Google Pixel 5 Nasıl Olacak?

Merakla beklenen Google Pixel 5 nasıl olacak? Bu yazımızda Google Pixel 5 özellikleri ve sızıntıları hakkındaki tüm detayları bir araya topluyor ve güncel tutuyor olacağız!

Google Pixel 5

(Son Güncelleme 21 Ağustos – Render Görselleri Sızdı)

Google’un saf Android ile her yıl çıkardığı amiral gemisi serisi Google Pixel, bu yıl farklı bir rota ile bizleri karşılıyor olacak.

Her geçen yıl özellikle kamera anlamında beğeni toplayan Google, geçen yılki Google Pixel 4 serisi ile çok iyi eleştiriler almamıştı. Rakiplerinin gerisinde kaldığını ve önemli geliştirmeleri beraberinde getirmediği için tabiri caizse topa tutuldu. Ben bu eleştirilerin bazılarını haklı bulsam da yine de Google’un üzerine gereksiz gidildiğini düşünüyorum.

Google Pixel 4 XL Kutu Açılışı ve İnceleme videomuzu YouTube kanalımızdan izleyebilirsiniz:

Görünen o ki Google bu eleştirileri bu yıl dikkate alıyor ama yine de çok büyük adımlarla gelmiyor, sadece hatalarını toparlıyor. En azından ilk izlenim öyle. Gelin birlikte Google Pixel 5 nasıl olacak bakalım!

Realme X7 Tasarımı Tanıtımdan Önce Ortaya Çıktı

Google Pixel 5 Nasıl Olacak?

Google Pixel 5 görselleri yakın zamanda sızdırıldı ve bazı özellikler açığa çıkmış oldu. Şimdi Google Pixel 5 serisi hakkındaki detaylara sıra ile bir bakalım.

Google Pixel 5 Tasarımı

Pigtou sitesinin özel haberi ile Google Pixel 5 tasarımı tamamen sızdırıldı.

Google Pixel 5 Tasarımı
Google Pixel 5 Tasarımı

Google Pixel 4 ile çentikli tasarımdan kurtulup kalın çerçeveler tercih eden Google rakiplerine kıyasla eski moda kalıyordu. Bunun sebebi de üst bölüme yerleştiren hareket sensörü (motion sense) ve yüz tanıma (Face ID) idi.

Google bu tercihini bu yıl kullanmıyor. Çerçevelerin bir hayli inceldiğini görürken, ilk olarak Samsung Galaxy S10 serisinde gördüğümüz punch hole kamera tasarımını kullanıyor.

Motion Sense özelliğinin Türkiye dahil birçok ülkede çalışmadığını düşünürsek mantıklı bir hamle olmuş. Fakat Google Pixel 4 serisinde Face ID çok iyi çalışıyordu. Onu kaybetmek üzücü oldu. Ama ince çerçeveler ve çentiksiz bir tasarım için şarttı.

Google Pixel 5 Tasarımı Ön, Yan, Arka
Google Pixel 5 Tasarımı Ön, Yan, Arka

Yan tasarımını neredeyse korurken, işler arka kısımda biraz değişiyor. Giden Face ID’nin yerine arka tarafa gelen Google Pixel 3 misali bir parmak izi okuyucu. Google bu karar değişikliğini fiyata da olumlu yansıtıyor merak etmeyin.

21 Ağustos’ta Pricebaba web sitesinden gelen detaylı render videosu ile Pixel 5 tasarımı tamamen ortaya dökülmüş oldu. Yukarıdaki sızıntılar da doğrulanmış oldu. İşte Google Pixel 5 render görselleri:

Google-Pixel-5-render-gorseli-widgetup
Google Pixel 5 Nasıl Olacak?
Google Pixel 5 Nasıl Olacak?
Google Pixel 5 Nasıl Olacak?

Google Pixel 5 önceki sızıntılar ile birebir aynı görünüyor. Dilerseniz aşağıdan Google Pixel 5 render videosunu izleyebilirsiniz:

Google Pixel 5 Ekranı

Google Pixel 5, 7 inçlik OLED bir ekrana sahip olacak gibi görünüyor. Geçen yıl batarya konusunda problem yaşayan Google bu yıl Google Pixel 5 modelinde 90 HZ ekrandan vazgeçebilir. Bu şu an için bir öngörü. 120 HZ yavaş yavaş standart haline gelirken bu hamle çok olası görünmüyor. Ama Google Pixel 5 işlemcisi hakkında çıkan söylentiler de bunu destekler nitelikte.

Google Pixel 5 İşlemcisi

9to5Google web sitesinde Google Kamera uygulamasının beta sürümündeki kodlarda yapılan keşfe göre Google Pixel 5 modeli orta segment Snapdragon 765G işlemciyi tercih edecek.

Bunun doğrulanmasını beklemekten başka çare yok. Ama Google’un yeni tercihi bu yönde olursa şaşırmayın.

Henüz bir net söylenti çıkmasa da Google Pixel 5 5G adlı bir modelin geleceği konuşuluyor. Bu modeli amiral gemisi yapıp diğer modeli de düşük bütçeli yapabilir.

Kısa bir süre önce Google Pixel 4a’nın ertelendiğini öğrenmiştik. Belki de Google Pixel 5a veya Google Pixel 5 olarak bu modeli görürüz.

Google Pixel 5 Kamerası

Google Pixel 5 Kamerası
Google Pixel 5 Kamerası

Google Pixel 5 kamera olarak yine etkilemeyi başaracaktır şüphesiz. Hali hazırda bile en iyi kameralı telefonlardan birisi.

Google Pixel 4’ün üzerine koyarak giderse bile tatmin edecektir. Zaten çok ciddi değişiklikler beklenmiyor.

Google Pixel 5 Serisi
Google Pixel 5 Serisi

Google Pixel 5 5G modelin de ultra geniş açılı lensin de kullanılarak üçlü kameraya sahip olacağı öngörülüyor.

Belki de Google Pixel 5 modeli de üçlü kamerayı kullanabilir.

Google Pixel 5 Fiyatı

Tüm bu özellik düşüşlerinin yanı sıra fiyatta da bir düşüş yaşanacak şüphesiz. Geçtiğimiz yılki modellerden tartışılan konulardan birisi de fiyatlar olmuştu.

Giriş seviyesindeki Google Pixel 5 modelinin 699 dolar fiyat etiketi ile piyasaya çıkacağı tahmin ediliyor. Doğrusu bu fiyata Snapdragon 768 ya da 765G işlemci koymak büyük bir aşağılama olacaktır.

Samsung Galaxy S20 Ne Zaman One UI 2.5 Alacak?

Şu an için Google Pixel 5 hakkında çok belirleyici detaylar yok. Tasarım konusunda net bir sızıntı olsa da özellikler için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Ancak Google Pixel 5 nasıl olacak adlı yazımız sürekli güncelleniyor olacak. Takipte kalın.

Son Güncelleme: 21 Ağustos

Google Pixel 5 Nasıl Olacak?
WidgetUp Google News'ü Takip Edin!
WidgetUp Google News’ü Takip Edin!
Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: