Epic Games Apple’a Dava Açıyor

Epic Games Apple’a dava açıyor! Apple’ın da Fortnite’ı App Store’dan kaldırmasının ardından işler iyice büyüdü…

Epic Games ve Apple Arasında Neler Oluyor?

Geçtiğimiz günlerde Epic Games, Fortnite mobil oyunu için yeni bir ödeme sistemini kendi sistemine entegre etmesiyle oyun dünyasını meşgul edecek bir olaya imza attı.

Epic Games Apple’a Dava Açıyor, Ama Neden?

Epic Games Apple'a Dava Açıyor
Epic Games Apple’a Dava Açıyor

Epic Games Apple’a dava açıyor haberi basına düştüğü andan beri büyük yankı uyandırdı. İşte sebebi:

Epic Games’in bu hareketi sonrası Fortnite, önce AppStore sonrasında da Google Play Store olmak üzere bu iki firmanın uygulama mağazalarından sözleşmeyi ihlal ettiği gerekçesiyle kaldırıldı. Ardından Epic Games her iki firmaya da dava açtı.

Fornite Neden Kaldırıldı?

Fortnite Neden App Store'dan Kaldırıldı?
Fortnite Neden App Store’dan Kaldırıldı?

Madem sözleşmeye aykırı peki neden Epic Games böyle bir harekete imza attı diye düşünebilirsiniz. Bunun nedeni günümüzde Apple, Google, Steam gibi oyun ve uygulama mağazaları üzerinden satılan ürünler için bu firmalar geliştiricilerden %30 oranında bir pay alıyorlar. Bu hem geliştiricileri zorlarken bir yandan da biz müşterilerin de belası oluyor. Çünkü firmaların aldığı yüksek miktardaki pay hakkı geliştiricilerin fiyatı dengeleyebilmek için ürünlerin fiyatlarını ona göre arttırmak zorunda kalmasına neden olabiliyor. Bu olay direkt olarak müşterinin cebini vuruyor.

Bir Reklam İle Başlayan Olaylar Zinciri!1984 yılında neredeyse yeni bir şirket olan Apple, duyurmaya hazırlandığı yeni bilgisayarı Macintosh için akıllarda yer edinecek bir yol tercih etmişti. Dönemin en büyük teknoloji şirketi olan IBM için piyasayı kontrol eden şeytani patron benzetmesini yaptığı reklam filminde bu süregelen sistemi yıkıp kendilerinin bu düzeni değiştireceğini anlatmışlardı. Nitekim bu oldu da. Şu an doğrusunu söylemek gerekir ise sistemin başına oturan firmalardan birisi oldu Apple ve Google.

Yukarıda bulunan iki reklamdan üstteki Apple hemen altındaki ise Epic Games’e ait. Epic Games 1984 yılında Apple tarafından yapılan reklamı kendilerine gönderme yapacak şekilde uyarlayıp 13 Ağustos tarihinde paylaştı. Reklamda gördüğümüz üzere IBM’i sembolü olan “BigBoss” yerine kurtlu bir elma koyulmuş. Sonrasında ise bir Fortnite karakteri gelip silahını fırlatarak yeni bir ayaklanma başlatıyor.

Neredeyse Üçte Bir!

Epic Games Doğrudan Ödeme Yöntemi Tanıtıldı

Epic Games kendi sistemine yeni bir ödeme sistemini entegre etmesiyle birlikte uygulama mağazalarından kaldırılan Fortnite üzerinden Apple’ın ne kadar para kazandığı belli oldu.

İki firma arasında imzalanan sözleşmede belirtilmiş olan %30 oranında kesintiye göre, Fortnite üzerinden oyun içi satın alımları 1.2 milyar dolar seviyesinde. Anlaşma prensiplerine göre bu paranın 360 milyon doları Apple kasasına gidiyor.

Bu Savaş “Özgürlük Savaşı”

Fortnite uygulamasının mağazadan kaldırılmasının ardından Epic Games tarafından her iki firmaya da açılan dava, Epic Games tarafında duranlar için özgürlük savaşı anlamı taşımakta.

Epic Games CEO’su Tim Sweeney’in twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda “Epic Games verdiğimiz savaş tüketicilerin ve geliştiricilerin temel özgürlüğü üzerine, özel bir anlaşma istemesi üzerine değil” açıklamasının yanı sıra “Son olarak para hakkında savaş vermenin yanlış bir tarafı yok. Bunu kazanmak için çok çalıştın. Parayı harcadığında, onun bölünme şekli paranın oyun yaratmak için fon sağlanmasına mı gittiğine yoksa güçlerini oyun oynayanlar ile oyun geliştiricilerini birbirinden ayıran aracılar tarafından alındığını mı belirliyor.” açıklaması bulunuyor.

Epic Games’e Destekler Gittikçe Büyüyor!

Fortnite uygulamasının Apple ve Google tarafından sözleşme ihlali gerekçesiyle önce AppStore daha sonra da Google Play Store tarafından silinmesinden sonra Epic Games her iki firmaya da dava açmıştı hatırladığınız üzere. Bu olaydan sonra bazı dev firmalar sessiz kalmadı ve Epic Games tarafından açılan bu dava da yanında olduklarını belirtti.

Önce Spotify tarafından yapılan açıklamada “Apple’a karşı ayakta durduğu için Epic Games’i kutluyor ve firma Apple’ın piyasadaki hakim konumunu haksız şekilde kullandığı gerçeğine ışık tutuyor” diye bahsediyor.

Ardından Match Group’un sahip olduğu Tinder tarafından “Epic Games’i tamamen destekliyoruz” şeklinde bir açıklama gelerek firmanın bu savaşta hangi tarafta olduğunu belli etti.

Son olarak bu firmaların arasına Facebook’ta katıldı. Facebook Başkan Yardımcısı Fidji Simo tarafından yapılan “Apple’ın bu ağır komisyon politikasından vazgeçerek en azından küçük işletmelerin desteklenmesi gerekiyor” açıklamasında Epic Games’e destek olduğu belirtiliyor.

Haklı Mı Haksız Mı?

Bence Epic Games tarafından başlatılan bu hareket oyun geliştiricileri ve oyun oynayanlar açısından oldukça iyi bir durum. Geliştiricilerden bu denli bir pay alınması oldukça fazla. Eğer bu dava başarılı olursa yüzü gülecek olan taraflar yine bizleriz. Ancak şöyle bir durum var ki Epic Games AppStore ve Google Play Store ile imzaladığı anlaşmada kabul ettiği maddeleri daha sonra ihlal etmesi onu bu davada haksız konumuna düşürüyor. Bu yüzden Apple ve Google tarafından yapılan hamlenin oldukça doğru olduğu görülüyor. Önümüzdeki günlerde neler olacak göreceğiz!

Bu yazımızda Epic Games Apple’a dava açıyor skandalını detaylandırmaya çalıştık. Sizin de belirtmek istediğiniz bir konu varsa yorum olarak yazmayı unutmayın!


Ayrıca Apple’ın oyun kütüphanesi olan Apple Arcade’deki en iyi oyunları derlediğimiz bu yazımıza göz atmalısınız!

En İyi Apple Arcade Oyunları

Talha Demirhan
Talha Demirhan

Talha Demirhan, 23 yaşında. Bilim, teknoloji ve E-Spor ile ilgileniyor. Starcraft delisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: