Eski Model MacBook Alınır Mı? 20

Eski model MacBook alınır mı? Kimler eski model MacBook almalı ve alırken nelere dikkat edilmeli bu yazımızda anlatıyoruz!

Eski Model MacBook Alınır Mı
Eski Model MacBook Alınır Mı

Yıl 2020, ancak ekonominin getirdiği nokta yüzünden şu dönemde yeni ve güncel bir cihaz almak birçoğumuz için çok opsiyonel bir durum gibi görünmüyor.

Sonuçta herkes bir şekilde ayın sonunu getirmek zorunda. Bunları bir kenara bırakıp 10-20 bin lira gibi bütçeleri sadece bir bilgisayara ayırmak özellikle asgari ücreti düşündüğünüz zaman son derece mantık dışı kalıyor.

Peki ya MacBook kullanmak istiyorsunuz veya yaptığınız iş gereği bir MacBook kullanmanız gerekiyor. Bu da son derece olası bir durum. Geriye kalan tek çözüm eski modellere ve ikinci el MacBook almak oluyor.

Dilerseniz asıl konumuz olan eski model MacBook alınır mı sorusuna gelmeden önce neden MacBook alınmalı veya kimler MacBook tercih etmeli buna bir kısaca bakalım.

Neden MacBook Almalısınız?

Neden MacBook Almalısınız?
Neden MacBook Almalısınız?

Hayat günümüzde çok daha hızlı bir hale geldi. Birçok kişi çalışırken sürekli hareket ediyor. Ya da yoldayken de işlerine göz atmak istiyor. Bunun için en önemli konu yanında taşıdığı dizüstü bilgisayarın portatif ölçülere uyumlu olması.

Eski nesil MacBooklar bile oldukça hafif ve ince. Hareketli iş dünyasında gerçekten harika iş çıkarıyorlar.

Premium görüntüsünün yanı sıra 2012 MacBook Pro bile 2K çözünürlükte harika bir ekran deneyimi sunabiliyor.

Hafif ve taşınabilir olmasının yanı sıra bir diğer önemli husus da tabii ki batarya süreleri. MacBook işletim sistemi sayesinde düşük donanımla dahi çok iyi batarya süreleri verebiliyor. Batarya konusunda MacBook sizi büyük çoğunlukla yolda bırakmayacaktır.

Öğrenciler de okula giderken bilgisayarlarını taşımak zorunda olabiliyor. Yine portatif ölçüler devreye girerken özellikle tasarım, video düzenleme veya yazılım gibi günlük hayatı bundan ibaret olan kişiler için de MacBook almak çok doğru bir hamle olacaktır. Çünkü MacBooklar genelde sizi uzun vadede kurtarıyor, sorun çıkarmıyor.

Aynı zamanda Logic Pro X, GarageBand, Final Cut Pro gibi önemli programlar Apple bilgisayarlar ile kullanılabiliyor. Bu da bir tercih etme sebebi şüphesiz.

Şimdi de kimler MacBook almamalı bir bakalım.

Kimler MacBook Almamalı?

Bunun için en önemli topluluk kesinlikle oyuncular olacaktır. Hiç sanmıyorum ki kendini oyuncu olarak nitelendirip ve bunun için “bir MacBook alayım” diyenler olsun. Yoktur da.

Ancak şunu da bilmek gerek. Teknik olarak MacBook ile oyun oynayabilirsiniz. Ama bunu derken düşük seviyedeki oyunlardan söz ediyorum. Örneğin bir Witcher 3 oynayamazsınız. Ama League of Legends veya düşük ayarlarda Fortnite gibi oyunları oynayabilirsiniz. PUBG oynayamazsınız. Durum bundan ibaret.

Eğer “ben oyunsuz duramam” ya da bir oyun konsolu sahibi değilim, arada sırada da oyun oynamam lazım diyorsanız maalesef bunun için bir MacBook Pro tercih etmek doğru bir seçim olmayacaktır.

Sizin için iki tarafı da vaat eden ince ve nispeten hafif kasalara sahip oyuncu bilgisayarlarını önerebilirim.

Keşke Razer Blade Stealth modelleri ülkemizde de olsaydı.

Sanıyorum ki genel olarak kimler MacBook almalı sorusunu cevaplamış olduk. Gelelim asıl konumuza. Eski model MacBook alınır mı sorusunu cevaplayalım.

Eski Model MacBook Alınır Mı?

Sorumuzun cevabı aslında o kadar net değil. Çünkü bu durum MacBook’u ne için kullanacağınızla alakalı.

Günlük kullanım, yani İnternet’te gezinti, video izlemek, müzik dinlemek, yazı yazmak, mail kontrol etmek gibi işleri çok rahat şekilde halledebileceğinizi için gönül rahatlığı ile 2012 yılı modellerine kadar tercih edebilirsiniz.

Hatta grafik tasarım, yazılım veya video düzenleme gibi işler ile uğraşanlar da bu tercihi yapabilir. Ancak günlük olarak sürekli video düzenleyip özellikle de bunu 4K çözünürlük kullanarak yapıyorsa belki 2015 yılı ve üstü MacBook Pro modellerine yönelmeli. Daha aşağı modeller render süreleri ile belki sizi tatmin etmeyebilir.

İkinci el eski model bir MacBook almak şu an için ekonomik olarak daha mantıklı görünüyor. Bunun yanı sıra ise tasarımsal olarak bakarsanız neredeyse tüm MacBook’lar birbirine çok benzer halde. Tabii güncel modellerdeki kasa ölçüleri ve ekran kasa oranının yüksekliği fark yaratıyor.

Bir de Touch Bar var tabii. Bunun dışında 2015 yılı modellerin öncesinde Touch Pad “basmalı” şekilde çalışırken 2015 yılı MacBook Pro ve üst modellerinde Touch Pad daha yetenekli ve basınç sensörü ile çalışıyor. Bu da tasarım ve video düzenleme gibi işlerde öne çıkabilmesini sağlıyor.

Ancak ekran daha önce de söylediğim gibi 2012 yılı modellerinde bile neredeyse aynı. Tabii bazı gelişmeler var. Özellikle eski modellerde renk atmaları, ölü piksel gibi sorunlar daha çok boy gösterirken güncel modellerde bu sorunlar daha az görülüyor.

Eski model MacBook’lar için bir diğer avantaj da kesinlikle giriş portları. Bildiğiniz üzere son birkaç yılın MacBook modellerinde çok az giriş mevcut. Düşünün ne bir iPhone’u ne de bir USB belleği bağlayacak yeriniz yok. HDMI falan hayallerde. Tüm bunlar için ekstra bir aparat alıp sürekli yanınızda taşımanız gerekiyor demek.

Daha eski modeller bu açıdan gerçekten çok avantajlı. Çektiğiniz fotoğrafları direkt olarak kart okuyucudan bilgisayarınıza aktarmak veya bir harici diski bağlayabilmek çok büyük bir özgürlük. Gidince anlıyor insan…

Uzun lafın kısası bence kesinlikle eski model MacBook alınır mı sorusunun cevabı “evet”. Sadece ekonomik açıdan söylemiyorum bunu. Gerçekten süper hızlara ihtiyacınız yoksa sırf tasarruf yapmak için bile alabilirsiniz. Sonuçta eski modeller de yaklaşık 8 yıl sistem güncellemesi alıyor.

Gelelim şimdi de bir diğer önemli konuya…

İkinci El MacBook Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İkinci El MacBook Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
İkinci El MacBook Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci el MacBook almaya karar verdikten sonra alacağınız modelin de bazı dikkat edilmesi noktaları var. Gelin işinizi kolaylaştırmak için bunları kategorilere ayıralım.

Ekran

Şüphesiz, MacBook alırken en önemli dikkat edilmesi gereken kısım ekran olacaktır. Tabii çalışıyor olması dışında!

Kesinlikle kırık, çatlak veya renk atması, ölü piksel gibi sorunlara sahip bir ekranı tercih etmeyin. Çünkü bu bilgisayarlar ekran değişim kısmına geldiğinde yarı fiyatı maliyet çıkarıyor.

M1 İşlemcili Yeni 2021 iMac Ne Zaman Çıkacak?

Batarya

Batarya olarak tabii ki uzun süre kullanılan elektronikler oldukları için maksimum kapasitesinden uzak olacaklar. Ancak siz yine de MacBook alırken kesinlikle pil devrine ve pil sağlığı yüzdesini mutlaka kontrol edin.

Pil devri olarak 1000 devirlere kadar çalışabiliyor bataryalar. Ne kadar düşük devirler bulursanız o kadar iyi. Pil sağlığı yüzdesi olarak de %70’lerin aşağısına düşmenizi tavsiye etmiyorum.

Geliştirilebilirlik

Eğer alıp bir süre sonra RAM, batarya veya depolama olarak yükseltirim diye düşünüyorsanız kesinlikle maksimum RAM kapasitesini sorgulayın. Bazı MacBook modelleri iç mimarı bakımından komplike olabiliyor. Bunu da göz önünde bulundurun.

Kozmetik

Bu herkesin dikkat edeceği bir konu olsa da kesinlikle kırık, çizik veya eziklere sahip bir MacBook tercih etmeyin derim. Sonuçta bu çok fazla darbe aldığı anlamına geliyor.

Seri Numarasını Kontrol Edin

Alacağınız MacBook’un seri numarasını Apple Check Coverage sitesinden sorgulatın. Satın alma onayı belli olmayan modelleri tercih etmeyin veya faturasının olup olmadığını sorun.

Çünkü bu modeller ilerleyen zamanlarda başınıza bela açabilir. Eğer bir garantisiz de olsa Apple’a tamire götüreyim derseniz Apple o cihazı kabul etmeyecektir.

Faturası varsa oradaki bilgilerle siz kendiniz de satın alma onayını sağlayabilirsiniz.

Donanım Kontrolünü Yapın

MacBook’u yeniden başlattıktan sonra “D” tuşuna basılı tutun. Bu sayede Apple otomatik olarak donanım için bir tanı çalışması başlatarak herhangi bir sorun olup olmadığını size söyleyecektir.

Donanımı hatası gördüğünüz modelleri almayın.

Early-Mid-Late Takısı Önemli

Bu takılar o modelin çıkış dönemini temsil ediyor. İlk çıkan model Early iken yılın sonuna doğru çıkan model de Late versiyon oluyor. Bu aralarındaki bazı kronik sorunların giderilmiş olabileceğini gösteriyor. Mümkünse Early bir model almayın.

Apple M1 MacBook ve Intel MacBook Farkları Neler?


Bu yazımızda eski model MacBook alınır mı sorusunu yanıtladık. Ancak sizin de sormak istediğiniz ekstra sorular olursa yorumlar bölümünden memnuniyetle cevaplıyor olacağım.

Eski Model MacBook Alınır Mı? 20
WidgetUp Google News'ü Takip Edin!
WidgetUp Google News’ü Takip Edin!
Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

31 Yorumlar

 1. AvatarHarun Yanıtla

  Yıl 2020, evet macbook kullanmak istiyorum, çünkü her yere götürüp rahatlıkla tezim üzerinde çalışmak istiyorum. Arada sırada oyun olarak League of Legends oynarım, oynayabilmek isterim. İkinci el piyasasını aşağı yukarı bilirsiniz. 4500-5000 TL bütçeniz olsa nasıl bir tercih yaparsınız. Üzerine ekleyip sıfır almakta bir tercih olabilir. Cevaplarınızı bekliyorum. Teşekkürler bilgilendirmeleriniz için. Sağlıklı kalın

  1. Hakan AltunokHakan Altunok Gönderi Yazarı Yanıtla

   Merhaba, aslında şöyle bir durum var: League of Legends çok popüler bir eSpor oyunu olduğu için bulunduğu platformlar için çok optimize edildi. Macbook Pro ile dahili ekran kartına rağmen League of Legends oynayabileceğini düşünüyorum. Bu bütçe için ise ikinci el 2015 early Macbook Pro 13′ modellerine bakabilirsin.

   Amacın oyun oynamak ise bu fiyatlara bir Windows bilgisayar da bulursun. Ama taşınabilirlik ve ekran özellikleri bakımından seni tatmin etmezler. Sürekli oynamıyorum dersen temiz bir 2015 macbook pro bakabilirsin.

 2. AvatarCan Yanıtla

  Merhabalar oncelikle verdiginiz guzel bilgiler icin tesekkurler… Peki hem tasarim hemde 3d tasarim yapicak ve butcesi max 18-20 bin olucak biri icin 2.ci el veya sifir macbook veya pc laptop olarak ne onerirsiniz…
  Tesekkurler

  1. Hakan AltunokHakan Altunok Gönderi Yazarı Yanıtla

   Merhaba öncelikle 3D tasarım için güncel bir işlemci, SSD ve 16GB RAM gibi özellikleri olan aynı zamanda ekran RGB doğruluğunun yüksek olmasına önem verin. Macbook için 16 inç, Radeon Pro 5300 grafik kartlı modellere bakabilirsiniz. PC için ise Dell XPS 15 9500 modelleri fazlasıyla işinizi görecektir.

 3. Avatarenes Yanıtla

  yıl 2020 bütçe olarak 4000-5000 arası bir macbook pro düşünüyorum dizi film internette gezme az biraz da çok yüksek performanslı olmayan oyunlar (league of legends tarzı) bu şekilde kullanabileceğim bir macbook pro almayı düşünüyorum hangi modeli tercih etmeliyim 2012-2013-2014 yükseltilmiş hali mi 2015 mi bunlardan hangisini alırsam kaç yıl daha rahat işimi görür

 4. Avataryiit Yanıtla

  Acaba 1500-2500 Arası Macbook veya Başka İnce Bir Laptop Önerir Misiniz? Amung Us Felan Oynarım En Fazla Amaç video izleyip sunum hazırlamak
  ,

 5. Avatartugay Yanıtla

  Merhabalar. Yazınız çok bilgilendirici teşekkürler. Ben giriş seviyesinde ses teknolojileri ile uğraşmak istiyorum logic pro, garage band vs belki illustrator. Hepsine yeni başlayacağım için bu programları bilgisayarı yoracak düzeyde kullanamayacağım belli bir süre için. Bütçemde 2000 – 3000 arası. Bu yüzden yükseltilmiş veya standart 2010 – 11 Macbook pro – air almak mantıklı olur mu sizce yoksa fiyat bandını mı arttırmalıyım ?

 6. Hakan AltunokHakan Altunok Gönderi Yazarı Yanıtla

  Merhaba güzel yorumunuz için teşekkür ederim öncelikle. Bu tip programlar ve işlemler için en az 8-16 GB RAM ihtiyacınız olacak. Bir de SSD olması büyük önem taşıyor. 2011 model Macbook Pro işinizi çok rahat görmeyecektir ne yazık ki. Tavsiyem: eğer mümkünse biraz daha bütçe artırıp en az 2013-2014 model bir Macbook Pro düşünmeniz olacaktır. Bu işlemler sırasında birçok farklı eklentiye ihtiyaç duyacaksınız. Bu tip işlemler de RAM ve CPU tüketir, SSD olmadan verimsiz çalışır. Aksi takdirde yüksek render süreleri ve kararlı olmayan ön gösterim (preview) deneyimleri ile karşılaşırsınız.

 7. AvatarKerem Tolga Yanıtla

  Merhabalar. Ben MacBook Air 2014 ya da 2015 almayı düşünüyorum. Okuyorum(Üniversite) ve biliyorsunuz ki dersler online. Ama temel sebebim Logic X kullanacak olmam. Müzik icra eden bi insanım ve bu programı kullanmak istiyorum. Beni 2-3 sene rahat bir şekilde götürsün istiyorum. Air 2014 ya da 2015 işimi görür mü? Dikkat etmem gereken temel şeyler nelerdir?

 8. Hakan AltunokHakan Altunok Gönderi Yazarı Yanıtla

  Merhaba. MacBook Air modelleri malzeme kalitesi ve donanım olarak Pro modellere göre çok daha düşük kalıyor. 2020 model MacBook Air almayacaksanız şayet ben MacBook Air satın almanızı önermem. Logic X gibi bir programı kullanmak demek yanında birçok eklentiye de ihtiyacınız olacağı anlamına geliyor. Bu tip işlemler önemli ölçüde RAM ve CPU gerektiriyor. Ayrıca SSD olması da çok önemli. Zira işlemlerinizi yaparken çok verim alamazsınız. Bütçenizi bilmiyorum ve piyasa her geçen gün daha kötü hale geliyor. Ama önerim, mümkünse en az 2013-2014 model bir MacBook Pro almanız olacak.

  1. AvatarKerem Tolga Yanıtla

   Merhabalar tekrardan. Öncelikle tavsiyeniz için çok teşekkür ederim. Fakat o modellerin fiyatları biraz bütçemi aşıyor. Lakin daha bugün MacBook Pro 2011 buldum bir Apple Onarım firmasından. Intel Core i5 işlemci, 8GB Ram, 120GB SSD, Intel Graphics HD 3000 512mb ekran kartı var. Bütçem 3000TL. Belki 3500 maksimum o da. Ailem MacBook’ta ısrar etmemi anlamıyor ama ben özellikle Logic Pro X kullanmak istiyorum. Bu benim için çok önemli.

   1. AvatarSeda Yanıtla

    Merhabalar butcem 6500 civari grafik tasarim okuyorum ve yazilimla ugrasiyorum sizce bu fiyata 2015 macbook pro mu almaliyim yoksa daha guclu cihazlar daha mi mantikli olur. Cunku monster excalibur gibi yuksek islemcili, ram ve ekran karti yuksek laptoplar da buldum fakat emin olamadim beni 4 yil gotursun yeterli oyun lol disinda oynamam iyi aksamlar

    1. Hakan AltunokHakan Altunok Gönderi Yazarı Yanıtla

     Merhaba eğer oyun odaklı bir ihtiyacınız yoksa oyun bilgisayarına yatırım yapmanıza gerek yok bence. Genellikle hantal yapıda olurlar. Batarya performansları iyi iş çıkarmaz. Birçoğunda da kronik fan sorunları olabiliyor. Eğer League of Legends dışına çıkmazsanız 2015-2016 model MacBook Pro modellerine bakabilirsiniz. Tasarım için doğru bir ekran sizin için önemli. Bu özelliği Windows bilgisayarlarda bu bütçelere bulmanız mümkün değil. Sadece 13′ yeterli olur mu buna gidip bir yakından bakın derim.

    2. AvatarRümeysa Yanıtla

     Merhabalar, öncelikle her yoruma ayrıntılı bir şekilde cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Benim sorum ise şu, alacağım bilgisayarla office programları dışında sql yazılımı ve pyhton dillerini öğrenmek için ve sonrasında kullanmak amaçlı bir maç bakıyorum. Aslında alip 4 sene falan kullanmayı düşünüyorum. Macbook air modellerini önerdi yazılımcı arkadaşlar işini görür diye fakat ssd olarak kaç gb olması gerektiği ko;usunda kararsızım. 128 gb is görür mü yoksa 256 gb olanı almak mı gerekiyor. Bunun dışında model yılı olarak 2013e kadar gitmem çok sıkıntı yaratır mı? En fazla hangi yıl almam gerekiyor. Bütçe olarak 3500-4000 TL olarak düşünebilirsiniz

     1. Hakan AltunokHakan Altunok Gönderi Yazarı

      Merhaba yorumunuz için teşekkür ederim. Söylediklerim bütçenizi aşıyor olabilir ama programlama için 2013 kadar eski bir model almanızı öneremem. En az 8GB RAM tercih edin. Depolama konusu ise kullanışınıza göre değişebilir. Normalde 128 GB SSD yeterli olabilir ama çok fazla doluluk yaşarsanız bilgisayarınız yavaşlayabilir. Bunun için dosya depolama amaçlı bir harici HDD veya Google Drive, iCloud, OneDrive gibi bulut depolama seçeneklerine göz atabilirsiniz. 2014 – 2015 model bir MacBook Pro alabiliyorsanız daha iyi olur. Ama bu bütçenizi 4500-5000 civarlarına çıkarmanızı gerektirecektir.

 9. AvatarHüseyin Yanıtla

  Merhaba ben yazılıma başladım ve yazılım konusunda mac i önde duydum bütçem 4000 tl sizce macbook almalımıyım öyleyse öneriniz nedir ?

  1. Hakan AltunokHakan Altunok Gönderi Yazarı Yanıtla

   Merhaba, yazılımdan tam olarak kastınız nedir bilemiyorum ama evet MacBook, UNIX bazlı bir sistem olduğu için kodlama ve geliştirme konusunda daha uyumlu sayılabilir. Ayrıca hafif olması, başarılı klavyesi ve yüksek kaliteli ekranıyla avantaj sağlıyor. MacBook Pro modellerine göz atabilirsiniz.

   Malum piyasa sürekli değişiyor. Belki ikinci el 2013 model MacBook Pro bulabilirsiniz.

 10. AvatarYasar Yener Yanıtla

  Merhaba, ben günlük kullanımlar ve video düzenleme için laptop bakıyordum fiyatlar malum yüksek olduğundan ikinci el ürün bakıyorm, ilanlarda 2010 macbook air gördüm 11 inç ekran, sizde bu ürün benim işimi görür mü, daha önce macbook kullanmadım Windows bilgisayarlara oranla kullanışlılığı nasıldır internet üzerinden full programlar bulma ve kullanma açısından, teşekkürler.

  1. Hakan AltunokHakan Altunok Gönderi Yazarı Yanıtla

   Merhaba, bütçenizi bilmiyorum ama uzun vadede size yetmeyebilir MacBook Air 2010. MacBook Pro 2012 modeline yönelebilirseniz daha sağlıklı bir tercih olacaktır. Mac’e program yüklemek iPhone’da olduğu gibi çok zor değil. Windows kadar kolay da değil ama yine de işinizi görür. Windows ile genel anlamda kıyaslarsak günlük kullanımlar için Mac tercih ederdim. Doğrusu oyun ihtiyacı dışında PC benim tercihim olmazdı.

 11. AvatarNurgül Yanıtla

  Merhabalar. Tavsiyeniz için teşekkür ederim ben de bir MacBook almayı düşünüyorum fakat hangi modellere bakacağımı bilmiyorum video izlemek film izlemek derslerime girmek bir de ofis programlarını kullanmak için kullanıyorum bilgisayarı bana hangi modeli önerirsiniz bütçem de 3500 4500 arası. Benim kullandığım bilgisayar windows şu anda HPnin 2020 model bilgisayarını kullanıyorum fakat ya takas ya da satıp MacBook almayı düşünüyorum hangi modelleri bakmalıyım ve bana gereken işlemcisi rami nedir yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

   1. Hakan AltunokHakan Altunok Gönderi Yazarı Yanıtla

    Merhaba, 2014 model MacBook Pro modellerine göz atabilirsiniz. MacBook Air de uygun olabilir ancak 2019 modelden önceki MacBook Air modellerine yatırım yapmak bana şahsen makul gelmiyor.

 12. Avatarxlm Yanıtla

  iyi günler günlük kullanım , word belgeleri , powerpoint , youtube video izleme vb. için mac air 2014 istiyorum . sizce işe yarar mı ne kadar süre kullanabilirim ?

 13. AvatarCem Yanıtla

  Merhabalar, sadece gündelik işler, ara sıra photoshop ve online dersler amacıyla bir Macbook bakıyorum. Macbook Pro 2013 Late’lere biraz bakındım ancak çok bilgim olmadığı için bilen birine de danışmak istedim.
  Bütçe maksimum 3000TL Önerebileceğiniz bir model var mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: