En İyi Harici SSD Önerileri

En iyi harici SSD önerileri ile karşınızdayız! Bu yazımızda depolama konusunda sıkıntı çeken ve kendini hızlı ve kompakt bir harici SSD ile rahatlamak isteyenler için bazı önerilerde bulunuyor olacağız. İşte bize göre alınabilecek en iyi harici SSD’ler!

Harici SSD Neden Gerekli?

Yüzleşmemiz gereken gerçeklerden birisi ne yazık ki piyasa. Bir bilgisayar tercih ederken şu durumda taviz verebileceğimiz alanlardan birisi depolama. Belki 256 GB SSD sizin işinizi şimdilik görebilir ama bu kısıtlamayı RAM veya işlemci gibi önemli parçalardan yapamazsınız. Sonuçta bu daha büyük bir kayıp olacaktır. Hal böyle olunca “256 GB SSD yeterli ya” diyerek geçiştiriyoruz. Ama gelin görün ki önünde sonunda bir harici diske veya bir yükseltmeye ihtiyaç duyuyoruz. Yükseltme işlemi herkes için çok mümkün olmayabilir. Bu yüzden hem yanınızda kolayca taşıyabilmek için, hem de bilgisayarınızdaki bazı önemli dosyaları farklı bir yerde depolamak için bir harici disk gerekecektir.

Eğer dosya paylaşım hızı, harici diskin ebatları sizin için mühim değilse tabii ki tercihinizi bir Harici HDD’den yana da kullanabilirsiniz. Bu fiyat açısından daha mantıklı olacaktır şüphesiz. Ama SSD artık günümüzün olmazsa olmazlarından. Hız standartlarımızı yükselttikçe HDD gibi eski tip diskler hem kaba hem de yavaş geliyor gözümüze. Ki son derece doğru bir bakış açısı da.

İşte bu noktada harici SSD’ler gerekli oluyor. Mükemmel hızlarının yanı sıra oldukça ufak ve şıklar da aynı zamanda. İşte bu yüzden iyi bir harici SSD’ye yatırım yapmak mantıklı!

Harici SSD Tercih Ederken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Birçok markanın birçok çeşitli harici SSD’si var. Aralarında kaybolmuş gibi hissetmeniz de doğal bir durum. Bir harici SSD alırken dikkat etmeniz gerekenleri aşağıda maddeler halinde paylaştık:

  • Hızı: SSD genel olarak HDD’ye kıyasla çok daha hızlı. Ama SSD’ler arasında da uçurum farklar var hız konusunda. Kesinlikle standart USB A çıkışlı bir SSD tercih etmeyin derim. SSD’nin en yavaş hali ile karşılaşırsınız. Burada dikkat etmeniz gereken şey çıkış yuvasındaki teknoloji desteği. Bence en alt limitiniz USB 3.2 olmalı. Eğer kullanacağınız cihazda bir Type C giriş varsa mutlaka Type C (Thunderbolt 3) çıkışlı bir SSD tercih edin. Thunderbolt 3 40mpbs hıza erişebiliyor.
  • Kapasitesi: Şüphesiz harici bir SSD alıyorsanız dikkat etmeniz gereken ilk nokta kapasite. Kapasite seçerken iki kere düşünmelisiniz. Gerçekten o kadar alana ihtiyacınız var mı ya da ileride daha fazlasına da ihtiyaç duyuyor olacak mısınız? İşte cevaplanması gereken size yönelik sorular. Karar sizin!
  • Taşınabilirlik: Eğer sık seyahat ediyorsanız ya belki masanın üzerinde duracak ama kaba ve çirkin görünmemesini istiyorsunuz. İşte o zaman bir harici SSD alırken dikkat etmeniz gereken şeylerden bir diğeri de ölçüleri. Bir SSD alırken mutlaka ebatlarına göz atın derim.
  • Dayanıklılığı: Bir harici SSD seçtiniz ilk iki kriter sizin için uygun, harika. Ancak! Bu SSD’ler biraz kibar cihazlar. Alırken dayanıklılık sertifikalarına dikkat etmek de fayda var. Ucuz bir cihaz almıyorsunuz ve yarı yolda kalmak istemezsiniz.
  • Güvenlik: Kişisel verilerinizi sakladığınız böylesine önemli bir cihazın güvenlik önlemleri başarılı olmalı. Bazı harici SSD modelleri parmak izi okuyucu gibi güvenlik önlemlerine sahip. Önerilerimiz arasında bir tanesinden bahsettik.
  • Oyun İçin SSD: Eğer direkt olarak SSD üzerinden oyun oynamayı planlıyorsanız doğrudan oyuncular için geliştirilmiş SSD modellerine bakmakta fayda var.

En İyi Harici SSD Önerileri

Gelelim bize göre en iyi harici SSD önerilerine… Seçerken yukarıdaki maddeleri göz önünde bulundurarak devam edelim ve bazı SSD modellerini derleyelim.

Samsung T7 Touch SSD

Samsung T7 Touch SSD
Samsung T7 Touch SSD | En İyi Harici SSD Önerileri

En popüler ve en iyi harici SSD modellerinden bir tanesi Samsung T7 Touch SSD. Saniye başına 1GB dosyayı okuyup yazabilen bu canavar ayrıca bir parmak izi okuyucuya da sahip. Oldukça minimal, hafif ve şık tasarıma sahip olması da cabası. Kesinlikle alınabilecek bir harici SSD seçeneği.

Sandisk Extreme Pro SSD

Samsung T7 Touch SSD
Samsung T7 Touch SSD| En İyi Harici SSD Önerileri

Tıpkı T7 Touch gibi saniyede 1GB dosyayı yazıp okuyabilen bu canavarın bir diğer güzel yanı su geçirmiyor olması. Sandik Extreme Pro SSD oldukça sağlam bir hissiyat uyandırıyor malzeme yapısı ile. Buna rağmen oldukça ufak. Aynı zamanda bir taşıyıcı ip bağlayabilmeniz veya asmanız için bölümü bulunuyor. Bana sağlam ve hızlı bir şey lazım diyenler tercih edebilir. Nispeten tasarımı o kadar iç açıcı değil. Yine de bazı seçenekleri ile saniyede 2GB dosya yazıp okuma becerisi ile öne çıkıyor.

WD My Passport

WD My Passport SSD | En İyi Harici SSD Önerileri
WD My Passport SSD

Senelerdir kaliteli diskleriyle tanıdığımız WD markasından güzel bir harici SSD önerisi. USB 3.2 teknolojisi ile saniyede 1GB dosya yazıp okuyabilen bu cihaz ayrıca oldukça hafif. Yalnızca 55gr ağırlığa sahip ve orada olduğunu bile hissettirmiyor. Yine de ucuz bir seçenek değil…

LaCie Rugged

LaCie Rugged SSD
LaCie Rugged SSD| En İyi Harici SSD Önerileri

330 gram gibi nispeten fazla ağırlığa sahip olan bu modeli mutlaka görmüşsünüzdür. Apple tarafından önerildiği için mi bilinmez her MacBook kullanıcısı kendini bundan almak zorunda hissediyor gibi… Fiyatına göre rakiplerine kıyasla yavaş, ağır ve kaba görünen bu model oldukça dayanıklı. Sürekli bir şeyleri düşüren biri iseniz oldukça dayanıklı bir SSD seçeneği olabilir sizin için.

Samsung T5 SSD

Samsung T5 SSD
Samsung T5 SSD| En İyi Harici SSD Önerileri

Oldukça hafif ve küçük olan bu model 500m/s hızları ile daha çok orta sınıfa giriyor. Tasarım ve hafiflik ilkelerini koruyan daha ucuz bir alternatif.

Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: