Facebook’ta “Beğeni” Çağı Sona Eriyor

Instagram’ın liderlik ettiği bu yeni test aşamasındaki özelliğe Facebook da ayak uyduruyor.

Facebook'ta "Beğeni" Çağı Sona Eriyor
Facebook’ta Beğeni Dönemi Sona Eriyor
Nedir?Facebook’ta bir devir değişiyor
Bilmen GerekenlerGönderilerin beğeni sayısı gizlenecek

Yeni özellik Jane Manchun Wong’ın radarına yakalandı. Geçtiğimiz aylarda Instagram, beğeni sayılarının gizlenmesini hedefleyen bir özelliği test aşamasına almıştı. Instagram bu yeniliği, beğeni sayılarına güvenen nüfuzlu kullanıcıların aksine, buna sahip olmayan yeni atılımcıların girişimlerinin artması amacıyla yapmıştı.

Facebook'ta "Beğeni" Çağı Sona Eriyor
Test Aşamasındaki Özellik

Görselde de görüldüğü üzere eskiden kimlerin ve kaç kişinin gönderiyi beğendiği detaylarının verildiği halinin aksine kaç kişinin ve kimlerin beğendiği bilgisi artık tarih oluyor.

Geçtiğimiz Nisan ayında Instagram bu yeniliği Kanada’da ve ardından Temmuz ayında Avusturalya, Brezilya, İrlanda, Japonya, İtalyave Yeni Zelanda’da kullanım testine başladı.

Facebook hidden like totals
Facebook Gönderilerinin Yeni ve Eski Hali

Instagram’da yapılan bu yeniliğin amacı kullanıcıların refahı ve mental rahatlığı içindi. Geçtiğimiz Haziran CBS News’un Instagram yöneticisi Adam Mosseri şöyle açıkladı;

“Instagram’ın böyle bir rekabet yeri olmasını istemiyoruz. Kullanıcıların enerjilerini, daha çok sevdikleri ve önemsedikleri şeyleri insanlarla paylaşmak için harcadıkları bir yer olmasını istiyoruz.”

Instagram Like test
Instagram’ın Yaptığı Yenilik

Avatar
Büşra Güler

Adnan Menderes Üniversitesi Turizm Rehberliği mezunu, Beykent Üniversitesi Grafik Tasarım ve Anadolu Üniversitesi Web Tasarım Kodlama öğrencisi. 22 yaşında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: