Samsung Galaxy S9 Android 10 Güncellemesi Almaya Başladı

2018 model Samsung Galaxy S9 Android 10 güncellemesi almaya başladı!

Galaxy S9 Android 10 Güncellemesi

Galaxy S9 Android 10 Güncellemesi Dağıtılmaya Başlandı
Galaxy S9 Android 10 Güncellemesi Dağıtılmaya Başlandı

Söz edilen şirket Samsung olduğunda Android güncellemelerini almak bazen işkenceye dönüşebiliyor. Güncellemeleri geç almanın yanında bazı hatalı sürümlerin yayınlanıp daha sonrasında geri çekilerek düzeltmelerin yapıldığı da görülmüştü. Zaten Samsung’un bu konuda kötü ve geçmeyen bir unvanı da var.

Ancak kabul etmek gerekir ki son yıllarda bu alanda gelişme gösteriyorlar. Hala en iyi olduklarını söylenemez ama yine de önemli bir gelişim.

Samsung, 2018 yılında piyasaya sürdüğü Galaxy S9 serisi Android 8 Oreo ile gelmişti. Daha sonra Android 9 Pie ve Samsung’un yeni arayüzü olan One UI güncellemesini de alan cihaz muhtemelen son Android güncellemesi olacak olan Android 10’u da almaya başlıyor.

Peki Android 10 ile ne gibi yenilikler gelecek?

İşte Android 10 ile birlikte Galaxy S9 serisine gelen yenilikler ve geliştirilen özellikler…

Galaxy S9 İçin Android 10 Güncellemesi ve Yenilikleri

Android ocak güncelleme yaması ile birlikte dağıtılan yeni sürüm G60USQU7DTA5 / G960OUOYN7YDTA5 / G960USQU7DTA5 kod adı ile geliyor.

Galaxy S9 için Android 10 güncellemesinin boyutu ise 1.7GB – 2GB arasında.

Galaxy S9 Anroid 10 Yenilikleri Neler?

  • One UI 2 ile birlikte Android 10 sürümü

Samsung’un yeni arayüzünün ikinci sürümü olan One UI 2.0 hangi özellikler ve yenilikler ile geliyor diye merak ediyorsanız buradaki makalemizi okuyabilirsiniz.

Galaxy S9 Anroid Güncellemesi Yenilikleri

  • Karanlık Mod (Dark Mode)

Android’in resmi olarak kendi bünyesine kattığı karanlık mod özelliği Android 10 ile birlikte geliyor. Ancak bu özelliğin çok fazla şey ifade edeceğini sanmıyorum. Zira Android 9 Pie güncellemesi ile Samsung telefonlar karanlık moda kavuşmuştu.

  • Yeni İkonlar ve Renkler

Android 10 güncellemesi birlikte yeni ikonlar ve renk düzenlemeleri de geliyor.

Aynı zamanda başlıklar ve butonlar için yeniden konumlandırma yapılarak daha düzgün bir tasarım oluşturuldu.

  • Daha Akıcı Animasyonlar

Birkaç dokunuş ile animasyonların akıcılığı geliştirildi.

  • Tam Ekran Özellikleri

Tam ekran videolar için kullanılabilecek yeni kısayol hareketleri eklendi.

Güncellemenin ardından Samsung’a ait Galeri, Samsung Internet, Hesap Makinesi, Samsung Notlar ve Samsung Health gibi uygulamaların Galaxy Store’dan ilave güncellemelerin yapılması gerekiyor.

Bu özelliklerin yanında Android 10 ile gelecek olan “ekran video kaydı, yeni kısayol parmak hareketleri ve geliştirilmiş bildirim kontrolü” gibi yeniliklerin geleceğini belirtelim.

Diğer bir önemli gizlilik özelliği de Android 10 ile birlikte uygulamaların yalnızca kullanılırken “konumu kullan” seçeneğinin gelmesi oldu.

Daha önce iPhone kullananlar için bu özellik daha tanıdık gelecektir.

Bu özellik sayesinde isteğiniz dışında konum bilginizin paylaşımını sınırlayıp hem gizliliğinizi artırıp hem de batarya tüketiminden tasarruf edebiliyor olacaksınız.

Galaxy S9 Android 10 Güncellemesi Yenilikleri Neler?
Galaxy S9 Android 10 Güncellemesi Yenilikleri Neler?

Galaxy S9 Android 10 Güncellemesi Türkiye’ye Ne Zaman Gelecek?

Güncelleme ilk olarak Almanya, Hollanda ve ABD‘de yayınlanmaya başladı. Henüz beta kullanıcıları için yayınlanmayan güncelleme Türkiye ve diğer bölgeler için güncelleme dağıtımı önümüzdeki haftanın sonuna kadar gelecektir.

Beklemekten haz etmeyenler kendi sorumlulukları dahilinde, Galaxy S9 için Android 10 güncellemesini buradan indirip kendileri de kurabilirler.


Çıkan sızıntılar ile birlikte gelişini merakla beklediğimiz Samsung Galaxy S20 serisi için tüm sızıntıları ve detayları bir araya topladığımız güncel bir makalemiz var. Kamera özellikleri ile rakiplerini çok zorlayacak yeni Samsung amiral gemisi hakkındaki tüm detaylara makalemizden erişebilirsiniz.

Samsung her ne kadar hala Android güncellemesini hızlıca yayabilme konusunda bazı rakipleri kadar iyi olamasa da geçmişe nazaran bu konuda geliştiklerini söylemek mümkün.

Keşke Galaxy S10 serisi ile gördüğümüz Instagram ile özel anlaşma sayesinde paylaşılan hikayelerin kalitesinin normal Android telefonlara göre daha kaliteli olması özelliğini Galaxy S9 ve Galaxy S8 gibi cihazlarda da görebilseydik.

Hatırlarsanız Galaxy S9 ile birlikte duyurulan Ultra Ağır Çekim AR Emoji gibi özellikler birkaç ay sonra şaşırtıcı şekilde Galaxy S8 ve Galaxy S8+’a da gelmişti. Kim bilir belki farklı özellikleri yeniden eski amiral gemilerinde görebiliriz.

Ancak Galaxy S8 ailesinin Android 10 güncellemesini almayacağını belirtelim. Daha önce de söylediğimiz gibi muhtemelen Galaxy S9 serisi için de Android 10 güncellemesi son Android güncellemesi olacaktır.

Peki ya siz Galaxy S9 için yayınlanan Android 10 güncellemesini aldınız mı?

Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: