Google Pixel 4 Gözler Kapalıyken Bile Ekran Kilidi Açabiliyor

15 Ekim’de piyasaya MadeByGoogle etkinliği ile tanıtılan Google Pixel 4, yüz tanıma teknolojisi ile gözler kapalı olsa dahi ekran kilidini açabiliyor!

Nedir?Yeni Microsoft Office Uygulaması
Bilmen GerekenlerOffice Uygulaması Excel, Powerpoint ve Word
uygulamalarını bir araya topluyor.

Son dönemde biometrik güvenlik önlemlerinin kolayca kandırıldığına şahit olduk. Son olarak Samsung Galaxy S10’un parmak izi okuyucusu cihaza kayıtlı olmayan bir parmakla kilit açması ile gündeme gelmişti.

Google ise bunlara aldırış etmeden gövde gösterisi yapıyor. Fakat bu özelliğin kullanışlı olması dışında getirdiği bazı güvenlik sorunları da var. Bu kadar kolay açılabiliyor olması kolay kandırılabileceği anlamı mı geliyor şimdilik bilmiyoruz. Bunun için gerekli testlerin yapılmasını beklemekten başka çare yok.

Google ise bu yenilikleri anlatırken kocaman ekran çerçevesinin üzerine hareket sensörü ve yüz tanıma ile ilgili birçok gelişmiş özellik eklediğini söylüyor.

Google Pixel 4 Gözler Kapalıyken Bile Ekran Kilidi Açabiliyor
Pixel 4 Yüz Tanıması Teknolojisi

Dürüst olmak gerekirse o kadar büyük bir çerçeve ile siz farklı odadayken bile kilit açabiliyor olması lazımdı(!) Şaka bir yana fakat bu kadar da geriden gelinmez ki Google… Belki daha sonra?

Görünen o ki Google Pixel 4 yüz tanıması pratik kullanımda çok kolaylık sağlayabilir. Fakat telefonunuzu siz uyurken başkası yüzünüze tutsa bile açılacağından kirli çamaşırlarınız ortaya dökülebilir. Üstelik Google bile bu durumu paylaştığı makalede doğruladı. Eğer bir Pixel 4 sahibi iseniz bir maske ile uyusanız iyi edersiniz.

Google Pixel 4 Gözler Kapalıyken Bile Ekran Kilidi Açabiliyor
FaceID Tehlikeleri

Bu yüzden Pixel 4 kullanıcıları yüz tanıma teknolojisinin keyfini çıkarırken FaceID tehlikeleri konusunda dikkatli olmalılar. Sonuçta Google güvenlik açıklıkları söz konusu olduğunda çok fazla güvenebileceğiniz bir şirket değil. Kullanırken bunları akılda tutmakta yarar var.

Google Pixel 4 Gözler Kapalıyken Bile Ekran Kilidi Açabiliyor
Pixel 4 Ailesinin Özellikleri ve Fiyatı

Siz de Google’un Android’in son sürümü ve yenilenmiş Google Asistan ile gelen yeni telefonları Pixel 4 ve Pixel 4XL ailesinin özellikleri ve Türkiye fiyatını merak ediyorsanız Mercek adlı bölümümüzde Pixel 4 ailesinin tüm özelliklerini paylaşıyor olacağız. Mutlaka göz atın!

Öneri

Sevgili Google, Pixel 4 ile yüz tanıma teknolojisini bir sonraki seviyeye çıkarmış olabileceğine inanıyor olabilirsin. Fakat bu sandığın kadar güvenli değil. Bu yüzden önerim: Opsiyon üret! Gayet açık. “Gözünüz kapalı iken de kilit açılsın mı?” benzeri bir opsiyon içi rahat olanları da olmayanları da memnun etmiş olurdu.

Peki ya siz Pixel 4’ün yüz tanıma özelliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce kullanışlı yoksa riskli mi?

Bu özellik kullanışlı mı?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: