iPhone 12 Nasıl Olacak? (Güncel)

iPhone 12 nasıl olacak? Yeni iPhonelar hangi özellikler ile geliyor? iPhone 12 ne zaman çıkacak? İşte şu ana kadar bildiğimiz her şey!

iPhone 12 Nasıl Olacak?

iPhone 12 Nasıl Olacak?
iPhone 12 Nasıl Olacak?

Şüphesiz ki teknoloji deyince her yılın en çok merak edilen konulardan bir tanesi yeni iPhone serisidir. Bu yıl çıkacak iPhone 12 serisi de merakla bekleniyor. Peki ya yeni iPhone 12 nasıl olacak?


iPhone 12 Tanıtıldı

iPhone 12 Tanıtıldı – iPhone 12 Özellikleri adlı YouTube videomuza göz atabilirsiniz.

AirPods Max Nasıl Olmuş? | AirPods Max Özellikleri


Çıkış tarihi resmi olarak duyuruldu. iPhone 12 serisi, Apple Event etkinliği ile 13 Ekim’de tanıtılacak.

Apple Event Tarihi: iPhone 12 Ne Zaman Tanıtılacak?
Apple Event Tarihi: iPhone 12 Ne Zaman Tanıtılacak?

Gelin birlikte, şu ana kadar sızan tüm gelişmeleri ve kesin olarak beklenen özelliklerin ve yenilikler neler bir bakalım.

Bu Yıl Kaç Tane iPhone Çıkacak?

Bildiğiniz üzere Apple uzun iPhone X ile birlikte yılda 1-2 telefon çıkarma politikasını geride bırakarak, daha fazla kullanıcı adına daha fazla iPhone çıkarma kararı almıştı.

iOS 13.6 Ne Zaman Çıkacak?

Bu yıl da bu anlayışı bir adım ileri götürüyor. iPhone 12 serisine dahil toplam 4 telefon gelmesi bekleniyor. Henüz resmileşmiş bir bilgi yok. Bu bilgi tamamen sızıntılara dayalı. Ancak yüksek ihtimal gibi görünüyor bu olasılık.

Yeni iPhone isimleri ise şu şekilde öngörülüyor.

 • iPhone 12 Mini
 • iPhone 12
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12 Pro Max

Apple bu yıl dört farklı iPhone 12 tanıtacak gibi görünüyor. Aynı ada sahip iPhone 12 ise boyut olarak birbirinden ayrılacak. Gelelim şimdi de tasarım detaylarına.

iPhone 12 Tasarımı Nasıl Olacak?

Apple bu, öyle sık sık tasarımsal değişikler yapmaz. Aslında bu algı bu yıl için pek geçerli sayılmaz.

iPhone 12 nasıl olacak sorusunun ardından gelecek bir diğer soru da şüphesiz iPhone 12 tasarımı hakkında olacaktır.

Tamamen çentikli tasarımdan yoksun bir iPhone 12 beklemek doğru bir yaklaşım olmayabilir. Ama kesinlikle ekran kasa oranı aynı olmayacak.

Gelen render görsellerine göre ( ki bunlar son derece güçlü iddialar ) iPhone 12 serisi önceki nesil iPhonelara göre daha küçük çentik ve çerçevelere sahip olacak. Bu durum hem görsel açıdan hem de erişebilirlik anlamında iyi bir adım olacaktır. Zira şu anki iPhoneların rakiplerine kıyasla biraz eski moda durduğunu söylemek mümkün.

iPhone 12 serisi iPhone 4 tasarımına benzer şekilde köşeli tasarıma sahip olacak.

Yakın zamanda çıkan, sızıntılara göre tasarlanmış iPhone 12 maketleri yeni iPhone modellerinden ne bekleyeceğimizi gösteriyor.

Yeni iPhone 12 serisi çok daha modern görünüyor!

iPhone 12 Renk Seçenekleri

iPhone 12 renkleri bu yıl nasıl olacak merak konusu. Yine render görsellerinde gördüğümüz üzere lacivert renginin eklendiğini görüyoruz. Geçen yılki renk seçeneklerinin korunacağını düşünüyoruz.

iPhone 12 Renk Seçenekleri
iPhone 12 Renk Seçenekleri

iPhone 12 İçin 4 Farklı iPhone Serisi Olacak

Daha önce söylediğimiz gibi: iddialara göre iPhone 12 serisi dört farklı modelden oluşacak. İsimlerini yukarıda vermiştik. Fakat isim konusunda Apple düşük ihtimalle de olsa farklı bir seçim de yapabilir.

iPhone 12 İçin Dört Farklı Model Olacak
iPhone 12 İçin Dört Farklı Model Olacak

iPhone 12 Özellikleri Nasıl Olacak?

Merak edilen iPhone 12 özellikleri nasıl olacak? İşte detaylar:

iPhone 12 Ekran Özellikleri

Söylentilere göre Apple bu yıl yeni iPhonelarda ekran konusunda bazı değişiklere gidecek. Dilerseniz kullanılacak ekran özelliklerinden önce ekran boyutlarına bir bakalım.

iPhone 12 Ekran Boyutları
iPhone 12 Ekran Boyutları
 • iPhone 12 Mini

  5.4 inç OLED BOE Ekran

  2340 x 1080

  475 PPI
 • iPhone 12

  6.1 inç OLED BOE Ekran

  2532 x 1170

  460 PPI
 • iPhone 12 Pro

  6.1 inç OLED Samsung Ekran

  2532 x 1170

  460 PPI
 • iPhone 12 Pro Max

  6.7 inç OLED Samsung Ekran

  2778 x 1284

  458 PPI
 • Ancak dört farklı iPhone 12 serisinde dikkat edilmesi gereken bir husus var: Nispeten daha küçük iPhone 12 modelleri Samsung ekranlarını kullanmayacak.

  Apple bu konuda maddi olarak düşük fiyatlı iPhonelar yayınlayabilmek için Çinli bir ekran üreticisi olan BOE Display ile anlaştı.

  Üst model iPhone 12 seçeneklerinde ise Samsung OLED ekranlar kullanılacak.

Son söylentilere göre bu iddialar geçerliliğini kaybetmiş olabilir. Hala bu konu kesinleşmemiş olsa da şu anki sinyallere göre BOE ekran kullanılmayabilir gibi görünüyor.

Güncelleme: 10 Ekim

Tüm iPhone 12 modellerinde OLED ekran kullanılacak.

iPhone 12 Pro Motion 120 HZ Ekran Doğrulandı - Çerçeveler İnceldi
iPhone 12 Pro Motion 120 HZ Ekran Doğrulandı – Çerçeveler İnceldi

Aşağıda paylaştığımız, yine olaylı adam Jon Prosser tarafından gün yüzüne çıkartılan canlı iPhone 12 videosunda görüldüğü üzere iPhone 12’de ekran kasa oranı artırılmış. Özellikle kenar çerçevelerin bir hayli inceldiği göze çarpıyor. Çentik için ise ne yazık ki ilk söylentiler kadar olan küçülme söz konusu değil. Yine de minimal küçülme mevcut.

iPhone 12 İçin 120 HZ Ekran Söylentisi

Güncelleme: 10 EKim

Sanırım iPhone 12 sızıntıları arasındaki en büyük iddialardan birisi bu. İlk olarak bazı oyuncu telefonlarında ve daha sonra da Samsung Galaxy S20 serisi ve OnePlus 8 Pro ile gördüğümüz 120 HZ ekran yenileme teknolojisi iPhone 12 serisinde de kullanılabilir.

ProMotion teknolojisi olarak lanse edilen bu teknoloji iPhone için devrim niteliğinde olabilir.

Açıkçası Apple’ın bu teknolojiye rakiplerinden hemen sonra geçmesini beklemiyorum. Ama olur da bu iddia gerçekleşirse hali hazırda muhteşem bir akıcılığa sahip iOS ekosistemi, 120 HZ ekran ile optimize edildiğinde bu Android telefonlar için öldürücü darbe olabilir.

Fakat bu konunun kolayca üstünden geçilmemesi gerekiyor. Zira 120 HZ ekran yenileme gibi büyük bir yenilik bazı dezavantajlar ile geliyor. Bu seviyede bir ekran çok ciddi bir batarya tüketimine sebep olacaktır. Apple’ın bu kadar hızlı bu teknolojiye geçmesini beklemiyorum.

iOS 14 Beta Nasıl Kurulur?

iPhone 12 Pro için Max Pro Motion İhtimali Güçleniyor

Her ne kadar birkaç hafta önceki duyumlara göre iPhone 12 serisinde kullanılacak 120 HZ ekran yani Pro Motion özelliğinin yetişmeyeceği konuşulsa da yeni iddialar tam aksini iddia ediyor. Üstelik kanıtı da var!

Apple, iPhone 12 serisi için Pro Motion özelliğini son ana kadar test edecek ve bu özelliği iPhone 12 ile birlikte yayınlayabilmek için son hızla çalışacak gibi görünüyor.

Çıkan bazı ekran görüntüleri ve hatta canlı iPhone 12 videosunda da bu ayarın mevcut olduğu kanıtlanmış oldu.

Söylentiye göre Apple bu özelliği iPhone 12 Pro Max test cihazlarının yarısında kullanacak kadar aşama kaydetmiş. Gelip gelmeyeceği kesin olmasa da çok kuvvetli bir ihtimal de var gibi görünüyor.

İşte iPhone 12 Pro Max’in canlı şekilde görüntülendiği o video:

Güncelleme: Son haberlere göre Apple bu teknolojiyi iPhone 12 serisi için yetiştirememiş gibi görünüyor. Küçük de olsa iPhone 12 Pro Max modelinde bu umut sürüyor.

iPhone 12 Donanım Özellikleri

IPhone 12 nasıl olacak sorusunu şüphesiz en belirleyici cevaplayıcı unsurlardan birisi donanım özellikleri olacaktır. İşte beklenilen iPhone 12 donanım özellikleri:

Apple A14 Çip Detayları

iPhone 12 Nasıl Olacak - A14 Çip
iPhone 12 Nasıl Olacak? – A14 Çip

İlk bilgilere göre iPhone 12 serisinde kullanılacak A14 Çipi TSMC üretecek.

A14 Çip, 5 nanometre mimarisinde üretilecek. Bu teknoloji de daha hızlı, daha verimli ve ısınma konusunda yeni teknolojileri mümkün kılacak.

Habere göre TSMC, 2020 Nisan ayında A14 Çipleri üretmeye başladı.

Bloomberg’ün paylaşımına göre A14 Çip, yapay zeka ve AR efektleri üzerine gelişmiş bir teknolojiye sahip olacak.

iPhone 12 RAM Seçenekleri

Beklenilen şekilde ilk iki, yani düşük bütçeli iPhone 12 modelleri 4 GB RAM ile gelirken daha ileri düzey iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max ise 6 GB RAM ile gelecek.

iPhone 12 Bataryası Nasıl Olacak?

iPhone serisi özellikle iPhone 11 Pro Max ile batarya ömrü konusunda yeni bir seviyeye geçmişti. Beklenilenler de bunun devam etmesi olacaktır.

iPhone 12 batarya bakımından şu an için çok fazla detaya sahip değil. Ancak bir iddiaya göre geçen yılın iPhone serileri ile aynı kapasiteye sahip bataryaların iPhone 12 serisinde de kullanılacak olması. Ancak bir farklılık var.

iPhone 12 serilerinde kullanılacak bataryaların geçen yılki modellere kıyasla çok daha küçük boyutta ve aynı kapasitede olması konuşuluyor. İddiaya göre bu yılki modellerin bataryaları fiziksel boyut olarak %50 küçülmüş şekilde tasarlanacak.

Doğrusu bu yapılabilirse iPhone mühendisleri için iç mimarı anlamında büyük kolaylık sağlayacaktır. Böylece farklı teknolojiler eklenebiliyor olacaktır.

iOS 14 Nasıl Olacak?

iPhone 12 serisi ile birlikte yayınlanacak olan yeni iOS sürümü iOS 14 nasıl olacak diye merak edenler aşağıdaki yazımıza göz atabilir. Şu ana kadar belli olan tüm detayları paylaştık ve güncelliyoruz.

iOS 14 Nasıl Olacak? | iOS 14 Özellikleri

iOS 14 Beta 7 Ne Zaman Gelecek?

iPhone 12 Kamera Olarak Hangi Yenilikler İle Geliyor?

Güncelleme: 26 Ağustos

iPhone 12 Kamerası Nasıl Olacak
iPhone 12 Kamerası Nasıl Olacak?

iPhone 11 serisi kamera performansı ile de çok uzun konuştu. Ondan sonra çıkan telefonlardan bile daha iyi performans sergiliyor. Peki bu yıl Apple ne gibi kamera yenilikleri getirecek?

Öncelikle konuşulan ve kesin gözüyle bakılan ilk iddia iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max, dörtlü kamera ile gelecek olması.

İlk üç kameranın geçen yılki sensörler ile aynı olması beklenirken eklenecek dördüncü kamera lensinin de 2020 iPad Pro ile gördüğümüz LiDAR sensörünün olması bekleniyor.

LiDAR sensörü ise nesneler arasındaki mesafeyi daha iyi tespit etmeye yarayan bir teknoloji. Bu sayede hem odaklama daha iyi olacak hem de AR Efektleri için daha sağlıklı bir ortam sağlanmış olacak.

Her ne kadar iPhone 12 serisi ilk üç kamera lensi olarak iPhone 11 ile aynı lensleri kullanacak demiş olsak da durum o kadar basit değil. Bundan kastımız lens seçimleriydi.

iPhone 12 serisi optik lens olarak geçen yıla göre farklı olarak x3 optik zoom tercih edecek. Geçen yılki modeller x2 optik zoom kullanıyor.

Ayrıca Akıllı HDR teknolojisi kullanılarak düşük ışık performansının daha da geliştirilmesi bekleniliyor.

Düşük bütçeli iPhone 12 modelleri Sharp ve O-Film şirketlerinin ürettiği lensler ile gelecekken daha üst seviye iPhone 12 modelleri ise LG marka lensleri tercih edecek.

TrueDepth Kamera Sistemi

iPhone 12 render görselleri ile gördüğümüz tasarımdan anladığımız üzere iPhone 12 serisi küçültülmüş çentik ile gelecek.

Bunu sağlayan şey ise TrueDepth kamera sisteminin geliştirilmiş olması. Daha küçük bir alan kaplayacak şekilde geliştirilen kamera ve sensörler daha küçük bir çentik tasarımını ve çerçeveleri görmemizi sağlayacak.

Apple üreticilerinden AMS tanıttığı teknoloji ile artık ön kamera ve sensörleri OLED ekranın içerisine entegre edebildiklerini duyurmuştu. Bu da 2020 model iPhonelarda daha küçük çentik göreceğimizi doğrular nitelikte.

iPhone 12 Kamerasında LiDAR Sensörü Doğrulandı

26 Ağustos itibari ile doğrulanan bir diğer özellik de daha önceden iPad Pro modelinde tanıklık ettiğimiz lazer odaklama sağlayan LiDAR sensörü oldu. iPhone 12 serisinde LiDAR sensör kullanılacak.

Tüm modellerde yer alır mı emin değilim. En azından iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max modellerinde LiDAR sensörü göreceğimiz kesin!

iPhone 12 Depolama Seçenekleri

iPhone 12 depolama olarak bir değişikliğe giderek 64 GB depolama seçeneğini kaldırarak giriş seviyesinde 128 GB kullanılacak.

iPhone 12 5G Desteğine Sahip Olacak Mı?

Bu yılın beklenilen en büyük yeniliklerinden birisi de 5G desteğinin iPhonelara gelecek olması. İddialara göre iPhone 12 bu yıl 5G desteği sunacak.

Buna sebep olan konu ise bu yıl Apple’ın Intel marka model yerine Qualcomm marka modem tercih ederek 5G desteğini sağlıyor olması.

Samsung Galaxy S20 Ne Zaman One UI 2.5 Alacak?

Bazı analizcilere göre bu yılki dört iPhone 12 modeli de 5G desteğine sahip olacak. Son gelişmelere göre ise 4 iPhone 12 modelinde de 5G desteği olacak. Yukarıdaki Apple Event görselindeki “Hi, Speed (selam hız) sloganı bir kelime oyunu ve benzer bir söylem olan “high speed (yüksek hız)” algısını çağrıştırıyor.

ProMotion 120 HZ ekran yenileme teknolojisinin rafa kalktığını göz önünde bulunduracak olursak bu söylem çok yüksek ihtimalle 5G için olabilir.

2000 mAh civarında bir bataryaya sahip olması beklenen iPhone 12 mini modelinin 5G ile kullanıldığında batarya performansı düşündürtmüyor değil.

iPhone 12 Kutu İçeriği Nasıl Olacak? – Şarj Adaptörü Var Mı?

Yeni iPhone serisi için bu yılın ilginç girişimlerinden birisi de kutu içeriğinde olacak gibi görünüyor. Çok ciddi kaynaklara göre Apple bu yıl kutu tasarımını bir hayli inceltecek.

Ayrıca iPhone 12 kutularından bir şarj adaptörü çıkmayabilir de! Çıkan sızıntılara göre hazırlanan render görselini aşağıda görebilirsiniz.

iPhone 12 Kutu İçeriği - Şarj Adaptörü Olacak Mı?
iPhone 12 Kutu İçeriği – Şarj Adaptörü Olacak Mı?

Çok daha minimalist ve ince bir yapıya sahip olacak gibi görünüyor.

Ayrıca Apple Earpods kulaklıkların yerine farklı bir çift kulaklık görmemiz de konuşulan dedikodular arasında.

Son gelişmelere ve bazı klon modellere göre iPhone 12 serisinin kutularında adaptör ve kulaklık yer almayacak. Sadece bir adet lightning kablo ile gelecek. Ayrıca Apple yeni ve güçlendirilmiş bir lightning kablosu üzerinde de çalışmış. iPhone 12 modellerinde yeni bir lightning kablosu görebiliriz.

iPhone 12 Yeni Lightning Kablosu
iPhone 12 Yeni Lightning Kablosu

Benim tek temennim bu “daha sağlam” lightning kablosunun tüm modellerde gelmesi olacak. Zira iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max serisine özel olursa da şaşkınlığın fazla olacağını sanmıyorum!

En İyi Hızlı Şarj Adaptörleri – Hızlı Şarj Adaptörü Önerileri

iPhone 12 Fiyatları Nasıl Olacak?

Maalesef ülkemizde telefon ve özellikle son model iPhone fiyatları bir hayli yüksek. Ancak bu yıl daha iyimser olabiliriz.

Tabii kur farkını tahmin etmek kolay değil ancak Apple aldığı üretici anlaşmaları ile bu yılki iPhone modellerini normalden daha ucuza satışa çıkarabilir.

İşte iPhone 12 başlangıç fiyatları:

 • iPhone 12 Mini (5.4 inç) : 649 Dolar
 • iPhone 12 (6.1 inç) : 749 Dolar
 • iPhone 12 Pro (6.1 inç) : 999 Dolar
 • iPhone 12 Pro (6.7 inç) : 1099 Dolar

iPhone 12 Çıkış Tarihi Ne Zaman?

Çok sorulan sorulardan birisi de “iPhone 12 ne zaman çıkacak” olacaktır şüphesiz ki.

Apple Translate Uygulaması Tanıtıldı

Fakat bu yıl yaşanılan pandemi Covid-19 virüsü olası bir gecikmeye de sebep olabilir. En azından satışa çıkış tarihinde gecikme bekliyorum.

 • iPhone 12 serisi eylül ayının ilk iki haftasında tanıtılacak.

  Ancak iPhone 12 Pro Max modelinin satışı ekim ayına sarkabilir.

Güncelleme: iPhone 12 tanıtım lansmanı ertelendi.

iPhone 12 sızıntıları gelmeye devam ettikçe ” iPhone 12 nasıl olacak ” adlı yazımızı güncelliyor olacağız.

 • Birçok söylentiye göre bu yılın yeni iPhone tanıtımı Covid-19’dan dolayı ertelenecek. iPhone 12 çıkış tarihinin 13 Ekim 2020 olacağı yönünde çok ciddi iddialar var.

Satış tarihi için ise yine 1-2 haftalık gecikme yaşanabilir. Özellikle iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max için bu süre daha da artabilir.

Güncelleme:

iPhone 12 serisi 13 Ekim tarihinde düzenlenecek canlı Apple Event etkinliği ile tanıtılacak.

Tahminlere göre Apple bu etkinlikte sadece iPhone 12 ve iPhone 12 Pro modellerini gösterebilir. iPhone 12 mini ve iPhone 12 Pro Max modeli daha sonra açıklanabilir. En azından satışa daha sonra sunulması ön görülüyor şimdilik.

Son Güncelleme: 10 Ekim


Ayrıca Apple’ın oyun kütüphanesi olan Apple Arcade’deki en iyi oyunları derlediğimiz bu yazımıza göz atmalısınız!

En İyi Apple Arcade Oyunları

iPhone 12 Nasıl Olacak? (Güncel)
WidgetUp Google News'ü Takip Edin!
WidgetUp Google News’ü Takip Edin!
Hakan Altunok
Hakan Altunok

Hakan Altunok, 24 yaşında. WidgetUp kurucusu ve yazarı. Teknoloji, hokey ve müzik ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: