Instagram IGTV Tuşunu Kaldırıyor

Instagram büyük umutlarla tanıttı. Sırf onun için ekstra bir uygulama dahi yaptı. Ama beklenen ilgi ne yazık ki bir türlü gelmedi. Bir köşede durup hiç kimsenin tıklamadığı IGTV tuşu sonunda Instagram tarafından kaldırılıyor.

IGTV Tuşu Kaldırılıyor

Instagram IGTV Tuşuna Veda Ediyor
Instagram IGTV Tuşuna Veda Ediyor

Sizin de şu sıralarda her yerde görmek olduğunuz Bir Facebook Şirketi etiketi altında milyonlarca kullanıcıya sahip en popüler sosyal medya uygulamalarından Instagram için bazı konularda işler pek yolunda gitmiyor.

Instagram’ın ilgi çekeceğini düşündüğü IGTV beklenen ilgiye ulaşamadı. Aslında en büyük sorun IGTV için ayrılan özel bölüme insanların ihtiyacının olmaması. Kullanıcıların çoğu aradığı IGTV içeriklerini ana sayfalarında görebiliyorlar. Bu nedenle bir köşede kalan IGTV tuşu artık gereksiz görülüyor. Instagram kullanıcılarının bir türlü dikkatini çekemediği IGTV tuşu için artık çok geç.

Instagram’ın temel olarak 1 dakikadan fazla video içeriklerinin yayınlamasını sağlayan bölümü düşünülen kadar ilgi görmüyor.

Ana sayfada sağ üst köşede bir konuma sahip IGTV tuşu kullanıcılar tarafından yeterince ilgi görmedi.

Facebook Yetkilisi Açıkladı

Techcrunch‘a konuşan Facebook yetkilisi İnsanların IGTV içeriği üretip, videoları keşfetmelerini kolaylaştırmak için çalışmaya devam ediyoruz ve öğrendik ki birçok insan IGTV videolarını ana sayfadan ya da keşfet bölümünden erişiyor. Bir kısım da kendi uygulaması olan IGTV uygulamasından erişim sağlıyor. Çok azınlıkta bir kullanıcı kitlesi Instagram’daki IGTV tuşunu kullanıyor. dedi.

Hedefimiz Instagram’ı mümkün olduğunca basit halde tutmak, bu yüzden de ana sayfadaki IGTV ikonunu bu bilgiler ve geri bildirimler dahilinde kaldırıyoruz.”

Instagram kullanıcıları IGTV videolarını izlemek için ekstra bir uygulamaya veya butona genel olarak ihtiyaç duymuyor. Zaten birçok kullanıcı hali hazırda IGTV videolarına ana sayfalarından erişebildiği için Instagram böyle bir karar aldı.

IGTV Neden İlgi Görmüyor?

Kabul edelim ki ben dahil birçok Instagram kullanıcısının Instagram’a girme sebeplerinden en büyüğü kesinlikle IGTV değil. Peki kullanıcılar ve içerik üreticilerinin ilgi eksikliği neye dayanıyor olabilir?

Belki de birçok içerik üreticisinin IGTV hakkında çok heyecanlı olmamasının temel nedeni henüz YouTube’da olduğu gibi bir gelir sağlayamamasıdır. Zira video üreten insanlar zaten para kazanabildiği YouTube’ın yanında hiçbir gelir sağlamayacak IGTV için ekstra bir uğraş vermeyecektir.

Gelir kazanamamanın yanında, YouTube ve TikTok ile kıyaslandığında videoların izlenme oranının da bir hayli düşük olduğu IGTV için işler hiç açıcı değil. Bu da birçok içerik üreticisinin IGTV kullanma konusunda tereddüt yaşamasına neden oluyor haliyle.

Bu hafta geçtiğimiz günlerde AdWeek Social Pro’nun paylaştığı haberde IGTV’nin gözden düşmeye başladığına dair bir kanıtımız daha oldu.

Habere göre, Instagram yakın zamanda ana sayfada paylaşılan videoların maksimum süresini artıracak. Yani muhtemelen artık bir dakikadan uzun videolarınızı IGTV yerine direkt gönderi olarak paylaşabileceksiniz.

Bu durum da IGTV için işlerin kesinlikle umulduğu gibi gitmediğine kesin bir kanıt.

IGTV her ne kadar “dikey video” özelliğini getirmiş olsa da anlaşılan o ki IGTV için sular ısınmaya başlıyor.

Her ne kadar “dikey video” mantığının mobil cihazlar için mantıklı bir strateji olduğuna inansam da, başından beri gelmemesi ve yatay videoların dikey video haline dönüştürülmesi için uygulama için bir aracın bulunmaması da bu konudaki ilgi eksikliğini getiriyor.

Şu durumda Instagram, IGTV için çabalamak istiyorsa yapması gereken en önemli şey içerik üreticilerine kazanç sağlayarak video üretmeye teşvik etmesi olacaktır.

IGTV Video Kalite Problemi

Diğer bir önemli konu da kesinlikle yüklenen videolarının kalitesi olacaktır. Birçok Instagram kullanıcısı videoları izlerken video kalitelerinden şikayet ediyor. Bu anlamda da rakiplerinin gerisinde kalan Instagram mücadele etmek istiyorsa video kalitesini yükseltmek zorunda.

Hazır video kalitesinden söz etmişken fotoğrafların çözünürlükleri de azıcık yükseltilseydi fena olmazdı.

TikTok’ın muhteşem yükselişinin ardından Instagram kendini tehdit altında hissediyor olmalı. O zaman IGTV için ya çok daha fazla uğraşıp bir geri dönüş yapılacak ya da artık çok geç deyip IGTV için sonun geldiğini kabullenmek gerekecek.

Her neyse, özetle IGTV için işler yolunda değil. Instagram’ın bu konudaki bir sonraki hamlesi de merak konusu. Öyleyse, siz IGTV hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce kullanılışlı mı yoksa ne işe yaradığından bile haberiniz yok muydu?

Aşağıdaki bölümden görüşlerinizi bizimle paylaşmaktan çekinmeyin!

Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: