iMessage Android’e Gelecek mi? 2021 | Android için iMessage

iMessage Androide gelecek mi? Android için iMessage yolda mı? iPhone mesajlaşma özelliği Android telefonlara ne zaman gelecek? Apple iMessage’ı Google Store’a getirecek mi?

iMessage Android'e Gelecek mi? | Android için iMessage
iMessage Androide Gelecek mi? | Android için iMessage

iMessage Android’te Kullanılır mı?

2011 yılında piyasaya çıkan iMessage özelliği iki iOS ya da MacOS kullanıcısı arasında kolay bir mesajlaşma özelliği sunuyor. Apple cihazlar arası yapılan mesajlaşmalarda mesaj baloncuğu mavi renkte iken Android bir cihaz ile mesajlaşmada bulunan bir Apple kullanıcısına mesajlaşma baloncuğu yeşil olarak görülmekte.

10 senelik iMessage serüveninde pek çok güncelleme ile mesajlaşmak çok daha kolay bir hale geldi. İki Apple cihazı arasında “Okundu” bilgisi gibi temel özelliklerden ziyade Animoji ve birçok mesaj animasyonu, çizim yapma gibi eğlenceli özellik kullanıcıları ile buluştu.

Apple kullanıcıları mesajlarını yalnızca iPhone’dan değil, MacBook ya da iPad’lerinden de kontrol edebiliyor. Bu da pek çok kolaylığı beraberinde getiriyor.

iMessage Android'e Gelecek mi?
iMessage Androide Gelecek mi?

iMessage Android’e Gelecek mi?

Apple, iOS’in sunduğu iMessage’ın mavi baloncuklarının Android’e geçiş yapmak isteyen kişilerin önünde büyük bir engel olduğunun farkında ve bu nedenle hizmet, Google’ın mobil işletim sisteminde hiç görülmedi. Bu, iPhone üreticisiyle olan hukuki anlaşmazlığının bir parçası olarak Epic Games’ten bir mahkemede açıklanan bazı üst düzey yöneticiler de dahil olmak üzere Apple çalışanlarının ifadelerine ve e-postalarından biliniyor.

Epic, Apple’ın bilinçli olarak müşterileri kendi cihaz ekosistemine kilitlemeye çalıştığını ve iMessage’ın bunu yapmasına yardımcı olan temel hizmetlerden biri olduğunu savunuyor. Apple’ın İnternet Yazılım ve Hizmetleri kıdemli başkan yardımcısı Eddy Cue, yazılım mühendisliği kıdemli başkan yardımcısı Craig Federighi ve Apple Fellow Phil Schiller tarafından argümanını desteklemek için yapılan yorumlara atıfta bulundu.

iMessage Android'e Gelecek mi?
iMessage Android’e Gelecek mi?

Android’te Neden iMessage Mevcut Değil?

“Apple evren uygulamasından ayrılmanın en zor ve neredeyse 1 numaralı nedeni iMessage … iMessage Apple ekosisteminde ciddi bir kilitlenme anlamına geliyor,” adı açıklanmayan eski bir Apple çalışanının 2016’da bunu bir e-postaya koyması ve Schiller’in bunu yanıtlamasını istemesi “iMessage’ı Android’e taşımak bize yardım etmekten daha çok zarar verecek, bu e-posta nedenini gösteriyor.”

İlginizi Çekebilir

Telefonla Fotoğraf Nasıl Çekilir? | Telefonla Güzel Fotoğraf 2021

Epic dosyalamasına göre Federighi’nin endişesi, “Android’de iMessage, iPhone kullanan ailelerinin çocuklarına Android telefon vermelerinin önündeki engeli kaldırmaya hizmet ederdi. Yıllar içinde Android’de iMessage’ı kullanmanın geçici çözümleri ortaya çıkmış olsa da, hiçbiri gerçekten uygun veya güvenilir olmamıştır.

Epic’in Eddy Cue’ya atıfta bulunduğu dosyaya göre Apple, 2011’de iOS 5 ile mesajlaşma hizmetinin başlatılmasının ardından Android için iMessage’ı 2013 yılının başlarında “geliştirmemeye” karar verdi. Cue, Apple’ın “Android’de birlikte çalışan bir sürüm yapmış olabileceğini kabul ediyor. iOS “böylece” her iki platformun kullanıcıları birbirleriyle sorunsuz bir şekilde mesaj alışverişi yapabilecekti. ” Açıktır ki, böyle bir versiyon asla geliştirilmedi.

Epic, iMessage ile birlikte, kilitlenmeye katkıda bulunduğunu iddia ettiği bir dizi başka Apple hizmetinden bahsediyor. Bunların arasında Steve Jobs’un WWDC 2010’da açık bir endüstri standardı olacağını duyurduğu görüntülü sohbet hizmeti FaceTime da yer alıyor. FaceTime daha sonra iPhone, iPad ve Mac’lerde piyasaya sürüldü, ancak resmi olarak Apple olmayan cihazlar için mevcut değil.

iMessage’ınızı iPhone’unuz yanı sıra MacBook’unuzda da kullanabilirsiniz;

MacBook’ta iMessage Nasıl Kullanılır?

iMessage Android'e Gelecek mi?
iMessage Android’e Gelecek mi?

Her ne kadar geçtiğimiz yıllar süresince Android cihazlar için de kullanılması için farklı yöntemler denenmiş olsa da çok başarılı olunamadı. iMessage, Apple’ın Android’e karşı sahip olduğu silahlarından yalnızca biri, diğer dikkat çekilmesi gereken ayrıntı ise Apple’ın bunun net şekilde farkında olması.

iMessage Android'e Gelecek mi? | Android için iMessage
iMessage Android’e Gelecek mi? | Android için iMessage

2011 yılında piyasaya sürülmüş olan iMessage’ın 2013 gibi erken bir zamanda Android’e gelmesinin Apple ekosistemine vereceği zararın farkına varıp, Google Play’e uygun versiyonunu üretmemeye karar vermiş olması uzun yıllar daha iOS ve MacOS işletim sistemlerinden bir başka sistemde görünmeyeceğini kesinleştiriyor.

2021 iMac Ne Zaman Çıkacak?

Avatar
Büşra Güler

Adnan Menderes Üniversitesi Turizm Rehberliği mezunu, Beykent Üniversitesi Grafik Tasarım ve Anadolu Üniversitesi Web Tasarım Kodlama öğrencisi. 22 yaşında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: