iOS 13.6 Ne Zaman Çıkacak? – iOS 13.6 Özellikleri

iOS 13.6 ne zaman çıkacak? Yeni iOS güncellemesi iOS 13.6 özellikleri neler? Hangi yenilikler ile gelecek?

iOS 13.6

iOS 13.6 Ne Zaman Çıkacak
iOS 13.6 Ne Zaman Çıkacak

Apple, iOS 13.5 ve akabinde iOS 13.5.1 güncellemelerini yayınladıktan sonra iOS 14 duyurusu yapılmışken işinin henüz iOS 13 sürümü ile bitmediğini daha gösteriyor.

Normal şartlarda Apple yeni büyük iOS güncellemesine yaklaşan dönemlerde bu kadar sık güncelleme yayınlamazdı. Doğrusu iOS 13 kararlılık ve batarya tüketimi konusunda çok sorunlu bir güncelleme de olmadı. Fakat yine de Apple, iOS 13 sürümü ile ilgilenmeye devam ediyor.

Buna sebep olan bazı unsurlar var. Birincisi şüphesiz Covid-19 süreci. Bu süreçte insanlara yardımcı olabilecek destekleri iOS 13.5 güncellemesi ile sunmuştu. Geliştirmeye de devam ediyorlar. İkinci bir konu ise son günlerde sesi ciddi şekilde yükselen iOS 13.5 Jailbreak olmalı. iOS 13.5 çıktığı gün kırıldı ve jailbreak sürümü yayınladı.

Apple Translate Uygulaması Tanıtıldı

Apple bundan hoşnut olmadı tabii. Hatta sorsanız Apple’a muhtemelen Android’in iOS karşısındaki rekabetine kıyasla jailbreak konusu daha can sıkıcıdır onlar için.

iOS jailbreak geçtiğimiz yıllarda çok daha yavaş bir süreçti. Kullanıcıların belli sürümlere güncellemeleri jailbreak için uygunsuz bir ortam oluşturuyordu.

Ancak günümüzde Apple ile eşzamanlı şekilde jailbreak güncellemesi bile geliyor. Apple bunun önüne geçmek için şu sıralar ciddi mesai harcıyor desek yeridir. Sonuçta bu bir güvenlik açığı.

Deezer Nasıl? | Deezer İncelemesi

iOS 13.5.1 güncellemesi de jailbreak’in önünü kesemedi ve Apple, iOS 14 öncesinde iOS 13 için bir güncelleme daha yayınlama kararı aldı. iOS 13.5.5

Daha sonra, tıpkı geçtiğimiz iOS 13.5 güncellemesinde olan isim değişikliği burada da yaşandı. iOS 13.5.5 Beta 1 olarak yayınlanan güncelleme ikinci beta sürümü ile iOS 13.6 Beta 2 ismini aldı. Peki iOS 13.6 özellikleri neler?

iOS 13.6 Özellikleri

iOS 13.6 Özellikleri
iOS 13.6 Özellikleri
 • Apple News+ Sesli Haberler

  Ülkemizde henüz kullanımda olmayan AppleNews+ iOS 13.6 ile birlikte bazı haberler için sesli haber desteğini getiriyor. Haberler mini podcastler aracılığı ile dinlenebiliyor.
 • Otomatik iOS Güncellemeleri

  iOS 13.6 Beta 2 sürümü ile keşfedilen bir diğer özellik de “otomatik iOS güncellemeleri” yeniliği oldu. Yeni özellik ile artık iPhone arka planda sadece yeni güncellemeyi indirmekle kalmıyor, dilerseniz telefonu kullanmadığınız anda otomatik yüklemeye başlıyor.
 • Yeni Cihazlar İçin Destek

  Haziran ayında yapılacak WWDC etkinliğinde tanıtılması beklenilen AirPods Studio ve AirTags cihazları için iOS 13.6 bir destek getirebilir.

  Zira iOS 14, Eylül ayında yayınlanacak.
iOS 13.6 Otomatik Güncelleme Özelliği
iOS 13.6 Otomatik Güncelleme Özelliği

Doğrusu Apple sessiz sedasız bu güncellemenin Beta sürümünü paylaştı. Ne güncelleme açıklamasında ne de resmi web sitesinde güncellemenin ne gibi yenilikler ve düzeltmeler yapıldığına dair bir açıklama yapıldı.

Görünen o ki Apple biran önce jailbreak güvenlik açıklarını defetmek istiyor. Bakalım iOS 13.6 Beta 3 veya iOS 13.6 tam sürümü ne gibi yenilikler ve düzeltmeler içerecek.

Güncelleme geldikçe bu yazımızı düzenliyor olacağız. Bu yüzden WidgetUp‘ı takipte kalmaya devam edin!

iOS 13.6 Ne Zaman Çıkacak?

Apple, iOS 13.6 Beta 2 sürümünü 9 Haziran itibari ile paylaştı. Peki ya iOS 13.6 ne zaman çıkacak?

 • iOS 13.6 çıkış tarihi ne zaman tahmin etmek çok kolay olmayacak.

  iOS 14 Public Beta 2 geçtiğimiz günlerde çıkış yaptı. Aynı zamanda iOS 13.6 GM sürümü de paylaşıldı. Bu da iOS 13.6 eli kulağında demek. Tahminlere göre 14 – 21 Haziran tarihlerinde çıkış yapması bekleniyor.

iOS 14 ile gelen ön kamera ayna modu modu hakkındaki yazımıza göz atabilirsiniz.

iPhone Ön Kamera Ayna Modu Nasıl Kapatılır?

Açıkçası Apple, iOS 13.6 güncellemesi ile daha çok güvenlik güncellemeler üzerine yoğunlaşmış gibi görünüyor. Batarya optimizasyonu üzerine pek bir gelişme olmayacak. Zira iOS 13.6 Beta 2 sürümünü kuran kullanıcılar da batarya tüketimi konusunda herhangi bir değişiklik görmediklerini söylüyor.

Sanki daha eski iPhonelar için de batarya optimizasyonu ile ilgili geliştirmeler ihtiyaç var gibi görünüyor. iPhone 11 serisi ile birlikte batarya konusunda iyi iş çıkaran Apple, umarım ki yakında eski iPhoneların batarya tüketimi üzerine de çalışmalar yapar.

iOS 13.6 Çıktı!

Güncelleme: 15 Haziran

Bugün itibariyle destekli tüm iPhone modellerine iOS 13.6 güncellemesi geldi. Yazılım güncelleme menüsünden indirebilirsiniz.

iOS 14 Beta Nasıl Kurulur?

Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: