iPhone 12 Nasıl Olacak? (Güncel)

iPhone 12 nasıl olacak? Yeni iPhonelar hangi özellikler ile geliyor? iPhone 12 ne zaman çıkacak? İşte şu ana kadar bildiğimiz her şey!

iPhone 12 Nasıl Olacak?

iPhone 12 Nasıl Olacak?
iPhone 12 Nasıl Olacak?

Şüphesiz ki teknoloji deyince her yılın en çok merak edilen konulardan bir tanesi yeni iPhone serisidir. Bu yıl çıkacak iPhone 12 serisi de merakla bekleniyor. Peki ya yeni iPhone 12 nasıl olacak?

Apple Watch 6 Nasıl Olacak?

Gelin birlikte, şu ana kadar sızan tüm gelişmeleri ve kesin olarak beklenen özelliklerin ve yenilikler neler bir bakalım.

Bu Yıl Kaç Tane iPhone Çıkacak?

Bildiğiniz üzere Apple uzun iPhone X ile birlikte yılda 1-2 telefon çıkarma politikasını geride bırakarak, daha fazla kullanıcı adına daha fazla iPhone çıkarma kararı almıştı.

iOS 13.6 Ne Zaman Çıkacak?

Bu yıl da bu anlayışı bir adım ileri götürüyor. iPhone 12 serisine dahil toplam 4 telefon gelmesi bekleniyor. Henüz resmileşmiş bir bilgi yok. Bu bilgi tamamen sızıntılara dayalı. Ancak yüksek ihtimal gibi görünüyor bu olasılık.

Yeni iPhone isimleri ise şu şekilde öngörülüyor.

 • iPhone 12
 • iPhone 12
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12 Pro Max

Apple bu yıl dört farklı iPhone 12 tanıtacak gibi görünüyor. Aynı ada sahip iPhone 12 ise boyut olarak birbirinden ayrılacak. Gelelim şimdi de tasarım detaylarına.

iPhone 12 Tasarımı Nasıl Olacak?

Apple bu, öyle sık sık tasarımsal değişikler yapmaz. Aslında bu algı bu yıl için pek geçerli sayılmaz.

iPhone 12 nasıl olacak sorusunun ardından gelecek bir diğer soru da şüphesiz iPhone 12 tasarımı hakkında olacaktır.

Tamamen çentikli tasarımdan yoksun bir iPhone 12 beklemek doğru bir yaklaşım olmayabilir. Ama kesinlikle ekran kasa oranı aynı olmayacak.

Gelen render görsellerine göre ( ki bunlar son derece güçlü iddialar ) iPhone 12 serisi önceki nesil iPhonelara göre daha küçük çentik ve çerçevelere sahip olacak. Bu durum hem görsel açıdan hem de erişebilirlik anlamında iyi bir adım olacaktır. Zira şu anki iPhoneların rakiplerine kıyasla biraz eski moda durduğunu söylemek mümkün.

iPhone 12 serisi iPhone 4 tasarımına benzer şekilde köşeli tasarıma sahip olacak.

Yakın zamanda çıkan, sızıntılara göre tasarlanmış iPhone 12 maketleri yeni iPhone modellerinden ne bekleyeceğimizi gösteriyor.

Yeni iPhone 12 serisi çok daha modern görünüyor!

iPhone 12 Renk Seçenekleri

iPhone 12 renkleri bu yıl nasıl olacak merak konusu. Yine render görsellerinde gördüğümüz üzere lacivert renginin eklendiğini görüyoruz. Geçen yılki renk seçeneklerinin korunacağını düşünüyoruz.

iPhone 12 Renk Seçenekleri
iPhone 12 Renk Seçenekleri

iPhone 12 İçin 4 Farklı iPhone Serisi Olacak

Daha önce söylediğimiz gibi: iddialara göre iPhone 12 serisi dört farklı modelden oluşacak. İsimlerini yukarıda vermiştik. Fakat isim konusunda Apple düşük ihtimalle de olsa farklı bir seçim de yapabilir.

iPhone 12 İçin Dört Farklı Model Olacak
iPhone 12 İçin Dört Farklı Model Olacak

iPhone 12 Özellikleri Nasıl Olacak?

Merak edilen iPhone 12 özellikleri nasıl olacak? İşte detaylar:

iPhone 12 Ekran Özellikleri

Söylentilere göre Apple bu yıl yeni iPhonelarda ekran konusunda bazı değişiklere gidecek. Dilerseniz kullanılacak ekran özelliklerinden önce ekran boyutlarına bir bakalım.

iPhone 12 Ekran Boyutları
iPhone 12 Ekran Boyutları
 • iPhone 12

  5.4 inç OLED BOE Ekran

  2340 x 1080

  475 PPI
 • iPhone 12

  6.1 inç OLED BOE Ekran

  2532 x 1170

  460 PPI
 • iPhone 12 Pro

  6.1 inç OLED Samsung Ekran

  2532 x 1170

  460 PPI
 • iPhone 12 Pro Max

  6.7 inç OLED Samsung Ekran

  2778 x 1284

  458 PPI
 • Ancak dört farklı iPhone 12 serisinde dikkat edilmesi gereken bir husus var: Nispeten daha küçük iPhone 12 modelleri Samsung ekranlarını kullanmayacak.

  Apple bu konuda maddi olarak düşük fiyatlı iPhonelar yayınlayabilmek için Çinli bir ekran üreticisi olan BOE Display ile anlaştı.

  Üst model iPhone 12 seçeneklerinde ise Samsung OLED ekranlar kullanılacak.

Son söylentilere göre bu iddialar geçerliliğini kaybetmiş olabilir. Hala bu konu kesinleşmemiş olsa da şu anki sinyallere göre BOE ekran kullanılmayabilir gibi görünüyor.

iPhone 12 İçin 120 HZ Ekran Söylentisi

Sanırım iPhone 12 sızıntıları arasındaki en büyük iddialardan birisi bu. İlk olarak bazı oyuncu telefonlarında ve daha sonra da Samsung Galaxy S20 serisi ve OnePlus 8 Pro ile gördüğümüz 120 HZ ekran yenileme teknolojisi iPhone 12 serisinde de kullanılabilir.

ProMotion teknolojisi olarak lanse edilen bu teknoloji iPhone için devrim niteliğinde olabilir.

Açıkçası Apple’ın bu teknolojiye rakiplerinden hemen sonra geçmesini beklemiyorum. Ama olur da bu iddia gerçekleşirse hali hazırda muhteşem bir akıcılığa sahip iOS ekosistemi, 120 HZ ekran ile optimize edildiğinde bu Android telefonlar için öldürücü darbe olabilir.

Fakat bu konunun kolayca üstünden geçilmemesi gerekiyor. Zira 120 HZ ekran yenileme gibi büyük bir yenilik bazı dezavantajlar ile geliyor. Bu seviyede bir ekran çok ciddi bir batarya tüketimine sebep olacaktır. Apple’ın bu kadar hızlı bu teknolojiye geçmesini beklemiyorum.

Bekleyip göreceğiz. Sanırım bunu anlamanın en kesin yollarından birisi iOS 14 beta sürümünün kodlarını incelemek olacak.

iOS 14 Beta Nasıl Kurulur?

iPhone 12 Donanım Özellikleri

IPhone 12 nasıl olacak sorusunu şüphesiz en belirleyici cevaplayıcı unsurlardan birisi donanım özellikleri olacaktır. İşte beklenilen iPhone 12 donanım özellikleri:

Apple A14 Çip Detayları

iPhone 12 Nasıl Olacak - A14 Çip
iPhone 12 Nasıl Olacak? – A14 Çip

İlk bilgilere göre iPhone 12 serisinde kullanılacak A14 Çipi TSMC üretecek.

A14 Çip, 5 nanometre mimarisinde üretilecek. Bu teknoloji de daha hızlı, daha verimli ve ısınma konusunda yeni teknolojileri mümkün kılacak.

Habere göre TSMC, 2020 Nisan ayında A14 Çipleri üretmeye başladı.

Bloomberg’ün paylaşımına göre A14 Çip, yapay zeka ve AR efektleri üzerine gelişmiş bir teknolojiye sahip olacak.

iPhone 12 RAM Seçenekleri

Beklenilen şekilde ilk iki, yani düşük bütçeli iPhone 12 modelleri 4 GB RAM ile gelirken daha ileri düzey iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max ise 6 GB RAM ile gelecek.

iPhone 12 Bataryası Nasıl Olacak?

iPhone serisi özellikle iPhone 11 Pro Max ile batarya ömrü konusunda yeni bir seviyeye geçmişti. Beklenilenler de bunun devam etmesi olacaktır.

iPhone 12 batarya bakımından şu an için çok fazla detaya sahip değil. Ancak bir iddiaya göre geçen yılın iPhone serileri ile aynı kapasiteye sahip bataryaların iPhone 12 serisinde de kullanılacak olması. Ancak bir farklılık var.

iPhone 12 serilerinde kullanılacak bataryaların geçen yılki modellere kıyasla çok daha küçük boyutta ve aynı kapasitede olması konuşuluyor. İddiaya göre bu yılki modellerin bataryaları fiziksel boyut olarak %50 küçülmüş şekilde tasarlanacak.

Doğrusu bu yapılabilirse iPhone mühendisleri için iç mimarı anlamında büyük kolaylık sağlayacaktır. Böylece farklı teknolojiler eklenebiliyor olacaktır.

iOS 14 Nasıl Olacak?

iPhone 12 serisi ile birlikte yayınlanacak olan yeni iOS sürümü iOS 14 nasıl olacak diye merak edenler aşağıdaki yazımıza göz atabilir. Şu ana kadar belli olan tüm detayları paylaştık ve güncelliyoruz.

iOS 14 Nasıl Olacak? | iOS 14 Özellikleri

iOS 14 Beta Nasıl Kurulur?

iOS 14 Beta 3 Ne Zaman Gelecek?

iPhone 12 Kamera Olarak Hangi Yenilikler İle Geliyor?

iPhone 12 Kamerası Nasıl Olacak
iPhone 12 Kamerası Nasıl Olacak?

iPhone 11 serisi kamera performansı ile de çok uzun konuştu. Ondan sonra çıkan telefonlardan bile daha iyi performans sergiliyor. Peki bu yıl Apple ne gibi kamera yenilikleri getirecek?

Öncelikle konuşulan ve kesin gözüyle bakılan ilk iddia iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max, dörtlü kamera ile gelecek olması.

İlk üç kameranın geçen yılki sensörler ile aynı olması beklenirken eklenecek dördüncü kamera lensinin de 2020 iPad Pro ile gördüğümüz LiDAR sensörünün olması bekleniyor.

LiDAR sensörü ise nesneler arasındaki mesafeyi daha iyi tespit etmeye yarayan bir teknoloji. Bu sayede hem odaklama daha iyi olacak hem de AR Efektleri için daha sağlıklı bir ortam sağlanmış olacak.

Her ne kadar iPhone 12 serisi ilk üç kamera lensi olarak iPhone 11 ile aynı lensleri kullanacak demiş olsak da durum o kadar basit değil. Bundan kastımız lens seçimleriydi.

iPhone 12 serisi optik lens olarak geçen yıla göre farklı olarak x3 optik zoom tercih edecek. Geçen yılki modeller x2 optik zoom kullanıyor.

Ayrıca Akıllı HDR teknolojisi kullanılarak düşük ışık performansının daha da geliştirilmesi bekleniliyor.

Düşük bütçeli iPhone 12 modelleri Sharp ve O-Film şirketlerinin ürettiği lensler ile gelecekken daha üst seviye iPhone 12 modelleri ise LG marka lensleri tercih edecek.

TrueDepth Kamera Sistemi

iPhone 12 render görselleri ile gördüğümüz tasarımdan anladığımız üzere iPhone 12 serisi küçültülmüş çentik ile gelecek.

Bunu sağlayan şey ise TrueDepth kamera sisteminin geliştirilmiş olması. Daha küçük bir alan kaplayacak şekilde geliştirilen kamera ve sensörler daha küçük bir çentik tasarımını ve çerçeveleri görmemizi sağlayacak.

Apple üreticilerinden AMS tanıttığı teknoloji ile artık ön kamera ve sensörleri OLED ekranın içerisine entegre edebildiklerini duyurmuştu. Bu da 2020 model iPhonelarda daha küçük çentik göreceğimizi doğrular nitelikte.

iPhone 12 Depolama Seçenekleri

iPhone 12 depolama olarak bir değişikliğe giderek 64 GB depolama seçeneğini kaldırarak giriş seviyesinde 128 GB kullanılacak.

iPhone 12 5G Desteğine Sahip Olacak Mı?

Bu yılın beklenilen en büyük yeniliklerinden birisi de 5G desteğinin iPhonelara gelecek olması. İddialara göre iPhone 12 bu yıl 5G desteği sunacak.

Buna sebep olan konu ise bu yıl Apple’ın Intel marka model yerine Qualcomm marka modem tercih ederek 5G desteğini sağlıyor olması.

Bazı analizcilere göre bu yılki dört iPhone 12 modeli de 5G desteğine sahip olacak. Fakat bu çok kesin bir bilgi olmayabilir. Zira 5G desteği demek çok ciddi bir batarya tüketimi anlamına geliyor. Özellikle düşük seviye iPhone 12 modellerinin batarya kapasiteleri de düşük olacağını düşünürsek 5G desteği bana çok inandırıcı gelmiyor.

iPhone 12 Fiyatları Nasıl Olacak?

Maalesef ülkemizde telefon ve özellikle son model iPhone fiyatları bir hayli yüksek. Ancak bu yıl daha iyimser olabiliriz.

Tabii kur farkını tahmin etmek kolay değil ancak Apple aldığı üretici anlaşmaları ile bu yılki iPhone modellerini normalden daha ucuza satışa çıkarabilir.

İşte iPhone 12 fiyatları:

 • iPhone 12 (5.4 inç) : 649 Dolar
 • iPhone 12 (6.1 inç) : 749 Dolar
 • iPhone 12 Pro (6.1 inç) : 999 Dolar
 • iPhone 12 Pro (6.7 inç) : 1099 Dolar

iPhone 12 Çıkış Tarihi Ne Zaman?

Çok sorulan sorulardan birisi de “iPhone 12 ne zaman çıkacak” olacaktır şüphesiz ki.

Bu konuda tahminlerin yakın olanacağını hepimiz geçmiş yıllardan dolayı öngörebiliyoruz.

Apple Translate Uygulaması Tanıtıldı

Fakat bu yıl yaşanılan pandemi Covid-19 virüsü olası bir gecikmeye de sebep olabilir. En azından satışa çıkış tarihinde gecikme bekliyorum.

 • iPhone 12 serisi eylül ayının ilk iki haftasında tanıtılacak.

  Ancak iPhone 12 Pro Max modelinin satışı ekim ayına sarkabilir.

iPhone 12 sızıntıları gelmeye devam ettikçe ” iPhone 12 nasıl olacak ” adlı yazımızı güncelliyor olacağız.

Son Güncelleme: 9 Haziran

iPhone 12 Nasıl Olacak? (Güncel)
WidgetUp Google News'ü Takip Edin!
WidgetUp Google News’ü Takip Edin!
Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir