Instagram Reels Nedir?

Instagram Reels nedir, nasıl kullanılır? İşte Instagram yeni özelliği Reels hakkında her şey!

Instagram Reels

Son günlerde bazı videoların köşesinde gördüğümüz Instagram Reels yazısı çok dikkat çekti. Instagram, sessiz sedasız yeni bir yola giriyor olabilir.

Reels videoları tıpkı Vine ve TikTok ile gördüğümüz kısa ve genellikle komik içeriklerden oluşuyor.

Şimdi dilerseniz Instagram Reels nedir, bir detaylara bakalım!

Instagram Reels Nedir?

Instagram Reels Nedir?
Instagram Reels Nedir?

ABD başkanı Trump, Amerika’da TikTok’un kapanacağını söylediği andan beri ortalık karışık. Önce Microsoft, ” ben TikTok’u satın alacağım dedi, doğruladı.” sonra da Apple da TikTok’u satın alabilir diye iddialar çıktı ortaya. Apple yalanladı tabii bu iddiayı. Ama Microsoft’un niyeti ciddi görünüyor!

Bunların ardından da sessizce Instagram sahneyi devraldı ve dedi ki “TikTok gidebilir, biz Instagram Reels ile geliyoruz.” Yani böyle demiştir içinden Zuckerberg ve ekibi…

Öncelikle bunun ayrı bir uygulama olduğunu söyleyelim. Instagram Reels, Instagram uygulamasında yer alan yeni bir sekme sadece. Ama basitçe size TikTok’u vaat ediyor.

Instagram Reels size 15 saniyelik kısa videolar çekebilme imkanı ile üzerine ekleyebileceğiniz müzik, filtre ve efekt kütüphanesi sunuyor.

Instagram Reels videolarını da Instagram Keşfet bölümünde bir sekme altında görebiliyorsunuz. Bu kısım TikTok keşfet sekmesi ile benzer bir yapıya sahip.

Instagram Reels Nasıl Kullanılır
Instagram Reels Nasıl Kullanılır?

TikTok ile temel fark işin maddi bölümünde ortaya çıkıyor. Şimdilik bu videolar karşılığında Instagram içerik üreticilerine para ödemeyecek. Ama Instagram, uygulama içerisinde sponsor anlaşmaları yapmanıza olanak sağladığı için dolaylı yoldan para kazanmayı vaat ediyor zaten.

Tüm bunların yeterince içerik üreticisini bir araya toplamayacağını düşünüyorum yine de. Zaten IG TV de bu yüzden istediğini alamadı ya. Eğer Instagram, kullanıcılarına Reels videoları ile para kazandırmanın bir yolunu bulursa işte bu TikTok için büyük bir darbe olabilir.

Zira birçok ülkede TikTok’un kapatılacağı konuşuluyor. Aynı şekilde Türkiye’de TikTok kapatılacak mı sorusu gündemde.

Böyle bir durumda doğru hamlelerle Instagram, popülaritesini Instagram Reels videoları ile daha da katlayabilir.

Bir diğer konu da Instagram’ın filtre yetenekleri. Her ne kadar TikTok ve Snapchat de filtre ve efekt konusunda başarılı olsa da Instagram bu konuda ciddi bir popülariteye sahip. Birçok kullanıcı ve marka hesaplar kendi filtrelerini ve efektlerini oluşturarak kullanıcılara sunuyor.

Durum böyle olunca da Instagram Reels videosu çekmek çok daha cazip görünebilir. Instagram Reels başarılı olabilir mi zamanla göreceğiz.

Snapchat TikTok’a Dönüşüyor

Instagram Reels Nasıl Kullanılır?

  • Instagram Reels videosu çekmek için Instagram Stories bölümüne girip alt sekmeden Reels’i seçmeniz gerekiyor öncelikle.
  • Daha sonra dilerseniz kendiniz video çekebilir ya da videolarınızı yükleyerek birleştirip, efektler ve müzikler ekleyebilirsiniz.
Instagram Reels Nasıl Video Çekilir
Instagram Reels Nasıl Video Çekilir?
Instagram Reels Müzik Ekleme
Instagram Reels Müzik Ekleme

Instagram’da WidgetUp’ı Takip Et


iPhone ile Fotoğrafta Boy Uzatma (Uygulama İndirmeden)

Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: