Google Pixel 6 Nasıl Olacak?

Google Pixel 6 nasıl olacak? Google Pixel 6 özellikleri neler? Bu yazımızda Google Pixel 6 hakkında şu ana kadar bildiğimiz her şeyi paylaşıyor ve güncel tutuyor olacağız!

Google Pixel 6

Hatırlarsanız yaklaşık bir sene önce bir Google Pixel 4 XL ilk bakış videosu paylaşmıştık. Bir süre Google Pixel kullanıcısı olarak kaldım da. Ancak pandemi sürecinden dolayı telefonumu değiştirmek zorundaydım ve istemeyerek de olsa Google Pixel 4 XL’a veda etmiştim.

Google daha sonra Google Pixel 4a ve Google Pixel 5 adlı iki model daha piyasaya sürdü. Ancak bu kez herkesi şaşırtmıştı. Zira Google Pixel 5 bir amiral gemisi değil daha çok orta-üst seviye bir telefon olmuştu. Google açıkça strateji değiştiriyordu. Genellik orta-üst seviye telefonlarda kullanılan bir işlemciye yer vererek herkesi şaşırtmıştı. En azından birçok kişiyi. Bu cümleden de anlayacağınız üzere o şaşkınlık içinde olan kişilerden birisi değildim.

Sebebi ise oldukça açık. Google Pixel 4 XL kullandım ve o telefon her ne kadar bir amiral gemisi statüsünde olsa da tam olarak hakkını veremiyordu. Harika kamera ve ses performansını ne yazık ki batarya kapasitesi ile sunamıyor ve işe yaramaz hareket sensörü gibi pahalı özellikleri ile bütçeleri aşıyordu. Google da yaptığı hataları gördü ve bambaşka bir telefon olan Google Pixel 5 modelini tanıttı. Çok daha iyi bir batarya. Telefoto lens yerine tercih edilen ultra geniş açılı ikinci lens gibi doğru adımlar attı. Bunların yanı sıra plastik, alüminyum harmanı bir arka yüzeye her nasıl olduysa kablosuz şarj ekleyebildi. En önemlisi de fiyatını 1000 dolar yerine 699 dolar fiyatına çekmişti.

Bunları size neden anlattım diye merak ediyorsunuz muhtemelen. Tam olarak Google ne düşünüyor, bunu anlatabilmek için. Google Pixel 5 beni şaşırtmamıştı çünkü Snapdragon işlemciler Google için maliyet yükseltiyordu. Google gibi her ürettiği şeyin kendi ekosisteminde olmasını isteyen bir şirketten beklenecek en büyük şey kendi işlemcisini üretebilmekti. Google Pixel 5 bir nevi geçiş süreci olacaktı. Ta ki Google Pixel 6 için yeni Google Çip hazır olana kadar.

İşte şimdi işler ilginç olmaya başlıyor. Gelin birlikte Google Pixel 6 nasıl olacak, özellikleri, çıkış tarihi ve fiyatı gibi önemli noktalara değinelim!

Google Pixel 6 Özellikleri

Google Pixel 6 özellikleri şu aşamada çok detaylı değil. Ancak bu yazımız güncel olduğu için her detay zamanla ekleniyor olacaktır. İşte şu ana kadar bildiğimiz Pixel 6 detayları:

Google Pixel 6 İşlemcisi: GS101 Whitechapel Çip

Google Pixel 6 İşlemcisi - Whitechapel GS101
Google Pixel 6 İşlemcisi – Whitechapel GS101

9to5Google’ın haberine göre Pixel 6’da kullanılacak olan işlemci Google yapımı ilk işlemci olan Whitechapel. GS101 model adı ile serinin ilki olan işlemcinin Pixel 6 serisinde kullanılması bekleniyor. Bu söylentinin ilk kokuları 2020’nin başlarında gelmişti. Google uzun süredir kendi işlemcisini üretmek istiyordu. Böylece daha fazla kontrol daha az maliyet elde edebilecekti.

Görünen o ki vakit geldi. Kod adı “whitechapel” olan serinin ilk üyesi GS101 işlemciyi 2021’nin son çeyreğinde görmeyi bekliyoruz. Söylentilere göre bu işlemci üzerinde Google ve Samsung ortak çalıştı. Teknik detayları ile ilgili pek bilgi sahibi olmasak da kesin olan şey Google artık yoluna Qualcomm ile değil kendi ürettiği işlemciler ile devam edecek.

Android 12

Android 12 Beta Nasıl Yüklenir - Talimatlar
Android 12

Detaylarını paylaştığımız bu Android 12 yazımızda yer alan ilk Android 12 Beta sürümünde göze çarpan bir detay vardı. Kodlardaki bu detaydan Pixel 6’da bir “tek el modu” özelliğinin geleceğini öğrenmiştik. Bu da belki tekrar XL modelini göreceğimiz anlamına geliyor olabilir demek.

Google Pixel 6 Kamerası

Google Pixel 6 Kamerası
Google Pixel 6 Kamerası

Google Pixel her zaman kameraları ile öne çıkmıştır. Ancak sanki son 1-2 senedir eski sihrini yapamıyor gibi hissediyorum. Belki rakipleri ilerlemiş gibi gözükse de aynı sensöre takılı kalan Google, Pixel serisindeki gelişimin önünü kapatıyordu doğrusu. Umuyoruz ki bu yıl yeni bir işlemci ile birlikte yepyeni kamera sensörlerini de görüyor oluruz.

İlk konuşulan detay ise Google Pixel 6 ön kamerası üzerine. Video konusunda sınıfta kalan ön kamera için bu yıl 4K kalitesinde video desteğinin geleceğini Google Kamera uygulamasındaki kodlardan öğrendik.

Şu aşamada çok olası görünmese de Google’ın elinde gizlenebilen bir ön kamera patentinin bulunduğunu da hatırlatalım.

Ekrana Gömülü Parmak İzi Okuyucu

Henüz Google tarafında görmediğimiz bir teknoloji daha. Umuyoruz ki bu yıl Google nihayet ekrana gömülü parmak izi okuyucuyu Pixel 6 ile birlikte getirecek.

Google Pixel 6 Fiyatı

Fiyat konusunda yine Google Pixel 5 benzeri şekilde başlangıç olarak 699 dolar civarı bir fiyat öngörülüyor.

Google Pixel 6 Ne Zaman Çıkacak?

Her zaman olduğu gibi Pixel 6 da yılın son çeyreğinde çıkacak. Tahmini olarak Pixel 6, 2021 Kasım döneminde çıkış yapacaktır.

Google Pixel 6 Türkiye’ye Gelecek Mi?

Google sürekli olarak Pixel pazarını genişletse de şu aşamada Pixel 6’nın Türkiye’ye gelip gelmeyeceği konusunda bir bilgi yok. Tahminlerime göre bu yıl da resmi olarak Google Pixel telefonları ülkemizde görmeyeceğiz.

Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: