FIFA 21 Alınır Mı? | FIFA 21 İncelemesi

FIFA 21 alınır mı? FIFA 21 nasıl olmuş? İşte FIFA 21 incelemesi ve yorumları!

FIFA 21 Nasıl Olmuş?

FIFA 21 Nasıl Olmuş
FIFA 21 Nasıl Olmuş?

Covid 19 pandemisi ile birlikte bu yıl neredeyse her şey sıra dışı gidiyor. Bu durumdan şüphesiz EA de etkilendi. Peki FIFA 21 bu süreçten kötü anlamda etkilendi mi?

Öncelikle belirtmeliyim ki oldukça sıkı bir FIFA serisi takipçisiyim. Bu yıla FIFA 2005 ile başladım ve her yıl tüm oyunlarını denedim veya uzun süre oynadım. Bu yüzden FIFA 21 benden sorulur!

Ama bir özeleştiri yapmam da gerekirse ne yazık ki işin Online kısmi ile çok haşır neşir değilim. Yine de gelişmeleri sizinle paylaşabilirim.

Dilerseniz FIFA 21 incelemesine başlayalım!

FIFA 21 İncelemesi

FIFA 21 bildiğiniz üzere bir DEMO sürümü ile gelmedi. Bunun yerine EA’nin abonelik sistemi olan EA Play (eski adı ile: EA Access) abonesi olan üyelere 10 saatlik tam sürüm FIFA 21 deneme hakkı tanındı.

Ben de bu süreyi kadro güncellemeleri başladıktan sonra özellikle kariyer modu ve oynanış açısından iyi bir test aşamasıyla geçirdim.

İlk olarak kariyer modundan söz edelim.

A Way To Be Dead Duyuruldu | Çok Oyunculu Türk Korku Oyunu

FIFA 21 Kariyer Modu Nasıl?

Geçen yıl FIFA 20 ile birlikte son yıllardaki en büyük güncellemesini alan kariyer modu bu sene de önemli yenilikler ile yoluna devam ediyor.

Öncelikle şunu söyleyebilirim ki geçen yıl getirilen menajer oluşturma ve düzenleme kısmı neredeyse aynı. Ne yüz ve saç düzenleme bölümüne ne de kıyafetlere dokunulmuş. Olduğu gibi duruyor. Benim gibi karakter detaylandırmaktan haz duyanlar maalesef hüsran yaşayacak. Ama uzun sakal eklemişler!

Bunun dışında gelen en büyük değişik yenilenen antrenman sistemi oldu. Artık antrenmanlarda seçtiğiniz oyunculara bireysel antrenman yaptırmak yerine tüm takıma gruplar halinde antrenmanlar verebiliyor ve bunu da program halinde aylık olarak belirleyebiliyorsunuz.

Aynı zamanda oyuncularınız için pozisyon değişimi de uygulayabiliyorsunuz. Örneğin bir orta saha oyuncusunu forvet veya kanat oyuncusu olarak devşirebiliyorsunuz. Bu değişim sadece pozisyonu için değil, aynı zamanda da oyun rolü için de sağlanabiliyor. Oyuncuların kişisel gelişimlerini sizin belirlediğiniz role göre atayabiliyorsunuz.

FIFA 21 Oynanışı Nasıl?

Konu futbol oyunlarına gelince kitle tamamen ikiye bölünüyor. Bir kısım gerçekçi bir deneyim elde etmek isterken diğer bir kısım topluluk da arcade olarak nitelendirilebilecek daha gerçek dışı deneyimi tercih ediyor.

Bu bakımdan FIFA serileri daha çok arcade bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Gerçekçilik açısından bir çabası da yok EA firmasının. Zira bu konudaki yol haritalarını da FIFA 21 ile daha iyi anlamış olduk.

FIFA 21 ile FIFA 20 arasındaki oynanış farkları neler diye bir gözden geçirecek olursak: tahmin edeceğiniz üzere pek ciddi değişiklikler yer almıyor.

Yine de EA gelecek FIFA oyunları için bence yol haritasını net belli etmiş. FIFA 21, FIFA 20 ile kıyaslandığında oynanış olarak farklılıklar bir hayli az.

Bunları kendi keşiflerime göre şöyle sıralayabiliriz:

  • Çarpışma motoru daha dengelenmiş. Artık oyuncular çarpışmalarda daha sağlam kalıyor.
  • Değişen ve alışması zaman alan diğer bir konu da kayarak müdahaleler. Her ne kadar az önce söylediklerimle ters düşse de FIFA 21 burada daha gerçekçi bir deneyim sunuyor bence.
  • Sağ analog çalımı eklenmiş. “Çevik top sürme” olarak lanse edilen bu çalım sistemi son derece arcade görünüyor. Oyuncu çok hızlı şekilde iki ayağında topu hareket ettiriyor. Fizik kurallarını aşmak üzere olan bu çalım tekniği online oyuncular için kabus olabilir.
  • Diğer bir önemli değişiklik de “rekabet modu”. Rekabet modunu açık kapatmak sizin elinizde. En azından bu var. Kariyer modu oynarken rekabet modunu açarsanız karşınızdaki yapay zeka size karşı tıpkı bir profesyonel FUT oyuncusu gibi karşılık veriyor. En azından temel aldığı şey bu. Yani yapay zeka çok daha fantastik çalımlar girişiminde bulunuyor.

    Her ne kadar güncelleme ile nispeten azaltılmış olsa da aynı çalım hareketini oyuncunun kalitesinden bağımsız şekilde defalarca tekrarladığına şahit oldum. Bu da can sıkıcı olabilir.

    İşte bu maddeden de anlıyoruz ki EA gelecek FIFA oyunları için daha gerçekçi bir oynanış deneyimi için çabalamayacak gibi görünüyor. Aksine bütün kazancını elde ettiği Ultimate Team odaklı bir oyun olmaya devam edecek gibi.

FIFA 21 Alınır Mı?

Online oynamayı düşünüyorsanız zaten kararınız bellidir. Ultimate Team oyuncuları her yıl kadro kurmaktan keyif alıyor. İşin online deneyim kısmı maalesef deneyimlediğim bir alan değil.

FIFA 21 sizin için kariyer modu veya arkadaşlarınızla oynamak anlamına geliyorsa bence alınır. FIFA 21 kariyer modu, Football Manager serilerinden alışık olduğumuz biz düzene doğru hafifçe yol alıyor gibi. Antrenman programı, bireysel gelişim gibi detaylı ve gerçekçilik katan yenilikler kariyer modu tutkunları için önemli gelişmeler.

Ancak İtalya Ligi maalesef FIFA için kanayan yara olma yolunda hızla ilerliyor. Geçtiğimiz yıl Juventus lisansını Konami’ye kaptıran EA Sports bu yıl da AC Milan ve Inter’i bünyesine tam lisanslı olarak katmasına rağmen AS Roma ve diğer birkaç İtalya Ligi takımlarının lisanslarını tamamen kaybetti.

FIFA 21 Alınır Mı? - FIFA 21 İncelemesi
FIFA 21 Alınır Mı? – FIFA 21 İncelemesi

Geçen yıl Milan ve Inter lisanslıydı ve stadyumları bile oyundaydı. Bu yıl partner anlaşması sağlandı bu da daha fazla detay, oyuncu yüzleri ve efsane oyuncular anlamına geliyor. Ama bunların dışında Roma gibi takımların logo, forma ve stadyum gibi lisanslarını kaybetti.

Kasım Ayında Çıkan Oyunlar Listesi (2020)

Bahsi geçen lisansı kaybedilen diğer İtalya takımları ligden çıkarıldı ve Dünyanın Geri Kalanı adlı lige eklendi. Kariyer mod oyuncuları bu takımları manuel olarak Serie A’ya ekleyebilir.

Pro Club için maalesef neredeyse hiçbir gelişme yok. EA bunun yerine Volta moduna yoğunlaşıyor.

Pro Club modu da FIFA 20’den neredeyse farksız.

Eğer biran önce kadromu kurayım gibi bir Ultimate Team sevdanız yoksa kesinlikle indirim yakalamayı bekleyin derim. Black Friday veya Yılbaşı İndirimleri döneminde PlayStation Store ve Microsoft Store Xbox indirimleri ya da PC için EA Masaüstü ( Origins ) gibi platformlarda ciddi fiyat düşüşleri olabiliyor.

FIFA 21 Satın Al PC

FIFA 21 Satın Al PlayStation

FIFA 21 Satın Al Xbox

  • Not: FIFA 21’yi Xbox One ve PS4 için satın alan oyuncular ücretsiz şekilde Xbox Series’e ve PS5’e geçiş yapabilecek.

Xbox Series S Hakkında Her Şey
Series X ve Series S Karşılaştırması

FIFA 21 incelemesi yazımızda FIFA 21 alınır mı gibi soruları yanıtlamaya çalıştık ve FIFA 21 yeniliklerini yorumladık. Peki ya sizce FIFA 21 alınır mı?

Merak ettiğiniz diğer noktaları aşağıdaki yorumlar bölümünden bana sorabilirsiniz!

Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: