iOS 14.5 Ne Zaman Çıkacak?

iOS 14.5 ne zaman çıkacak? iOS 14.5 yenilikleri neler olacak, Beta süreci nasıl ilerleyecek? Kısacası iOS 14.5 güncellemesi hakkında merak edilen tüm detaylar güncel şekilde tek bir yazıda!

iOS 14.5 Güncellemesi

(03 Mart): iOS 14.5 Beta 3 Yayınlandı.

iOS 14.5 Ne Zaman Çıkacak? - iOS 14.5 Yenilikleri ve Çıkış Tarihi
iOS 14.5 Ne Zaman Çıkacak? – iOS 14.5 Yenilikleri ve Çıkış Tarihi

iOS 14.4 çıkalı kısa bir süre oldu ama Apple güncelleme konusunda hız kesmiyor. iOS 14.5 Beta 1 güncellemesini yayınladılar bile. Biz de bu yazımızda iOS 14.5 ne zaman çıkacak, ne gibi yenilikler getirecek ve Beta süreci nasıl ilerleyecek hepsini güncel şekilde derliyor olacağız.

Eğer iOS 14.4 güncellemesini henüz kurmadıysanız iOS 14.4 güncellemesi şu anda indirilebilir durumda. iOS 14.4 yenilikleri ve diğer detaylar için aşağıdaki yazımıza göz atabilirsiniz.

iOS 14.4 Yenilikleri

Gelelim iOS 14.5 güncellemesine! iOS 14.5 yenilikleri neler, çıkış tarihi ve Beta sürecini aşağıdan takip edebilirsiniz.

iOS 14.5 Yenilikleri

iOS 14.5 Apple Watch ile Face ID Açma Özelliği
iOS 14.5 Apple Watch ile Face ID Açma Özelliği
Görsel: MacRumors YouTube

iOS 14.5 yenilikler listesi:

 • Gizlilik Takibi:

  Apple ile Facebook arasında geçen davayı hatırlıyor musunuz? İşte o davaya sebep olan yenilik şimdi aktif oluyor. iOS 14.5 güncellemesi ile birlikte gelen Gizlilik Takibi özelliği sayesinde kullandığınız uygulama sizin verilerinizi reklam amaçlı kullanıyor ise uygulamaya girerken bir uyarı ile karşılaşacaksınız. Dilerseniz uygulamanın sizin verilerinizi takip etmesini engelleyebiliyor olacaksınız. Harika değil mi? Biz kullanıcılar için öyle tabii. Reklam verenler için değil.
 • PlayStation 5 ve Xbox Series X Kontrolcü Desteği:

  Yeni nesil konsolların kontrolcüleri artık iOS 14.5 ile birlikte destek sağlanmış olacak. Bu ne anlama geliyor peki? Destekli oyunlar için bir oyun kumandası kullanabiliyor olacaksınız. Hatta oyun içerisinde örneğin PS5 DualSense üzerindeki Share butonu ile ekran görüntüsü veya video kaydı başlatabiliyor olacaksınız.

  Aynı zamanda Xbox’ın geliştirdiği XCloud teknolojisi ile telefondan oyun oynamayı mümkün kılan sistem için de Xbox Series X kontrolcüsünü kullanabiliyor olacaksınız!
 • Apple Watch ile Face ID Açma:

  FaceID harika bir güvenlik seçeneği. Eminim birçok kullanıcının vazgeçilmezleri arasındadır. Ancak söz konusu pandemiden dolayı Face ID bir işkenceye dönüştü desek yeridir. Örneğin otobüstesiniz ve ne yazık ki kalabalık zor ayakta duruyorsunuz. Gelen mesajı cevaplamanız gerek ama Face ID maalesef sizin yüzünüzü maske varken tanımıyor.

  iOS 14.5 ile artık Apple Watch (WatchOS 7.5+) kolunuzdayken direkt olarak iPhone kilidi açılabilecek. Bu tıpkı Apple Watch ile Mac bilgisayarı açma sistemi gibi çalışıyor. Ne yazık ki bu özellik AppStore alışverişlerinde uygulanmıyor.
 • Müzik Uygulaması Değişiklikleri:

  Müzik uygulamasında Sizin İçin sekmesi yeniden düzenlendi. News uygulamasındaki arama bölümü ayrı bir kısma taşındı. Ayrıca Podcast uygulaması baştan aşağı yeniden düzenlendi.

  Artık şarkıları sağa kaydırarak sıraya ekleyebilir veya sola kaydırarak şarkıyı indirebilir veya listeden çıkarabilirsiniz. Ayrıca üç nokta menüsündeki animasyon değiştirildi.
 • 200’den Emoji Eklendi:

  AirPods Max emojisi Beats emojisinin yerini alırken toplamda 200’den fazla yeni emoji eklendi.
 • MagSafe Çıkarıldı Uyarısı:

  iPhone 12 modellerinde MagSafe’i iPhone’dan çıkardığınız zaman bir haptic titreşim geri bildirimi alacaksınız.

Şimdilik önemli yenilikler bunlar. Bu liste iOS 14.5 Beta 2 güncellemesindeki yenilikleri baz alarak oluşturulmuştur. Beta sürecinde gelen değişiklikler ve nihai sürümde yapılan düzenlemeler zamanla listeye eklenecektir. Güncellemeler için aşağıyı takip edin.

iOS 14.5 Beta 2 Yayınlandı (16 Şubat)

 • iOS 14.5 Beta 2 güncellemesi 16 Şubat tarihinde yayınlandı. Eklenen özellikler yukarıdaki iOS 14.5 yenilikleri listesine eklenmiştir.

iOS 14.5 Beta 3 Yayınlandı (03 Mart)

 • iOS 14.5 Beta 3 güncellemesi 03 Mart tarihinde yayınlandı.

iOS 14.5 Ne Zaman Çıkacak?

Gelelim en önemli konuya. Bu iOS 14.5 ne zaman gelecek? Öncelikle şu an için vereceğimiz her bilginin tahmini olduğunu belirtmek istiyorum. Zira Apple bazen 7 Beta güncellemesi yayınlarken iOS 14.4 güncellemesi ile de sadece 2 Beta güncellemesi yayınlayarak nihai sürüme geçiş yaptı.

 • Hala Beta aşamasında olan iOS 14.5 güncellemesinin üçüncü Beta sürümünün 1-5 Mart tarihlerinde yayınlanması öngörülüyor. Yüksek olasılıkla 2 veya 3 Mart akşamında iOS 14.5 Beta 3 güncellemesini görebiliriz.
 • Apple bu güncellemenin ardından direkt olarak nihai sürüm iOS 14.5 güncellemesi için hazırlanabilir. Bu yıl güncellemeleri tahmin etmek çok kolay olmadı. Yine de Mart ayı içerisinde iOS 14.5 güncellemesini göreceğimize inanıyorum.

İlginizi Çekebilir

Android 12 Ne Zaman Gelecek? | Android 12 Çıkış Tarihi

Android 12 Beta Nasıl Yüklenir?


iOS 14.5 Beta Nasıl İndirilir?

 • iOS 14.5 Beta programına kayıt olmak için buradaki linki kullanabilirsiniz.
 • Linki Safari’de açtıktan sonra iOS 14.5 Beta Profilini indirip açmanız gerekiyor. Ardından yazılım güncelleme kısmına iOS 14.5 Beta güncellemesi gelmiş olacak.

Not: Beta sürümleri kararlı çalışmayabilir. Ana cihazınıza kurmanızı önermiyoruz.

iOS 14.5 Ne Zaman Çıkacak?
WidgetUp Google News'ü Takip Edin!
WidgetUp Google News’ü Takip Edin!
Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: