalıkların saturation’ı düşürülürken saç ve dudak rengi ön planda kalacak şekilde modelin renklerine dokunulmamıştır.

En İyi Fotoğraf Uygulamaları PicsArt
iPhone 6S ile çekildi. PicsArt ile düzenlendi.

Kolay Photoshop Özelliği

PicsArt’ı birinci sıraya taşıyan en önemli özelliği ise elbetteki; photoshop! Aşağıdaki görselde hamburgerden 4 adet varken photoshop ile bir tane daha eklemek sadece 30 saniye sürdü.

Elbetteki profesyonellik ile iş yapan Adobe Photoshop’ın sağladığı bir kalite sunmaz ayrıca PicsArt’ta hamburger kutusunun yatakta yansıması gereken gölgesini, çarşafta olması gereken hamburger kutusunun neden olduğu kırışıklığı eklemek Adobe Photoshop gibi uygulamalara göre daha zaman alıcı ve yorucu da diyebiliriz.

Ancak mobil fotoğrafçılık ile ilgilenen ve işini daha hızlı ve kısa sürede tamamlamak isteyenler için ideal ve işlevsel bir platform olacaktır.

Yine PicsArt ile düzenlenmiş olan aşağıdaki görselde, öndeki göletin aksine kumsalın arkasındaki deniz tamamen bu uygulamada yapılması birkaç dakika sürmüş bir photoshop’tır.

En İyi Fotoğraf Uygulamaları
iPhone 6S İle Çekilmiştir.

Kötü Kamera ile Kaliteli Fotoğraf

Telefon kameralarının yeterli olmadığı anlarda fotoğraflarınız daha kalitesiz ya da istediğiniz gibi çıkmamış olabilir. Aşağıdaki görselde PicsArt’ın efektler bölümündeki HDR özelliği ile binada yeterli şekilde çıkmamış alanları keskin hale getirerek fotoğraf daha kaliteli bir kamera ile çekilmiş hale getirildi.

En İyi Fotoğraf Uygulamaları
iPhone 6S ile Çekilmiştir.

Püf Nokta

Ancak şu püf noktayı unutmayın ki, fotoğrafın tamamına HDR uygulamak fotoğrafta küçük çapta bir kaos yaratır ve görsel açıdan pek de güzel görünmez. Kameranın yuttuğu, es geçtiği küçük detayları kendiniz seçerek keskinleştirirseniz ortaya çok daha iyi bir sonuş çıkacaktır.

Bunun yanında çizim, filtre, renk editi gibi birçok özelliği ile PicsArt keşfetmeniz gereken bir dünya, her ne kadar içeriğinde paralı filtreler ve özellikler barındırsa da ücretsiz şekilde ulaşacağınız ve makalede bahsedilen özellikleri ücretsiz şekilde yapabileceğiniz bir uygulama.

PNG Fotoğrafa Hızlı Ulaşım

PicsArt’ın en iyi fotoğraf uygulamaları arasında yerini korumasını sağlayan bir diğer özellik de PNG fotoğraflara tek tıkta ulaşabilmeyi mümkün kılması.

Fotoğraf Kalitesi

PicsArt yine sunduğu bu imkan ile kullanıcılarına kolaylık sağlıyor. Çoğu uygulamanın aksine düzenleme yaptığınız fotoğrafın kalitesini minimum azaltarak kaydetmenizi sağlıyor. Fotoğraf düzenlerken en alt panelde bulunan “Sticker” seçeneği ile arattığınız herhangi bir görseli, arkası transparan olacak şekilde size sunuyor.

PicsArt Sticker Özelliği
PicsArt Sticker Özelliği

Seçtiğiniz PNG görseli dilediğiniz fotoğrafın üzerine koyabiliyorsunuz, opaklığını artırıp azaltabiliyor, PNG fotoğrafa filtre uygulayabiliyorsunuz.

Kendi Tuvalini Oluşturma

PicsArt’ta kendi tuvalinizi oluşturabilyorsunuz, dilediğiniz renkte bir arka plan üzerine ister çizim yapabiliyor ister aşağıdaki görseldeki gibi seçtiğiniz PNG fotoğrafları ekleyebiliyorsunuz.

PicsArt Tuval Oluşturma
PicsArt Tuval Oluşturma

Eksi Yönleri

PicsArt, neredeyse her açıdan azımsanamayacak kadar güzel bir uygulama olsa da premium satın almadığınız takdirde pop up reklamlar ile sinirleri zorlayabilir. Birkaç filtre ve yazı stili dışında en önemli özellikleri ücretsiz olsa da reklamlar için şimdiden kendinizi hazırlayın.

PicsArt İndir

PicsArt Android İndir

PicsArt iOS İndir

VSCO

En İyi Fotoğraf Uygulamaları | VSCO
En İyi Fotoğraf Uygulamaları | VSCO

İçine koskocaman bir filtre dünyası sığdırılmış bir uygulama. Son birkaç yılın hem işlevsellik anlamında hem de trend anlamında en çok kullanılan fotoğraf uygulamalarından biri olan VSCO ile hem fotoğraflarınızı hazır filtreler ile düzenleyebiliyorsunuz hem de içeriğindeki basit düzenlemeler ile fotoğrafınızı çok daha iyi bir hale getirebiliyorsunuz.

En İyi VSCO Filtreleri

En İyi VSCO Filtreleri makalemizi okuyarak hangi rengi, hangi kadraj ile birleştirmeniz gerektiğine dair bilgi edinebilir ve fotoğraf çekerken dikkat etmeniz gereken unsurları makalemizde öğrenebilirsiniz.

Aşağıda VSCO ile düzenlediğimiz fotoğrafları filtreleri ile birlikte sizlerle paylaştık!

Renk Düzeni

Ek olarak yukarıdaki birbirinden bağımsız üç farklı fotoğrafta yapıldığı gibi, Vsco’nun ışık, kontrast gibi birçok özelliğinin yanında renk tonu ayarlama özelliği ile farklı fotoğrafların bir araya geldiğinde ahenk içinde görülmesini sağlayacak bir renk düzeni kurabilirsiniz,

Instagram gibi fotoğraf bazlı bir sosyal medya hesabınız varsa, fotoğrafların bir arada uyum içinde durmasını sağlayacaktır.

Son zamanlarda herkesin profillerinde uyumlu bir Instagram teması, ahenk içindeki feedlere siz de rastlamış olmalısınız, renk tonu ayarlaması bu konuda size yardımcı olacaktır.

En İyi Fotoğraf Uygulamaları
VSCO Renk Düzenleme Ayarı

Peki Instagram Teması Nasıl Yapılır?

Instagram Teması Nasıl Yapılır, Feed Önerileri başlıklı makalemizi linke tıklayarak detaylı şekilde öğrenebilirsiniz. Sizlere hangi fotoğrafların yan yana gelerek uyum içinde görülebileceğine dair tüyolar paylaştık;

Instagram Teması Nasıl Yapılır? Feed Önerileri

Düzenleme Ayrıntısı

VSCO, size pozlandırma, kontrast, keskinleştirme, doygunluk, ton ve beyaz dengesi gibi ayrıntılı şekilde fotoğraf düzenleme şansı veriyor. İşte VSCO fotoğraf düzenleme seçenekleri;

En İyi Fotoğraf Uygulamaları
VSCO Fotoğraf Düzenleme Seçenekleri

Kendi Paylaşım Platformu

Fotoğraflarınızı tıpkı Instagram’ın sağladığı gibi paylaşabiliyor, beğeni alıp başka kullanıcıların fotoğraflarını beğenebiliyorsunuz. Aktif olarak Instagram kadar kullanılmıyor olsa da Instagram’a göre daha ilham verici fotoğraflar olduğu söylenebilir.

En İyi Fotoğraf Uygulamaları

Tane/ Gran Özelliği

VSCO’nun en trend düzenleme özelliğinin bu olduğunu söyleyebiliriz. Fotoğraflarınızı tanecik hale getirerek farklı bir vizyon elde etmenizi sağlayan bu özellik birçok kullanıcı tarafından sevilerek kullanılıyor.

Dalgona

En İyi Fotoğraf Uygulamaları | Dalgona
En İyi Fotoğraf Uygulamaları | Dalgona

Dalgona, fotoğraflarınızı analog kameradan çekilmiş bir atmosfer ile birleştiriyor. Fotoğraflarınızı doksanlı yıllarda çekilmişçesine, retro tonlarla süsleyen Dalgona içeriğinde 7 farklı filtre barındırıyor. Geçtiğimiz sene 6 filtresi olan uygulama bünyesindeki filtre sayısını her geçen sene artırmaya çalışıyor gibi görünüyor.

Uygulamada normal ve dijital olmak üzere fotoğraf köşelerine tarih ekleme ve kaldırma özelliği mevcut ki ekleme özelliği fotoğrafları daha da retro kılıyor.

Dalgona Tarih Ekleme Kaldırma Seçeneği
Dalgona Tarih Ekleme Kaldırma Seçeneği

Yalnızca IOS’te bulunan bu uygulama maalesef Andorid cihazlarda desteklenmiyor.

Dalgona’ya, App Store’dan 6.99 TL vererek ulaşabilirsiniz. Uygulamayı satın aldığınız takdirde içeriğinde ek fiyatlı bir filtre bulunmuyor.

Remini

En İyi Fotoğraf Uygulamaları | Remini
En İyi Fotoğraf Uygulamaları | Remini

Bulanık, kalitesiz çocukluk fotoğraflarına Remini son veriyor.

Günümüz teknolojisinden epey uzak fotoğraf makineler ile çekilmiş, net olmayan, kaliteden uzak fotoğraflarınızı dijital dünyanın makinelerinden biriyle çekilmiş hale getiren Remini, yüklediğiniz eski bir fotoğrafı görmek isteyeceğiniz kaliteye yükseltiyor. Daha detaylı bilgi için linke tıklayarak Remini ile ilgili paylaştığımız makalemizi okuyabilirsiniz.

Remini İle Eski Fotoğraflarınızı Netleştirin

Remini Uygulaması İle Eski Fotoğrafları Netleştirin
Remini Uygulaması İle Eski Fotoğrafları Netleştirin

Pitu

En İyi Fotoğraf Uygulamaları | Pitu
En İyi Fotoğraf Uygulamaları | Pitu

Pitu kendine özgü filtreleri, kolaj özelliği barındıran çoklu bir uygulama ancak asıl öne çıkan özelliği sıvılaştırma.

Fotoğraflar ile oynayarak, fotoğraftaki kişiyi çok farklı hale getirerek belirli bir güzellik algısı uygulayan ve ona uymaya çalışan bir dolu insan olsa da çoğu insan bunu tasvip etmiyor. Şu bir gerçek ki yediden yetmişe herkesin fotoğraflarına photoshop yaptığı bir çağda yaşar hale geldik.

Eğer ki fotoğraflarınızda biraz photoshop’a ihtiyacınız varsa ve bunu etrafı yamultmadan, insanlara dalga konusu olmadan yapmak istiyorsanız Pitu bölgesel photoshop’ı etrafı minimum yamultarak bunu size sağlıyor.

Pitu, boy uzatma özelliğini de diğer uygulamaların aksine eşit şekilde bir dağılım sağlayarak fotoğraflarda bir düzensiz ölçünün olmamasını sağlıyor.

Ayrıca vücut dışında yüzde de size, otomatik olarak kendi ayarlayabildiği “remodeling” seçeneği sunuyor, bu seçenekte yüz şekli, alın genişliği, dudak şekli, büyüklüğü, burun, göz genişliği, kaş yüksekliği ve açısı gibi özellikler varken, manuel olarak da ayrıntılı şekilde düzenleme yapılabiliyor.

Pitu İle Photoshop Yapmak
Pitu İle Photoshop Yapmak

Pitu’nun bir diğer özelliği de makyaj. Kullanıcılarına kaş kontürü, ruj, maskara, far, eyeliner, saç rengi değiştirmek, fondöten, allık, göz altı morluğu azaltma, göz rengi değiştirme gibi eklemeler sunuyor ancak günümüzde makyaj filtreleri hem pek kullanılmıyor hem de photoshop ile kirpik eklemek biraz demode ve gülünç bulunan hareketlerden.

Pitu’nun bu özelliğini yüzünüzün soluk çıktığı fotoğraflarınızda dudağınızı “hafif” şekilde renklendirmek için kullanabilirsiniz.

Pitu Ruj Efekti
Pitu Ruj Efekti

Aynı zamanda gri, siyah ve kahverengi seçeneklerinin yer aldığı kaş düzenleme özelliği ile, dağınık kaşları daha toplu hale getirebilmek mümkün.

Pitu Kaş Boyama
Pitu Kaş Boyama

Photoshop’ı Olabildiğince Az Tutun

Yüz hatlarınız, dudak şekliniz ve yüzünüzün en belirgin yeri olan burnunuza photoshop yapmamanızı öneririz, yaptığınız takdirde gerçekleştirilen işlemler az miktarda bile olsa rahat şekilde anlaşıldığını söylememiz gerekir.

Kaş ve dudak renklendirme, sivilce ve akne silmek, göz altı morluğu azaltmak gibi küçük detayları düzenlerseniz hem daha doğal hem de daha az photoshop’lı fotoğraflar elde etmiş olursunuz.

Pitu hem Android hem de iOS cihazlarda yer almaktadır ve içeriğindeki tüm özellikler tamamen ücretsizdir.

Uygulama direkt olarak Çince açılırsa sol alt bölümdeki ayarlar kısmında dil seçeneğini İngilizce yapabilirsiniz.

Pitu Uygulamasını İndirmek İçin;

Pitu Andorid İndir

Pitu iOS İndir

Tezza

En İyi Fotoğraf Uygulamaları | Tezza
En İyi Fotoğraf Uygulamaları | Tezza

Tezza uygulaması fotoğraflarına yoğun filtre severler için kullanışlı bir uygulama. İçeriğindeki filtreler VSCO gibi tonlarla hafif oynamak yerine, renkleri çok koyu ya da açık hale getirebiliyor.

Filtresiz
Filtresiz
Tezza
Tezza

Arayüzü VSCO ile benzer olan Tezza uygulamasının içeriğindeki tüm filtreler ücretsiz değil.

Üstteki görselde yer alan filtre ücretsiz şekilde kullanılabilirken, ücretli ve henüz satın almadığınız filtreleri fotoğraflarınıza uyguladığınızda üzerinde opak şekilde, Tezza yazısı beliriyor ve fotoğrafı ekran görüntüsü yolu ile almanızı engelliyor.

Aynı fotoğrafın diğer birkaç filtre örnekleri;

Tezza Filtreleri
Tezza Filtreleri

Tezza Uygulamasını İndirmek İçin

Tezza Android İndir

Tezza iOS İndir

Lens Distortions (LD)

En İyi Fotoğraf Uygulamaları | Lens Distortions (LD)
En İyi Fotoğraf Uygulamaları | Lens Distortions (LD)

Lens Distortions bir renk filtre uygulaması değil, PNG olarak fotoğrafa yağmur, güneş, kar, ışık ve sis gibi efektleri tek tuş ile vermenizi sağlayan bir uygulamadır.

Uygulamada ücretli filtreler de mevcuttur ancak şöyle söylenebilir ki, ücretsiz filtreler çok kaliteli ve kullanışlı bu yüzden ücretli olanlara ihtiyaç duymayabilirsiniz.

LD Yağmur Efekti
LD Yağmur Efekti

Uygulama içeriğinde uyguladığınız filtreyi sağ ya da sol yöne oynatabiliyorsunuz, opaklığını artırıp kısabiliyorsunuz.

LD Yağmur Efekti 2
LD Yağmur Efekti

Lens Distortion Uygulamasını İndirmek İçin;

Lens Distortions Android İndir

Lens Distortions iOS İndir

Avatar
Büşra Güler

Adnan Menderes Üniversitesi Turizm Rehberliği mezunu, Beykent Üniversitesi Grafik Tasarım ve Anadolu Üniversitesi Web Tasarım Kodlama öğrencisi. 22 yaşında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: