Geçmeyen Kaygı Hissi | Ne Sebep Olur?

The Mayo Clinic’in haberine göre zaman zaman kaygı hissi yaşamamız normal bir durumken bu durumun kişide kendini tekrar etmesi hiç de normal değil.

Geçmeyen Kaygı Hissi | Ne Sebep Olur?

The Mayo Clinic’e göre sürekli kaygı hissi yaşayan insanlarda yaygın anksiyete bozukluğu olma ihtimali yüksek. Amerika Anksiyete Bozukluğu Kuruluşu’na göre ABD’de her yıl nüfusun %3.1’i yaygın kaygı bozukluğu yaşıyor. Fakat yardım alabilirsiniz!

Yaygın Anksiyete Bozukluğu

Geçmeyen Kaygı Hissi | Ne Sebep Olur?

YAB’ın genel özellikleri günlük şeyler hakkında kalıcı şekilde kaygı duyulmasıdır. Bu genellikle kişilerde yirmili yaşların başlarında yaşanılan olumsuz olaylardan ötürü ortaya çıkmaktadır.

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre ülkedeki 4 milyondan fazla yetişkinde bu hastalığın görüldüğü söyleniyor. Ayrıca hastalığın kadınlarda görülme oranı daha yüksek.

Sebepler

Geçmeyen Kaygı Hissi | Ne Sebep Olur?

Tam olarak sebepleri tespit edilememiş olsa da beyindeki serotonin, dopamin ve norepinefrin gibi nörotransmitterlerin endişe konusunda muhtemelen etkili olduğu varsayılmaktadır, yine de genel olarak genetik ve yaşanılan travmaların etkisi asıl sebepler olarak görülüyor.

Diyet ve Egzersizin Faydaları

Geçmeyen Kaygı Hissi | Ne Sebep Olur?

Bu durumla baş edebilmenin birçok yolu var. İlgili kuruluşların araştırmalarına göre günlük 1.5 saatlik egzersizin anksiyete semptonlarında azaltma sağladığı görülüyor. Ayrıca alkol tüketiminin azaltılmasının yanında, Omega 3 ve B vitaminin alınması da olumlu etki gösteriyor.

Gülün

Kahkaha atmak depresyon semptonlarını azaltmada ciddi etki sağlıyor. Yeni hobiler edinmeyi deneyin. Sevdiğiniz şeyleri yapmaya çalışın. Ayrıca kendinizi hayattan soyutlaştırmaktan kaçının. Sosyalleşmek insanın doğasında var bunu unutmayın. Depresyon anlarında derin nefes alış-verişi de stresi azaltmanın yollarından birisi.

Profesyonel Yardım

Toplumumuzda ne yazık ki psikolojik destek kültürü çok geride. Bir psikologa gitmek sizi deli yapmadığı gibi utandıracak bir sebep de vermez. Bu konuda eğitim alan insanların sizi anlayıp çözüm üreterek hayatınızın düzene sokulma konusunda yardımcı olabileceğini unutmayın.

Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: