Google Trafik Kazalarını Tespit Edip Yardım Çağıracak

Google’ın geliştirdiği Personal Safety (Kişisel Güvenlik) uygulamasının getirdiği tespit sistemi sayesinde siz araçtayken bir trafik kazalarını tespit edip yardım çağıracak!

Google Trafik Kazalarını Tespit Edip Yardım Çağıracak
Personal Safety uygulaması trafik kazalarını tespit edecek

Google Pixel telefonlarında çalışacak bu uygulama sayesinde kaza esnasında acil yardım uyarısında bulunup size yardım çağırma opsiyonu sunabilecek.

Aslında bu özellik daha önce haberini paylaştığımız Alexa Guard ile benzer bir yaklaşım sergiliyor.

Sistem ise tam olarak şöyle yürüyor:

Google Trafik Kazalarını Tespit Edip Yardım Çağıracak
Personal Safety Uygulaması Özellikleri

Uygulama kaza tespiti yaptıktan sonra birkaç saniye boyunca yüksek sesli bir alarm ile sizi uyarıyor ve sizden durumunuzun iyi olduğunu belirtmek için “Ben iyiyim” (I’m OK) seçeneğini seçmenizi istiyor. Eğer bu süre içerisinde alarmı durdurup “ben iyiyim”i seçmekte gecikirseniz uygulama acil yardım hattını arayarak sizin için yardım çağırıyor.

Üstelik uygulama acil yardım hattına sizin kaydettiğiniz tıbbi bilgilerinizi ve konumunuzu bildiriyor.

Ayrıca isterseniz uygulama ayarlarından acil durumlarda yakınlarınızın bilgilerini girerek böyle bir durumda uygulamanın yakınlarınızı da bilgilendirmesini sağlayabilirsiniz.

Google Trafik Kazalarını Tespit Edip Yardım Çağıracak
Tehdit altında olduğunuzda Personal Safety size yardım çağırabiliyor.

Kişisel Güvenlik (Personal Safety) uygulamasının bir diğer harika özelliği ise belirlediğiniz bir tuşa atayacağını özellik sayesinde hırsızlık, gasp gibi acil durumlarda tuşa basmanız sayesinde sessiz bir şekilde acil yardım hattı ve yakınlarınıza bulunduğunuz yeri ve tehlikede olduğunuzu bildirebiliyor.

Uygulamanın 15 Ekim’de Google’ın Google Pixel 4 ailesini duyuracağı etkinlikte duyurulması bekleniyor.

Uygulamanın ilk olarak ABD’de kullanıma açılacağını belirtelim. Kısa bir süre içerisinde muhtemelen Kanada’da da kullanılabilir duruma gelecektir.

Ama uygulamanın ülkemize ne zaman geleceği hakkında şimdilik bir bilgimiz yok. Bir gelişme olduğu takdirde bunu sizlerle paylaşacağımızdan hiç şüpheniz olmasın!

Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: