iPad Pro 2019 | Beklentilerimiz

Sanırım Apple’ın iPad ile tablet sektöründeki krallığına kimse karşı çıkmaz. Her yıl yeni iPad modelleriyle gelişmeler getiren Apple’ın bu yıl da aynısını yapacağı aşikar. Peki bu yıl bizi neler bekliyor? Bir başka soruyla da biz bu yıl ne görmek istiyoruz? İşte iPad Pro 2019’dan beklentilerimiz! ??

iPad Pro 2019 | Beklentilerimiz
iPad Pro 2019 Beklentilerimiz
Ne?Yeni Model iPad Pro (2019)
Ne Zaman?Tahminen Ekim-Kasım, 2019
Bilmen GerekenleriPad Pro 2019 – Batarya, Ekran, 5G, Photoshop?

Doğrusu şu ana dek pek bir sızıntı olmadı. Fakat geçtiğimiz yılda gelen iPad 11 Pro ve iPad 12.9 Pro’dan ekran büyüklüğü olarak bir değişiklik beklemediğimizi söyleyebiliriz.

Samsung tablet yarışında yer alabilmek için çabalarken Galaxy Tab S6 ile getirdiği yenilikler Apple’ı gelişmeye zorlayabilir.

Lafı fazla uzatmadan iPad Pro 2019’dan beklentilerimize geçelim!

Geliştirilmiş Ekran Teknolojisi

iPad Pro 2019 | Beklentilerimiz
iPad Pro İçin Süper Amoled Ekran?

Apple önceki iPad modellerinde LCD panel kullandı. Apple bu konuda gelişmek zorunda. Zira LCD panellerin birtakım sorunları mevcut. Samsung’un at koşturduğu ekran teknolojisi sektöründe LCD paneller her zaman bir sınıf geride kalıyor. Zira Galaxy Tab S6’nın da sahip olduğu Süper Amoled ekran teknolojisine göre eksileri mevcut.

Süper Amoled ekranlar çok daha iyi ekran çözünürlüğü, renk dengesi, parlaklık ve optimum güç tüketimi sunuyor. Apple bu yarışta tahtının sallanmasını istemiyorsa ekran konusunda kendisini kesinlikle geliştirmeli.

Daha İyi Batarya Ömrü

iPad Pro 2019 | Beklentilerimiz
iPad Pro Bataryası

Aslında bu başlık size biraz anlamsız görünmüş olabilir. Tabii tabletinizi sadece bir şeyler izleyip günlük işler için kullanıyorsanız.

Ancak iPad’te video düzenleyip oyun oynuyor iseniz veya işiniz gereği çizim vb programları kullanacaksanız işte o zaman şarj süresi problem çıkarıyor. Günlük işleri çıkarıyor olabilir fakat böylesine özelliklere ve fiyata sahip bir cihazdan daha iyi batarya ömrü beklememiz olmazsa olmaz bir davranış.

Gelişmiş Hızlı Şarj

iPad Pro 2019 | Beklentilerimiz
Apple Hızlı Şarj

Tıpkı batarya ömrünün gelişmesi gerektiği gibi batarya dolum süresini de iyileştirmek zorundasın sevgili Apple.

iPad’in kutusundan gelen adaptör ile şarj etmeniz bazen sinir seviyenizi yükseltebilir. Çünkü bu cihazları her zaman gece şarja takayım da ertesi gün kullanırım diyerek yola çıkmıyoruz. Bazen unutabiliyoruz veya bir kafeye gidip oturduğumuzda çalışmak için şarjın hızlı olmasına ihtiyaç duyabiliyoruz. Günümüzdeki iş temposunda bunlar son derece normal istekler.

Apple daha hızlı bir adaptörü aslında zaten web sitesinde satıyor. 30W destekli bu adaptör iPad Pro’nuzu daha hızlı şarj ediyor. Fakat neden bu adaptör kutudan çıkmasın?

Daha İyi Yüz Tanıma

iPad Pro 2019 | Beklentilerimiz
iPad Pro Face ID Hızı

Apple, Face ID’i ilk tanıttığında pazarda bu konuda en iyisiydi. Fakat diğer Android akıllı telefonlarda son yıllarda yüz tanıma hızları olağanüstü seviyelere çıktı. Apple’ın artık bu konuda yavaş sayılabilecek bir noktada olduğunu söyleyebiliriz.

iPad Pro 2018 modelindeki Face ID bazen çileden çıkarabiliyor. Yüzünüzü tanımasını beklemektense şifre girerek iPad’i açmanız daha hızlı oluyor. Zaman zaman ise yüzünüzü tanımıyor. İşte tam da bu yüzden Apple iPad Pro Face ID hızı konusunda kesinlikle adım atmalı.

Daha Fazla Ram

iPad Pro 2019 | Beklentilerimiz
iPad Pro Ram Kapasitesi

Apple yazılım konusunda çoğu zaman stabil oldu. Fakat günümüzdeki telefonların bile 8GB rami standart haline getirmeye başlamasıyla (ki Galaxy Tab S6 da buna dahil oldu) 4GB ramin olması biraz üzücü oluyor. Uygulamalar ve cihazların yetenekleri bu kadar hızla gelişirken bu fiyatlı bir cihazın yalnızca 4GB ram ile gelmesi can sıkıcı.

Bir video renderı yaparken veya oyun oynarken 4GB ramden daha fazlasına ihtiyaç duyuyoruz. O yüzden Apple’a yılın neredeyse 2020 olacağını hatırlatmak istiyorum.

5G Desteği

iPad Pro 2019 | Beklentilerimiz
iPad Pro İçin 5G Desteği

Apple’ın zaten 5G destekli iPad Pro modelleri üzerinde çalıştığını duyduk. Ama bu söylenti muhtemelen 2020 veya 2021 modelleri için konuşuluyor. Ne yazık ki bu uzun bir süre. Seneye birçok cihazın standart olarak 5G desteğini alacağını düşünürsek iPad Pro’nun bu konuda mahrum kalacak olması hiç de hoş değil.

Kalemi Biraz Daha Mıknatıslı Olsun Lütfen

iPad Pro 2019 | Beklentilerimiz
Apple Pencil’ın Sürekli Düşmesi

Hayır Starbucks’ta sipariş vereceğiniz anda duyabileceğiniz bir şey değil bu. Ama kesinlikle bardak tutacaklarının bile bardakları, iPad Pro’nun Apple Pencil’ı tuttuğundan daha iyi tuttuğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Siz Apple Pencil, iPad Pro’nun tepesine yatay bir şekilde koyup manyetik şekilde yapışarak şarj olmasını umup çantanıza koyabilirsiniz. Ki bu son derece fazla yapılan doğal bir durum. Fakat iPad Pro’yu geri çıkardığınızda genelde üzerinde şarj olması gereken Apple Pencil’ın yine çantanızın ücra köşelerine düşmüş olduğunu fark edersiniz.

Bunun basit bir çözümü var aslında. Çinli firmalar bunun için kılıf benzeri bir çözümle Apple’ın koymaya çekindiği mıknatıs miktarını artırarak tutuş gücünü artırabiliyorsunuz.

Biraz daha mıknatıs Apple, lütfen.

Photoshop?

iPad Pro 2019 | Beklentilerimiz
iPad Pro için Photoshop Ne Zaman Gelecek?

Aslında bunu Apple’dan beklemek doğru olmaz. Bu Adobe’un yapması gereken bir durum. Beta sürümü açılan ama bir türlü iPad Pro için gelmeyen Adobe Photoshop da umarız 2019 model iPad Pro ile birlikte yayınlanmış olur. Yine de Adobe’un söylediğine göre yıl sonuna kadar çıkmış olacak.

Siz de bu konuda muzdaripseniz ve geldiği an öğrenmek istiyorum diyorsanız buradaki kısımdan bilgilerinizi girerek yayınlandığında mail ile haberdar olabilirsiniz. Buna gerek duymazsanız da biz bununla ilgili bir makale yazmış olacağız, içiniz rahat olsun.

Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: