Fotoğraf Renklendirme Programı

Hızlıca geçip giden eski yılların, ardında bıraktığı tek şey küçük siyah beyaz deli dolu bir kadrajdır. Her albümde renkli halini hep merak ettiğiniz o siyah beyaz fotoğraflardan bahsedeceğiz bu yazımızda. İşte karşınızda fotoğraf renklendirme programı siyah beyaz fotoğraflar 2020 makalemiz!

Siyah Beyaz Fotoğraf Renklendirme Uygulaması

Fotoğraf renklendirme programı siyah beyaz fotoğraflar yüklendiğinde otomatik olarak renklendiriyor. İşlem fotoğrafa bağlı olarak 10 ya da 20 saniye içerisinde gerçekleşiyor.

Fotoğraf Renklendirme Programı | Siyah Beyaz Fotoğraflar 2020
Fotoğraf Renklendirme Programı | Siyah Beyaz Fotoğraflar 2020

Uygulama Ücretsiz Mi?

Fotoğrafı renklendirme işlemini size tamamen ücretsiz sunan bu programa web sitesi aracılığı ile erişim sağlıyorsunuz.

Siteye giriş yaptığınızda karşınıza fotoğrafın URL’si aracılığı ile ya da direkt olarak klasörden yüklemek olarak iki farklı seçenek sunuluyor. Ayrıca merak eden kullanıcılar için örnek birkaç siya beyaz fotoğraf eklenmiş, dilerseniz kendi fotoğraflarınızdan önce örnek fotoğrafları renklendirerek programı test etme şansına sahip olabiliyorsunuz.

Fotoğrafı, sunulan iki farklı yoldan biri ile yükledikten sonra ekrana “Fotoğrafınız renklendiriliyor.” ibaresi çıkıyor ve bu ibare yaklaşık 20 saniye işlem tamamlanana kadar ekranda kalıyor.

Renkleri Doğru Tahmin Ediyor Mu?

Renkli hallerini ne bildiğimiz ne de tahmin edebildiğimiz fotoğrafları yüklemeden önce, zaten renkli halleri mevcut olan fotoğrafları Adobe Lightroom’da siyah beyaz hale getirip ardından renklendirme programa yükledik.

Fotoğraf Renklendirme Programı | Siyah Beyaz Fotoğraflar 2020
Fotoğraf Renklendirme Programı | Siyah Beyaz Fotoğraflar 2020

Soldaki fotoğraf fotoğrafın orijinal haliyken sağdaki fotoğraf ise program ile renklendirilmiş hali. Saç ve ten rengini neredeyse kusursuz şekilde doğru bulurken, arka planı karlı hava yerine yeşil olarak tahminlendirerek bu şekilde renklendirmiş.

Fotoğrafı renklendirme işlemi tamamlandıktan sonra oluşturulan yeni fotoğrafın altında “Renklendirilmiş fotoğrafı kaydet” ve “Fotoğrafı karşılaştırmalı olarak kaydet” ibareleri yer alıyor.

Karşılaştırmalı olarak kaydetmek için, fotoğrafın üzerinde yer alan mor renkteki uzun ince tarayıcıyı fotoğrafı bölmek istediğiniz yere getiriyorsunuz, tarayıcının sol tarafı renksiz sağ tarafı renkli olmuş oluyor. Fotoğrafı kaydetmek ise 1 saniyeden daha kısa süre içinde tamamlanıyor ve cihazınızda yerini buluyor.

Yine renkli hali daha önce de mevcut olan bir fotoğrafın renklendirilmiş halinde, tonlar uyuşmasa da renklerin doğru şekilde aktarıldığı bir görsel ile karşılaşıyoruz.

Fotoğraf Renklendirme Programı | Siyah Beyaz Fotoğraflar 2020
Fotoğraf Renklendirme Programı | Siyah Beyaz Fotoğraflar 2020

Şimdi ise gerçekten siyah beyaz olan ve renkli halinin nasıl olduğunu bilmediğimiz ve yıllar önce çekilmiş bir fotoğraf koyarak, programı test edelim. Gerçek renklerini bildiğimiz fotoğraflarda ortalama üstü bir başarı sağlayan program bu defa yine başarı sağlayabilecek mi öğreneceğiz.

Fotoğraf Renklendirme Programı | Siyah Beyaz Fotoğraflar 2020
Fotoğraf Renklendirme Programı | Siyah Beyaz Fotoğraflar 2020

Program aracılığı ile renklendirilen fotoğrafların sağ alt köşesine logo ekleniyor. Ancak fotoğrafı kırmak gibi kolay bir işlem ile logodan kurtulabilirsiniz.

Fotoğraftaki ten rengini rahatça algılayan program harika denilebilecek bir sonuç vermese de siyah beyaz haline göre çok daha ayrıntı veren bir hale dönüşüyor.

Fotoğraflar sadece bir kadrajdan ibaret gibi dursa da, belki de bir daha yan yana gelemeyeceğiniz, gözlerinizi kapadığınızda yüzünü önünde bir sis varmışçasına anımsayabildiğiniz, günün birinde yollarınızın kesiştiği ve birkaç anınıza dokunan bir dost ile eski bir ahşap çerçeve içinde sonsuza dek sarılmaktır.

Bu güzel anılarınızı ölümsüzleştirirken, nasıl çekmeniz gerektiği hakkında bilgilendirdiğimiz ve düzenleme taktikleri verdiğimiz makalelerimize göz gezdirebilirsiniz.

En İyi Fotoğraf Uygulamaları

Fotoğraf Nasıl Çekilir ve Düzenlenir?

Siyah beyaz fotoğraflar nasıl renklendirilir sorusununa yanıt getirdiğimize göre programa linke tıklayıp girerek siz de deneyebilirsiniz;

Fotoğraf Renklendirme Programı| Siyah Beyaz Fotoğraflar 2020

Fotoğrafları Adobe Photoshop ile Renklendirmek

Bir uygulama ya da program gereksinimi olmadan siyah beyaz fotoğrafı renklendirme işlemi mümkün müdür diye soruyorsanız cevabımız evet olacaktır.

Siyah beyaz fotoğraf renklendirme programları ile görsel içeriğindeki renklerin yanlış tahmini olmaksızın, renkleri kesin bir şekilde bilerek kendiniz de boyayabilirsiniz.

Eğer bu program dışında bir de uygulama arıyorsanız, fotoğrafları renklendirebileceğiniz bir uygulama da mevcut.

Fotoğraf ve video kategorisinde yirmi yedinci sırada olan uygulama ücretsiz bir şekilde maalesef sunulmuyor.

Uygulama AppStore’da 26,99 Türk Lirası ile kullanıcılarına sunuluyor.

Foto Renklendirici ve Tarayıcı 

Andorid cihazlar için de renklendirme sağlayan ve aynı zamanda ücretsiz olan bir diğer uygulama olan Colorize Images’ı linke tıklayarak indirebilir ve deneyimleyebilirsiniz.

Colorize Images İndir

Siyah beyaz fotoğrafları nasıl renklendirebileceğinizi anlattığımız makalemizin sonuna geldik. Fotoğraflarınıza renk katarak onları yenileyebildiniz mi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz!

WidgetUp Google News'ü Takip Edin!
WidgetUp Google News’ü Takip Edin!
Avatar
Büşra Güler

Adnan Menderes Üniversitesi Turizm Rehberliği mezunu, Beykent Üniversitesi Grafik Tasarım ve Anadolu Üniversitesi Web Tasarım Kodlama öğrencisi. 22 yaşında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: