Facebook News Yayınlandı!

Kullanıcılarına yeni özellikler sunmaya devam eden sosyal medya devi Facebook bu kez haberleri paylaşacağı bir arayüzü tanıttı. Facebook News yayınlandı!

Facebook bir süredir ana sayfasında yayınlayacağı Facebook uygulamasında Facebook News adını verdiği bölümü ABD’deki bazı kullanıcılarına sunmaya başladı bile.

Facebook News Yayınlandı!
Facebook News Yayınlandı!

Tasarım olarak iOS 13 birlikte gelen Apple News tasarımını andıran bir görünüme sahip Facebook News, “Günün Haberleri” adlı bir sekmede: günün öne çıkan önemli gelişmelerini bir araya topluyor. Kullanıma bağlı olarak sekmedeki haber türleri değişiklik gösteriyor. Kısaca zamanla Facebook ilgi alanlarınıza daha uygun haberleri bu sekmede karşınıza çıkaracak demek.

Facebook News Yayınlandı!
Facebook News – Günün Haberleri

Ayrıca isterseniz kendiniz de yayıncıları, makaleleri ve konuları gizleyerek kişiselleştirmeler yapabilirsiniz.

Sıradan bir haber paylaşım uygulamasında olduğu gibi “iş, eğlence, bilim ve teknoloji, sağlık ve spor gibi sekmeler yer alıyor.

Facebook News Yayınlandı!
Facebook News Sekmeleri

Şirket, Haberler sekmesi ile kullanıcılarını haber okumak için Facebook’tan çıkmalarına gerek kalmamasını ve yüksek kalitede haberleri Facebook News ile kullanıcıları ile paylaşabilmeyi planlıyor. Facebook kullanan kişiler için bu durum kullanışlı olabilir.

Facebook’un kullanıcılarına verdiği sözleri çiğnemesiyle dolu büyük bir geçmişi var. Facebook News ise hala test aşamasında.

Facebook Haberler bölümü konusunda geçmişte bir facia yaşamıştı. Birkaç ülkede daha önceden test edilen Facebook News Feed, yalan haberler yayınladığı gerekçesiyle başını belaya sokmuştu.

Slovakya’da test edilen sistemde yayınlanan bir yalan haberde Müslüman bir adama terörist muamelesinin yapılmasının ardından ciddi şekilde eleştiri almıştı.

Bence Facebook içerik konusunda biraz çöplüğe dönmüş durumda. Facebook’un haber içerikleri için nasıl şirketlerle anlaşmaya varacağı bu konuda kilit nokta olabilir.

İlginizi Çekebilir

Davalar söz konusu olduğunda Facebook’un bu konuda ciddi bir popülaritesi var. Bir önceki haberler sekmesi girişimi gibi bir fiyasko ile gündeme gelmek istemeyen Facebook bu kez dikkatli davranıyor olmalı.

Facebook News bugün ABD’de dağıtıma başladı. İlk etapta birkaç bir kullanıcıya dağıtılan bu özellik yakın zamanda tüm kullanıcılara gelecek.

Peki ya siz Facebook News hakkında ne düşünüyorsunuz? Facebook kullanıcıları için uygulamayı daha kullanışlı getirebilir mi?

Görüşlerinizi aşağıdaki bölümden bizlerle paylaşabilirsiniz!

Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: