Google AI Doktorlardan Daha İyi Kanser Tespiti Yapıyor

Google AI ( Yapay Zeka) kanser tespiti söz konusu olduğunda doktorlardan daha iyi tespit yaptığı ortaya çıktı!

Google AI Mı? İnsan Gücü Mü?

Kanser Tespiti | Yapay Zeka Mı İnsan Mı?
Kanser Tespiti | Yapay Zeka Mı İnsan Mı?

Belki Google’ın yapay zeka üzerinde çalışmalar yaptığı Google AI projesini duymuşsunuzdur. Basitçe Google bu projelerde insanlık için faydalı olabilecek konularda yapay zeka ve teknolojinin faydalarından yararlanmak için çeşitli testler ve araştırmalar yapıyor.

Bu kez ise maalesef günümüzün çok popüler hastalıklarından meme kanseri üzerinde yapılan yeni bir projenin test sonuçları var.

Google uzun süredir geliştirdiği yapay zeka ile tıp dünyasına yardımcı olmak istiyor.

Google AI Meme Kanseri Tespiti Üzerinde Çalışıyor

Google AI, kanser tespiti üzerinde çalıştığı yapay zekalı sistem sayesinde meme kanseri tespiti yapmak için çalışmalar yürüttü. Yapılan bazı araştırmalar sonucunda ise ciddi gelişmeler kaydedildiği ortaya çıktı.

Nature‘nin bugün paylaştığı bir araştırma sonuçlarına göre Google’ın geliştirdiği yapay zeka Google AI, memografi olarak bilinen X-Ray taramalarında hatalı sonuçlarında %9.7’lik bir oranda hata payını düşürmeyi başardı.

Bugün, meme kanseri kadın ölümleri söz konusu olduğunda başlıca sebepler arasında ikinci sırada yer alıyor.

Meme kanserinde en önemli konu erken tespittir. Günümüzde tespit araçlarından en popüleri de memografidir. Fakat bu X-Ray cihazlar tespit yaparken ciddi hata paylarına sahipler. Bu durum da hastalığın geç tespit edilmesine yol açabiliyor.

Test Sonuçları

Google AI Meme Kanseri Tespiti Sonuçları
Google AI Meme Kanseri Tespiti Sonuçları

Google’ın gönderisine göre testler Birleşik Krallık‘da 25 bin kadın üzerinde test edilirken Amerika Birleşik Devletleri‘nde ise 3 bin kadın üzerinde test edildi.

İlk ekip yapay zekayı memografi sonuçlarını taraması konusunda geliştirdi. Ardından ise 28 bin kadının üzerinde kanserin gelişimi gözlemlendi.

Daha sonra ise yapay zekanın tespitleri hastaların raporları ile karşılaştırıldı.

Nihayetinde, yapay zeka ile birlikte sonuçlarda hata payının yüzde 9.7 oranında hata payının düştüğü tespit edildi.

Henüz Mükemmel Sayılmaz

Fakat sistem henüz tamamen mükemmel sayılmaz. Her ne kadar ciddi ölçüde gelişme görülse de bazı istisnalar söz konusu. Yapay zeka bazı durumlarda doktorların kanser teşhisi koyduğu vakaları gözden kaçırdı.

Yine de Google bu sistem konusunda ümitli. Google AI Proje Müdürü Danile Tse: “Aldığımız sonuçlardan ötürü çok heyecanlıyız.” dedi.

Ayrıca sistem üzerinde çalıştıkları ve popülerleşme süreci için uğraştıklarını belirtti.

“Doktorların Yerini Almayacak”

"Yapay Zeka Doktorların Yerini Almayacak"
“Yapay Zeka Doktorların Yerini Almayacak”

Google‘ın bu konuda belirtti bir husus da var. Google bu teknolojinin radyologların yerini almasını değil, onlara yardımcı olmasını temenni ediyor.

Zira Google, zaman zaman makinelerin kaçırdığı şeyleri radyologların tespit ettiğinin de farkında.

Yapay zekanın hayatımızı kolaylaştırdığı yadsınamaz bir gerçek. Gün geçtikçe veya bir başka deyişle teknoloji hızla gelişmeye devam ettikçe insanlık için daha fazla şey ifade ediyor yapay zeka. Birçok konuda ve alanda yapay zeka süreçleri hızlandırıyor, hata paylarını düşürebiliyor.

Kanser söz konusu olduğunda da teknolojinin gücü çok önemli bir yer alıyor. Zira insanlık bu illeti henüz tamamen yenebilmiş sayılmaz. Google’ın bu alanda çalışmalar yürütmesi harika bir haber. Umarız teknolojinin hızlı gelişimi kanser gibi büyük ve ölümcül hastalıkların sonunu getirir.

Google AI birçok farklı konuda çalışmalar yürütüyor. Zamanla bize daha fazla yardım edebilmek için hayatımızda daha çok yer alacaktır. Sonuçta makineler programlama üzerine çalıştığından hata payları oldukça düşük olabiliyor. Ayrıca teknolojinin gücü zaman zaman insan duyularının çok ötesine gittiği de doğru.

Bu sebeple insanlık gelecekte de problemlerini çözebilmek için mutlaka yapay zekanın meyvelerine ihtiyaç duyuyor olacaktır. Bu konuda kimsenin şüphesinin olduğunu sanmıyorum.

Ne yazık ki her şey toz pembe olmuyor. Yapay zeka kullanan zararlı yazılımların gelecekte nasıl bir noktaya erişebileceğinden bahsettiğimiz çok önemli bu makalemize mutlaka göz atmanızı öneriyoruz.

Öyle ya da böyle yapay zeka her zaman hayatımızda olacak ve ona son derece ihtiyacımız olan birçok alan var. Sonuçta böyle bir nimet iyi niyetlerle kullanıldığında insanlık için harika katkılarda bulunabilir.

Pekala, siz Google AI ve meme kanseri tespiti hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu sistem tıp dünyasına yeni bir boyut kazandırabilir mi?

Aşağıdaki bölümden görüşlerinizi bizimle paylaşmaktan çekinmeyin!

WidgetUp

Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: